• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 23 °C

Chomsky: ABD bir kez daha ihanet etti!

Chomsky: ABD bir kez daha ihanet etti!
Dünyaca ünlü ABD'li düşünür Noam Chomsky, İsrail'e karşı güçlü tavır alan ve Filistinlilere yapılan haksızlığı kabul etmek istemediğini açıkça söyleyen tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Chomsky, AA muhabirine, Orta Doğu'da yaşanan son gelişmeler ile  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hakkında değerlendirmede bulundu. 
 
 Tüm dünyanın bugün uluslararası toplumdan çok şey beklediğini ifade  eden Chomsky, uluslararası toplumun var olmadığını, sıradan insanlar için bir  "aldatma ve yanılsama" olduğunu ifade etti. 
 
 "Uluslararası toplum" ifadesinin anlamı olmayan boş bir söylem  olduğunu belirten Chomsky, "Bugün dünya devletleri, her şeyi sadece kendi ulusal  çıkarıları için yapıyorlar. ABD de kendi stratejik çıkarlarından dolayı İsrail'i  destekliyor. Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) de Gazze'de bugün neler olup bittiğini  pek umursamıyor. Arap dünyası derin bir şekilde bölünmüş ve bir şey yapmak için  güçsüzdür" diye konuştu. 
 
Chomsky, "İsrail'e karşı güçlü tavır alan ve Filistinliler'e yapılan  haksızlığı kabul etmek istemediğini açıkça söyleyen tek ülke Türkiye'dir" dedi. 
 
 İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında en büyük sorumluluğu ABD'nin  taşıdığını vurgulayan Chomsky, ABD'nin Filistinlilere yapılan katliamlara ve  öldürmelere doğrudan karıştığını savundu. 

 

4 dakika da bir mahalleya 28 bomba

 


  Chomsky, şunları kaydetti: 
 
  "ABD, İsrail'e verdiği askeri, siyasi, diplomatik ve ideolojik  destekle net ve açık bir şekilde Filistinliler'in öldürülmesine karıştı. İsrail,  Filistin halkı üzerinde şiddet yapmak için bugün ABD'nin en modern ve en yıkıcı  silahını kullanıyor. Bu yüzden ABD'nin Filistinliler'e yapılan katliamlara ve  öldürmelere doğrudan karıştığını söyleyebiliriz. Dökülen Filistin kanı için hesap  vermesi lazım." 
 
  ABD İsrail'e verdiği destekle Müslümanlar arasında "Antiamerikanizm"e  sebep oldu 
 
  ABD'nin bu olaylardan sonra İslam dünyasını, onlarla samimi dostluk  kurmak istediğine ikna etmesinin zor olacağını söyleyen Chomsky, ABD'lilerin  İsrail'e verdikleri destekle bugün dünyadaki Müslümanlar arasında derin bir  "Antiamerikanizm"e kendilerinin sebep olduklarını dile getirdi. 
 
   Chomsky, sözlerine şöyle devam etti: 
 
  "Önceki ihanetler ve bu olaylardan sonra ABD İslam dünyasında ve  Müslümanlara 'sizinle samimi diyalog ve iş birliği istiyoruz' nasıl diyecek  bilmiyorum. Bu gerçekten ikiyüzlülüğün en üst seviyesidir. ABD Müslüman dünyasına  bir kez daha ihanet etti. Bundan sonra da ABD ile Müslüman ülkeler arasında iş  birliği çok daha zor olacak".
 
Dünyadaki büyük güçlerin ya da büyük organizasyonların hiç birinin  açık bir şekilde Filistin'in yanında durumak istemediğine dikkati çeken Chomsky,  özellikle Avrupa'nın Gazze'deki krizin çözüme ulaşması için hiç bir şey  yapmadığının altını çizdi. 
 
Chomsky, "Birleşmiş Milletler (BM) de Gazze'deki krizin çözülmesi için  hiç bir şey yapmıyor. AB'nin, ABD siyasetine karşılık vermesi için cesaret ve  birliğe ihtiyacı var. Zaten, yayımladıkları bazı açıklamalar dışında, Gazze'de  bugün neyin olup bittiğini pek umursamıyorlar. Fransa, İsrail'in Gazze'ye yönelik  saldırılarına karşı protestoları yasaklamakla da bunu gösterdi" diye konuştu. 
 
  İnsanların bugün İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını BM  tarafından durudurulmasını beklememesi gerektiğini, çünkü BM'nin büyük küresel  güçlerin emrinden çalıştığına da işaret eden Chomsky, sözlerini şöyle tamamladı: 
 
   "İnsanlar BM'den Gazze'deki savaşı durdursun gibi çok şey bekliyor. Bu  imkansızdır çünkü BM dünya siyasetinden bağımsız ve güçlü bir faktör değildir,  bunu herkes bilmeli. BM sadece gücü elinde olan büyük dünya güçlerinin  söylediklerini yapıyor. ABD mesela, İsrail'in Filistin'e yaptığı katlimları  durduran her kararı veto ederdi." 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim