• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

Çocuğunuz miyop olmasın!

Çocuğunuz miyop olmasın!
Miyop artık büyük küçük herkesin hastalığı haline geldi.Özellikle son zamanlarda teknolojinin de etkisiyle çocuklarda göz hastalıkları daha çok görülmeye başladı.Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Miyop artık büyük küçük herkesin hastalığı haline geldi.Özellikle son zamanlarda teknolojinin de etkisiyle çocuklarda göz hastalıkları daha çok görülmeye başladı.Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Çocukların okul ve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almanın büyük önem taşıdığını belirten Göz hastalıkları uzmanı Operatör Doktor Hatice Karakaya, Tablet ve akıllı telefon kullanımının 2.5 yaştan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. “Zamanında önlem almak büyük önem taşıyor” Araştırmalar sonucu çocuklarda, halk arasında miyop olarak adlandırılan hastalığın oldukça yaygınlaştığının ortaya çıktığını belirten Karakaya, “Gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durum olan ‘miyopi’ rahatsızlığı artmış durumdadır.

‘American Academy Of Ophthalmology’ dergisinde yayınlanan bilimsel araştırmaya göre; bu artışa çocukların son dönemde adeta günlük hayatlarının bir parçası haline gelen akıllı telefon ve tablet kullanımları neden oluyor.

Okuma mesafesi 40 - 50 cm olmasına karşın akıllı telefonları çok daha yakın mesafeden kullanmak, küçük cisimleri görmeye çalışmak, gözü yoruyor. Bu da miyopun ortaya çıkmasında önemli bir risk faktörü oluşturuyor.

Çocukların okul ve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almak büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

“Teknolojik aletler aile gözetiminde kullanılmalı” Akıllı telefon ve tabletlerin çocuklardan uzak tutulması ya da çocuklarla beraber kullanılması gerektiğini vurgulayan Karakaya, “Çocuklar, hem okulda hem evde teknolojik aletlerle çok zaman geçiriyor.

Genelde tablet ve telefona çok yakın mesafeden bakan çocuğun gözünde uyum kasılması meydana geliyor. Göz içerisindeki lensin kasılı kalmasından dolayı da miyopi ortaya çıkıyor. Günümüzde gözlük kullanma yaşının 4-5’li yaşlara kadar indi.

Tablet ve akıllı telefon kullanımı 2.5 yaştan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmeli. Genellikle bu yaşlardaki çocuklar otokontrol sağlayamadıkları için gelişim sağlayamazlar.” diye konuştu. “Çocuğunuzun göz muayenesini aksatmayın” Göz sağlığının, çocukların okul ve sosyal başarıları ile gelişimleri için çok önemli olduğunun altını çizen Karakaya son olarak şunları söyledi: “Çocuklarda ilk muayene bir yaşında, ikinci muayene üç yaşında, okul öncesi muayene ise beş yaşında mutlaka bir göz hekimi tarafından yapılmalıdır.

Bu muayeneler zamanında yapılmadığında çocuğun gözlük kullanmaya ihtiyacı olup olmadığı da bilinemez. Bu da çocuklarda miyop rahatsızlığının artması yönünde ciddi bir etkendir. Unutmayalım, göz sağlığında erken teşhis ve tedavi tüm yaş grupları için çok önemlidir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim