• BIST 117.651
  • Altın 167,415
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 10 °C

Çelik: "Aratmadılar sen de yaptığınla kaldın"

AKP sözcüsü Hüseyin Çelik, CNN Türk ekranlarında yayınlanan 'Ankara Günlüğü' programına katıldı. Çelik, Adana'da aranılan TIR'lar hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.
Hüseyin Çelik, durdurulup aranan TIR'larla ilgili konuştu: 
“Galiba buradaki savcı arkadaşların niyeti savcılıktan çok daha öteye bir şeydir. Devletin bir kurumu, istihbarat kurumu MİT. MİT’in yasası belli, görevleri belli. MİT Yasası’nın 26. maddesine göre eğer MİT’e ait herhangi bir işlem yapılacaksa Başbakan’dan izin alınması gerekiyor.
 
İSTEDİĞİM ZAMAN GİDER DURDURURUM DİYEMEZ
 
Uluslararası politikada bazı dengeler var, devletin kendine göre bazı sırları var. Eğer yargı devletin bir parçası ise yani yasama, yürütme, yargı devlet yönetiminin üç ayağı  ve gücüyse… Yargı devletin menfaati, milletin menfaati, kamunun menfaati ve o ülkenin topyekün politikaları konusunda ben canımın istediğini yaparım, istediğim zaman gider durdururum , üstelik 300 jandarma ve polisle giderim diyemez. Ben 300 jandarma ve polisle bir tırın durdurulduğunu ilk defa duyuyorum.
 
NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUN
 
Daha önce Reyhanlı’da 52 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu arkadaş kılını kıpırdatıp oraya gitmemiş. Cilvegözü’nde çok büyük bir patlama meydana geldi. Bu arkadaş oraya çekip gitmemiş. Diğer tarafta bir sürü olay var. Kırıkhan’da jandarmanın basılması olayına bu arkadaş kılını kıpırdatıp gitmemiş. Netice itibariyle ne yapmaya çalışıyorsun?
 
BU, HADDİNİ BİLMEZLİK
 
Sen kendini devlet içerisinde bir başka devlet falan olarak mı görüyorsun? Bana göre bu haddini bilmezliktir. Bu başka bir şey değildir. Burada yapılanları doğrusunu isterseniz kelimelerle izah etmek mümkün değil.
 
İÇİNDE NE OLDUĞU SENİ İLGİLENDİRMEZ
 
Daha önce de buna benzer bir olay oldu biliyorsunuz ve evet bu MİT’e ait bir TIR’dır. Bunun içinde ne olduğu seni ilgilendirmez. Bu ülkede Anayasa var, yasalar var ve hiç kimse Anayasa’dan, yasalardan almadığı bir gücü kullanamaz. Anayasa’da, yasalarda MİT diye bir kurum ve görevleri belirlenmiştir. Hangi sınırlar içerisinde hareket edileceği, soruşturma, kovuşturma yapılacağı bellidir. Hayır ben canımın istediği gibi yaparım. Böyle bir şey olamaz.
 
ARATMADILAR, SEN DE YAPTIĞINLA KALDIN
 
E yaptırmadılar nitekim, aratmadılar. Sen de yaptığınla kaldın. Ne olacak şimdi? Meselenin özü bu. Bu arkadaş kimdir, hangi güç adına hareket ediyor, kime sırtını yaslıyor buna benim cevap vermem doğru olmaz.
 
BU ARKADAŞ KİMİN ADINA YAPIYOR BİLMİYORUM
 
Şu sıralar meydana gelen tüm olaylarda Hükümet ile Cemaat arasındaki çatışmadan dolayı, kavgadan dolayı deniliyor. Bu arkadaş gerçekten bir Cemaat mensubu mudur, bunu da bilmiyorum. Olduğunu varsayın. Türkiye’de son günlerde olan hadise şudur; birileri Cemaat’in gücünden yararlanarak, Cemaat’i manivela olarak kullanıp taşları yerinden oynatmaya, siyaseti dizayn etmeye çalışıyor.  Tekrar altını çiziyorum. Ben Cemaat’ten arkadaşlara, Cemaat’in ileri gelenlerine sorduğum zaman, bu arkadaşlarla ilgimiz yok, Bu operasyonlarla bir alakamız yok diyorlar. O zaman haklı olarak onlara diyorum ki, o zaman bu yapılanları savunmayın. Basın yayın organlarınızda da bu yapılanlara arka çıkmayın. Dolayısıyla bu arkadaş kimdir, bunu kimin adına yapıyor bilmiyorum.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim