• BIST 106.941
  • Altın 174,033
  • Dolar 4,1006
  • Euro 4,9925
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

CHP Milletvekili Çam: Başbakan suç ortağıdır

CHP Milletvekili Çam: Başbakan suç ortağıdır
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, önceki akşam Çankaya Köşkü'nde doğulu işadamlarını ağırladığı toplantıda yaptığı konuşmaya tepkiler devam ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, önceki akşam Çankaya Köşkü'nde doğulu işadamlarını ağırladığı toplantıda yaptığı konuşmaya tepkiler devam ediyor. Davutoğlu'nun, "Hangi işadamının, hangi mezarlık görüntüsü altındaki yerlere çekilip işkence edildiğini, hangi işadamlarından hangi haraçların alındığını, Kandil'e kimlerin götürülüp nasıl baskılar altında inletildiğini biz biliyoruz. Sabırla çözüm süreci işlesin diye..." ifadelerine sert tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, "Aynı zamanda bir itiraf bu. Büyük bir suç; seyirci kalmış ve ortağıdır bunun. Hangi gerekçeyle buna göz yumdunuz, seyirci kaldınız? Bunu açıklaması gerekiyor. Bunu açıklamıyorsan, o zaman sen bu ülkeyi yönetemiyorsun demektir, başka güçler bu ülkeyi yönetiyor demektir. O zaman sen orada neden duruyorsun diye insana sorarlar. Sayın Başbakan'ın burada görevini ifa etmediğini, başbakanlık yapmadığını, yapamadığını açık ve samimi ikrarıdır ve onun derhal o koltuğu bırakması gerekir. Sayın Başbakan, bir suçun suç ortağıdır. Yapılan işlemin suç ortağıdır. Suçluların yargıya hesap vermesi gerekir ama bu ülkede elini kolunu sallayarak geziyor. Masum insanlar da yazdıkları yazılardan dolayı, düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde ama suç ortakları, ellerini kollarını sallayarak gezmeye devam etmektedirler." diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarını Cihan Haber Ajansı'na değerlendiren CHP Milletvekili Çam, "Sayın Başbakan, sıkıştırılan ve bunlardan fidye dahil olmak üzere birtakım para aktarıldığı bilgisini ifşa etmiştir. Pekiyi bu ülkeyi kim yönetiyor? Neden zamanında gerekli müdahaleyi yapıp tehdit eden, suç teşkil eden insanları yakalayıp adalete teslim etmedi de bütün bunlara göz yumdular? Bunu işadamlarına, Güneydoğu'da yaşanan kanlı olaylardan sonra itiraf ediyor. Bütün bu yaşananlara hükümet seyirci kalmıştır, göz yummuştur. Çıkmaz sokağa girince şimdi bunları itiraf etme ihtiyacını duymuştur ve görevini yapmamıştır. Ülkenin bu hale gelmesine sebep olmuştur. Şimdi de işadamlarını koruma altına alarak, bunu nasıl çözeceğiyle ilgili destek aramaktadırlar. Son derece samimiyetsiz, son derece ilgisiz bir tutum ve davranıştır." dedi.

'BAŞBAKAN İSTİFA ETMELİ'

Demokratik bir ülkede bir başbakanın, bu şekilde bir açıklama yapması halinde derhal istifa etmesi gerektiğini savunan CHP Milletvekili Musa Çam, "Normal bir demokratik ülkede, derhal onun istifası istenirdi. Böyle bir başbakanlık yapılamaz. Tamamen görevini yapmadığı, yapamadığı ve derhal istifa etmesi gerektiği söylenirdi. Sayın Başbakan'ın bu sorumsuz açıklamalarını değil, kendisinin bu görevi yapamadığını, ifa edemediğini, görevlerini yerine getiremediğini ve istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum." dişe konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim