• BIST 112.195
  • Altın 174,656
  • Dolar 4,0229
  • Euro 4,9803
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 21 °C

Cemil Çiçek'den Engin Alan açıklaması

Cemil Çiçek'den Engin Alan açıklaması
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhuriyet gazetesinin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gazetenin Ankara temsilciliğinde düzenlenen kokteylde soruları yanıtladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu milletvekili Engin Alan'ın durumuyla ilgili yasa önerisine ilişkin, "Kalıcı çözüm ne zaman bulunur, nasıl bulunur? Ona hep beraber gayret edelim. Ama hiç olmazsa hükmü kesinleşmiş olanların, hükmünün infazı dönem sonuna bırakılsın. O zamana kadar da inşallah süreyi kötü kullanmayız, biran evvel kalıcı çözümü buluruz" dedi.

Cemil Çiçek, Cumhuriyet gazetesinin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gazetenin Ankara temsilciliğinde düzenlenen kokteylde soruları yanıtladı.

"Engin Alan'ın serbest bırakılmasına ilişkin verdiğiniz yasa teklifinin içeriği nedir" sorusuna Çiçek, şu yanıtı verdi:

"Her vesilede ifade ettim. Sayın Balbay beni ziyarete geldiğinde de söyledim, bundan sonra da söyledik. 24. parlamento döneminde en çok konuştuğumuz konuların başında tutuklu miletvekilleri konusu geliyor. Bu konuyla ilgili söylenmedik söz de kalmadı, verilmedik demeç de kalmadı. Ancak konuyu ne kökten çözebildik ne de geçici bir çözüm bulabildik. Biz, çözümü bulamıyoruz fakat ortada da adaletsiz bir durum var.

Başlangıçta konu tutuklu milletvekilleri olarak gündeme geldi. Bugün çok şükür tutuklu milletvekili yok. Ama hükmü kesinleşmiş ama henüz Meclise gelmemiş olan iki tane hükümlü milletvekili var. Biri serbest, 2007'den beri ama Sayın Alan'ın hükmü kesinleştiği için, hükümlü olarak cezası infaz ediliyor. Çok adaletsiz bir durum çıkıyor. Bunu ortadan kaldırmak noktasında birlikte bir çaba da ortaya konulamadı. Bu dönem Mecliste birlikte birçok şey yapabilirdik, yapamadık. Ama bu adaletsizliğin de ilanihaye devam etmesi çok doğru gözükmüyor. Onun için kalıcı bir çözüm bulununcaya kadar, hiç olmazsa geçici bir çözüm bulalım diye ben böyle bir teklifi gruplarımızın bilgisine, takdirine sundum. Dolayısıyla benim tek başıma yapabileceğim bir şey yok."

Bu konuyu çok konuştuğunu, 3 Ocak'ta bir çözüm bulunması için açıklama yaptığını ifade eden Cemil Çiçek, "(Tutuklu milletvekili) ifadesi, sorunu kapsamıyor. Burada ciddi bir kısım sıkıntılar ileride gelebilecekti. O yetmedi, 20 Mart'ta bir açıklama daha yaptım. En son, son iki haftada Danışma Kurulunda parti temsilcilerimize 'şu işe bir çözüm bulalım' diye şifahi olarak söyledim. Netice itibarıyla Türkiye'nin gündemi de sıkışıyor, Meclisin çalışma günleri de sıkışıyor. Bir çözüm bulunacaksa, bunun kısa sürede neticeye kavuşması lazım" diye konuştu.

-TRT'nin soruşturma önergelerini yayımlamadığı iddiası

"Bu süreç nasıl işleyecek" sorusunu Cemil Çiçek, "Partilerimiz bunu değerlendirecek, çok basit, anlaşılması zor bir şey değil. 'Geçici olarak' dedim ben. Kalıcı çözüm ne zaman bulunur, nasıl bulunur? Ona hep beraber gayret edelim. Ama hiç olmazsa hükmü kesinleşmiş olanların, hükmünün infazı dönem sonuna bırakılsın. O zamana kadar da inşallah süreyi kötü kullanmayız, bir an evvel kalıcı çözümü buluruz" diye yanıtladı.

Cemil Çiçek, anlaştıkları 60 anayasa maddesi içerisinde, bu konu üzerinde bir anlaşma olmadığını, bu nedenle adaletsizliğin devam ettiğini belirterek, bundan bir sonuç çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Bir gazetecinin, "Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri gergin bir ortamda görüşüldü. Muhalefetin, oturumun yayımlanmamasına ilişkin size yönelik eleştirileri oldu" demesi üzerine Cemil Çiçek, "Benden kaynaklanan bir şey değil. Ben protokol gereği... TRT'nin imkanlarını kullanarak bu yayın yapılıyor. Benden evvel yapılmış bir protokol var. Ben, gelen talepleri TRT'ye ilettim. Gelen yazıyı da gruplara gönderdim. Benim inisiyatifimle olan bir husus değil bu konu" karşılığını verdi.

-"Kulp bulacaksak, adım atamayız"

Cemil Çiçek'in açıklaması sırasında araya giren CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Engin Alan konusunu Meclis kapanmadan çözmek... Bir tarih koysak Sayın Başkan" dedi. Çiçek de bunun üzerine şunları söyledi:

"Bu, benim elimde olan bir şey değil. Siz de gruplarınızı lütfen bu yönde gayrete sevk edin. Eksik bilgiyle değerlendirmeler yapılıyor. Bugün yapılan değerlendirmede, 'efendim Sebahat Tuncel'in dosyası geldi, bunu göndermezse anayasa ihlali olurmuş.' Bu, doğru değil. Bana gelen bir dosya yok. Ama illa da her şey kapıya gelince çözüm bulmak yerine zamanında bulalım diye ben bunu söylüyorum. Şu an Meclis Başkanlığına gelmiş ne Sayın Alan'ın dosyası var ne de Sayın Tuncel'in dosyası var."

Balbay'ın, "Özgürlüklerden yana düşünmek gerekmez mi?" sorusunu yöneltmesi üzerine Cemil Çiçek, "Düşünmek gerekiyor. Ben de onu söylüyorum işte. Düşünmek yerine dönem sonuna bırakalım o zamana kadar da herkes bir çözüm bulsun. Söylemek istediğim bu kadar açık ve net. Bunun güncel olaylarla kati suretle alakası yok. Her gelen teklife, her yapılan çabaya bir kulp bulacaksak o zaman biz hiç adım atamayız. Zaten atamadık da" değerlendirmesinde bulundu.

Cemil Çiçek, bir yolu açtıklarını ifade ederek, kimin gelip, kimin gelmeyeceğinin görüleceğini söyledi. Bundan sonraki soruların gruplara yöneltilmesi gerektiğini dile getiren Cemil Çiçek, "Ümit ederim ki onlar da olumlu cevap versin. Biz, kısa sürede bunu yaparız. Ya mevcut yasalardan birine... Çünkü tek maddeli geçici bir şey. Müstakil de olabilir, eğer hükümetin geçireceği... Çünkü çocuk istismarıyla ilgili ceza hukuku alanında düzenleme yapılacakmış gibi gözüküyor. Onun altına bir yere de konulabilir. Kararı verirsek, formülünü biz buluruz" diye konuştu.

Cemil Çiçek'in, Engin Alan için yasa önerisi

Özcan Yeniçeri'den Engin Alan önerisine tepki!

070520141310462717297-001.jpeg

 

 

 

Yorumlar
baskentli
08 Mayıs 2014 Perşembe 14:39
14:39
engin alan paşanın dik duruşuyunan gurur duyuyorum.ama pkk.millet vekillerini salan .ve paket diye cıkarıpta onları salanlardan .nefret ediyorum kınıyorum.cemil bey engin alanı ortaya sürdü ise kesin aklında pkk.ve kck.ya yarayacak bir tekliftir kesin buna adım gibi inanıyorum.engin alan paşayı kullanarak yapmak istiyodur
85.98.187.128
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim