• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 18 °C

Cad/Cam ile eksik dişler 1 saatte tedavi ediliyor!

Cad/Cam ile eksik dişler 1 saatte tedavi ediliyor!
İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Julide Özen, eksik dişlerin CAD/CAM sistemiyle 1-2 saat içerisinde tedavi edilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Bilgisayarların, protezlerin dizaynında ve üretilmesinde kullanılmasıyla ilgili bir teknoloji olan CAD/CAM sistemi, bilgisayar destekli tasarım ve üretim anlamına geliyor. CAD/CAM teknolojisi ile tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşmak mümkün hale geliyor.

“CAD/CAM sistemi, üç boyutlu optik ölçü alan ağız içi kamera ve bu kameradan alınan görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılması ile planlanarak üretilmesi esasına dayanır” diyen Prof. Dr. Julide Özen, bu yöntemle son derece estetik ve güvenilir restorayonların (porselen dolgular, laminate veya full kronlar, inley, onley ve köprüler) 1-2 saat gibi kısa bir zaman diliminde üretilmesinin mümkün olacağını ve böylelikle hem hasta hem de hekim için zaman kaybının önlenebileceğini belirtti.

Geçici protez maliyetini ortadan kaldırdığı için bütçesel anlamda da hastalara rahatlık sağlayacağını söyleyen Özen, kalite, estetik, dayanıklılık ve çabukluk gibi büyük avantajlar nedeniyle, yarının diş hekimliğinin CAD/CAM yöntemi olacağını belirtti.

CAD/CAM HANGİ İŞLEMLERDE KULLANILIR?

Prof. Dr. Julide Özen, protetik diş tedavisinde sıklıkla uygulanan porselen restorasyonların (kuron ve köprüler, lamineler, inley ve onley) çok daha uyumlu ve estetik bir şekilde tasarlanması ve üretilmesinde kullanıldığını söyledi.

Özen, CAD/CAM sisteminin avantajları hakkında şunları söyledi:

“Bu teknik, dişlerin ölçüsünün bilgisayara bağlı bir kamera yardımı ile fotoğraflanarak alındığı ve elde edilen görüntüler ile sanal olarak restorasyon hazırlandığı için güvenilir bir metottur. Sistemin hassasiyeti mikon seviyesindedir ve geleneksel yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün değildir.

1-2 saat gibi kısa bir sürede restorasyonlar hazırlanabildiğinden zamandan tasarruf sağlanmakta ve tasarım aşamasında her türlü detayın gözlenip, kontrol edilebilmesi sayesinde üretim kalitesi de artmaktadır.

CAD/CAM sistemi kusursuz bir estetik görünüm elde edilebilir.”

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kliniklerinde, akademisyen hekimler eşliğinde CAD/CAM uygulamalarıyla tek seansta eksiksiz dişlere sahip olunabileceğini ifade eden Prof. Dr. Julide Özen, yöntemi kimlerin tercih edebileceği konusunda şöyle konuştu:

“Kısıtlı zamanı olan veya geleneksel yöntemlerdeki prova aşamaları ile vakit kaybetmek istemeyen, protezlerinin yapım süreci ile ilgili estetik kaygılar taşıyan ve bulantı refleksi nedeni ile ölçü aşamasından çekinen kişiler CAD/CAM uygulamasını tercih edebilirler.

CAD/CAM sisteminin bir avantajı da estetik gülüş tasarımı yapılabilmesidir. Cerec denilen sistem, mikro kamera yardımı ile dişleri üç boyutlu hale dönüştürdükten sonra dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısına uygun olarak istediği değişiklikleri yapabilmesine olanak vermektedir.

Ayrıca, bu yöntemle elde edilen dişlerin olası bitmiş haline yönelik görüntüler bireyin gerçek yüz fotoğrafı ile karşılaştırılmakta, diş hekimi ve birey yeni yapılacak restorasyonu bitmeden görebilme imkanına sahip olmaktadır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim