• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Çka 2016’nın İlk Destek Programlarını Açıkladı

Çka 2016’nın İlk Destek Programlarını Açıkladı
Adana Valisi Mustafa Büyük, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın geçen yılki Teknik Destek Uygulamasının parasal rakamlarının çok büyük olmadığını ama...

Adana Valisi Mustafa Büyük, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın geçen yılki Teknik Destek Uygulamasının parasal rakamlarının çok büyük olmadığını ama kurumların proje yapma kabiliyet ve kapasitelerini arttırıcı olumlu etkilerinin olduğunu söyledi.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA), 2016 Doğrudan Faaliyet Desteği ve Teknik Destek Programının açılış töreni Adana Valiliği'nin toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya, Vali Mustafa Büyük'nin yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

ÇKA Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, yeni yılla birlikte proje programlarını ilan etmeye başladıklarını söyledi. Kalkınma ajanslarının sadece proje desteği sağlamadığına dikkat çeken Altunsu, "Ajansların, koordinasyonla, bölgenin ekonomik ve sosyal hayatı, araştırma ve analiz yapma ile ilgili görevleri var. Biz de sayın valilerimiz himayelerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün huzurlarınıza iki programımızın tanıtımı ile çıktık. Geçen yıl yapılan teknik destek programına 85 başvuru aldık. Bunlardan 35 tanesinin eğitimi gerçekleştirildi. Son dönem gelen 25 projeden 15'i daha geçer diye tahmin ediyoruz. Yani bir yılda yaklaşık 50'ye yakın eğitim vermiş olacağız. Eğitimlerin ve projelerin kalitesinin artarak gelişmesini istiyoruz" dedi.

Altunsu, proje kalitelerinin artmasını beklediklerini ifade ederek, "Hakikaten artık bölgemizden kalite olarak bir seviye daha üst projeler bekliyoruz. Projeleri, "Ajansa veriyoruz, nasıl olsa geçer" mantığıyla sunmamak gerekiyor. Çünkü gerçek öyle değil. Bize 3 yılda gelen 118 Doğrudan Faaliyet Destek projesinden yalnızca 45 tanesine destek sağladık. Doğrudan Faaliyet Desteğinde de kritik öneme sahip, acil konularda, ekonomik canlanmayı teşvik edebilecek konularda, ya da sosyal bir problemi çözmeye yönelik araştırma, inceleme, raporlama çalışmalarına "Doğrudan Faaliyet Destek" adı altında destek sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"AJANSLAR TAŞRADAKİ İDARİ YAPILARA KATKI SAĞLADI"

Vali Büyük ise Çukurova Kalkınma Ajansı'nın ülkedeki ilk ajanlardan birisi olduğuna dikkat çekerek, "Ben ajanların bizim taşradaki idari yapılanmalara önemli katkılar sağladığı inancındayım. Yeni bir heyecan, yeni bir soluk getirdiler ve proje yapma, uygulama farklı kurumlarla iş birliği yaparak ortaklıklar tesis etme, destek alma kavramları noktasında önemli mesafeler almamızı sağladılar. O nedenle ajansların hem kendi nitelikli personeli ile hem de destekleri ile önemli katkıları oldu. Son iki yıldır bütçelerinde bir daralma meydana geldi. Bu çerçeve içerisinde nitelikle personelin doğrudan kurumların belirli kapasitelerini geliştirmeye yönelik faaliyetleri daha önemli hale geldi. Bu çalışmalar, kurumların anlayışlarını, proje yapabilmelerini, projeleri hangi kriterlerle hazırlamaları gerektiğini daha iyi kavramalarına fırsat verdi" diye konuştu.

Teknik Destek Uygulamasının ilk defa geçen yıl yapıldığını hatırlatan Vali Büyük, "Belki başlangıçta daha geniş şekilde yapılması gereken şeyi biz daha ileri aşamada yaptık. Çünkü Teknik Destek Uygulaması ile kurumların belirli kapasiteleri arttırmasını hedeflemiş olduk. Bununla sadece bizim verdiğimiz desteklere yönelik bir birikim elde etsinler istemiyoruz. Bunun dışında devletin, uluslararası kuruluşların vermiş olduğu çok çeşitli destekler var. Bunların hepsi bizim de öğrenmeye çalıştığımız standartlardaki projelere destekler şeklinde gerçekleşiyor. Bu açıdan da bir fayda sağlamasını arzu ettik" şeklinde konuştu.

Vali Mustafa Büyük, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Geçen yılki Teknik Destek Uygulamasının belki parasal rakamları çok büyük değil ama kurumların proje yapma kabiliyetini, kapasitesini arttırıcı olumlu etkileri oldu. Bu yıl da bu alanda yapılacak çalışmaların çeşitlenmesini arzu ediyoruz. Sadece bu konuda belli mesafe almış sınırlı kurumun tekrarlayan türden eğitim programları yerine biraz daha çeşitlendiren, farklılaştıran, şimdiye kadar belki bu alanda proje uygulamış kurumları da dahil ederek yaygınlaşmasını arzu ediyoruz. İlimizdeki meslek ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda çok daha dinamik bir çalışmanın içerisine girmeleri gerektiği inancındayım. Ajansın bu çalışmalarına rakamları küçük de olsa herkesin aktif olarak katılıp, işbirliği yapıp, proje desteklerini elde etmek, onları uygulamak noktasında çaba sarf etmelerini arzu ediyoruz."

Konuşmaların ardından ÇKA Proje Uygulama Birimi Başkanı Türker Dölekoğlu, 2016 Doğrudan Faaliyet Desteği ve 2016 Teknik Destek Programı hakkında sunum yaptı.

Çka 2016’nın İlk Destek Programlarını Açıkladı

Çka 2016’nın İlk Destek Programlarını Açıkladı

Çka 2016’nın İlk Destek Programlarını Açıkladı

Çka 2016’nın İlk Destek Programlarını Açıkladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim