• BIST 117.490
  • Altın 168,249
  • Dolar 3,9324
  • Euro 4,8448
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C

Çankırı’da 572 Yıl Önce Başlatılan Cüzhan Geleneğini Devam Ettiriliyor

Çankırı’da 572 Yıl Önce Başlatılan Cüzhan Geleneğini Devam Ettiriliyor
Çankırı'da kabri bulunan Fatih Sultan Mehmet Han'ın Halası Sultan Hatun için Çankırı Sancakbeyi Kasım Bey'in 572 yıl önce gerçekleştirdiği cüzhan...

Çankırı'da kabri bulunan Fatih Sultan Mehmet Han'ın Halası Sultan Hatun için Çankırı Sancakbeyi Kasım Bey'in 572 yıl önce gerçekleştirdiği cüzhan geleneğini yeniden başladı.

İmaret Camii'nde, belediye kadın birimleri, Çavuşoğlu ve Bahçelievler Kız Kur'an Kursu hocaları ve öğrencileri ile Çankırılı hanımların katıldığı etkinlikte konuşan Belediye Başkanı İrfan Dinç'in eşi Zeynep Perihan Dinç, Sultanlar Sultanı Fatih Sultan Mehmet Han'ın Halası Sultan Hatun'un Çankırı'ya gelin olarak gelmesini anlattı.

Dinç, "Sultanlar Sultanı Fatih Sultan Mehmet Han'ın halası Sultan Hatun, Çankırı'da yaşamış ve vefatından sonra İmaret Camii haziresine gömülmüştür. Sultan Hatun, Fatih Sultan Mehmet'in halası olmasının yanında Candaroğlu Çankırı Sancakbeyi Kasım Bey ile evliliği Osmanlılar ve Candaroğulları arasında yakınlaşma ve siyasi birliktelik açısından da önem kazanmaktadır. Osmanlı ile kurulan akrabalık bağı, Çankırı'yı önemli bir noktaya taşımıştır" diye konuştu.

CÜZHAN" GELENEĞİ YAŞATILACAK

Çankırı Sancakbeyi Kasım Bey'in 572 yıl önce gerçekleştirdiği cüzhan geleneğini yeniden başlayacağını anlatan Dinç, "İsfendiyaroğlu Kasım Bey, 848'de vefat eden eşi, Osmanlı padişahı Mehmed Çelebi'nin kızı Sultan Hatun için Çankırı'daki mescidine cüz vakfetmiştir. Bu cüzleri Sultan Hatun ruhu için okumak üzere bir görevli tayin edilmiştir ki, bu kimseye "Cüzhan" denilmekteydi. Çankırı Şer'iyye sicillerinde yer alan bir belgeye göre, Mahmud isimli cüzhan bu görevini yıllarca sürdürmüştür. Kasım Beyin eşi için Çankırı'daki mescidine yıllar önce verdiği Cüzhan görevini Çankırı Belediyesi olarak devam ettirmek istiyoruz. Bu önemli şahsiyetin maneviyatı ve tüm geçmişlerimizin ruhu için tüm Çankırılıları bu geleneği yaşatmaya davet ediyoruz" dedi.

Basın açıklamasının ardından Kur'an Kursları ve Belediye kadın birimleri ile Toprak Baba Türbesi'nde okunan Hatm-i Şerif ve Yasin-i Şeriflerin duası yapılarak katılımcılara gül suyu, lokum ve helva ekmek ikramında bulunuldu.

Çankırı’da 572 Yıl Önce Başlatılan Cüzhan Geleneğini Devam Ettiriliyor

Çankırı’da 572 Yıl Önce Başlatılan Cüzhan Geleneğini Devam Ettiriliyor

Çankırı’da 572 Yıl Önce Başlatılan Cüzhan Geleneğini Devam Ettiriliyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim