• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 13 °C

Burun ölümü 5 yıl önce hissediyor

Burun ölümü 5 yıl önce hissediyor
Chicago Üniversitesi’ nde yaşı ilerleyen kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre basit kokuları alma problemi yaşayanların 3 bin kişiden %39 ‘ u 5 yıl içinde hayatını kaybetti.

İlk aşamada katılımcılara, beş genel kokuyu (gül, deri, balık, portakal ve nane şekeri) tanımlamalarını da içeren basit bir test uygulandı; yanlış tanımlanan her koku, koku alma duyusundaki kaybın şiddetini puanlamak için kullanıldı. Ayrıntılar haberimizdedir…
PLOS ONE isimli bilim dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, 57- 85 yaş arasında basit bir koku alma testine tabi tutulan 3 bin kişiden bu testte başarısız olanların yüzde 39’u beş yıl içinde hayatını kaybetti.

Beş genel koku incelendi

Chicago Üniversitesi’nden Jayant Pinto’nun ekibinin 2005’te başladığı çalışmaya, 57 ila 85 yaşları arasındaki 3 bini aşkın kişi katıldı. İlk aşamada katılımcılara, beş genel kokuyu (gül, deri, balık, portakal ve nane şekeri) tanımlamalarını da içeren basit bir test uygulandı; yanlış tanımlanan her koku, koku alma duyusundaki kaybın şiddetini puanlamak için kullanıldı.
Koku testini 2010’da tekrarlamak isteyen biliminsanları, beş yıllık sürede çalışmaya katılan 430 kişinin hayatını kaybettiğini ve ölenlerin yüzde 39’unun testte başarısız olduğunu tespit etti. Bir diğer değişle, ilk testte başarısız olanların, beş kokuyu doğru olarak tanımlayanlara kıyasla beş yıl içinde ölme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirlendi. Ancak araştırmacılar, 430 katılımcının hangi sebeplerle öldüğünü incelemediklerini özellikle vurguladı.

Akciğer testinden daha etkili!

Çalışmaya göre, koku duyusundaki kayıp, ölümü akciğer rahatsızlıkları, kalp yetmezliği ve kanser teşhisinden daha isabetli şekilde öngörebiliyor. Araştırmacılar, kullandıkları üç dakikalık koku testinin uzun tıbbi değerlendirmelerden daha güvenilir olduğu ve bu değerlendirmelerin sonuçlarından daha güçlü sonuçlar verdiğini de öne sürdü.
Koku alma reseptörlerini içeren sinir hücreleri, insan vücudundaki kök hücreler tarafından sürekli olarak yenilenen tek bölüm. Ancak yeni koku hücrelerinin üretimi yaşla birlikte düşüşe geçiyor. Bu da kokuların belirleme ve ayırt etme yetimizde kademeli bir düşüşe neden oluyor.

Yenileme arayışı

Araştırmacılar koku duyusundaki kaybın, vücudun yenilenmeye ihtiyaç duyduğunun ama yenileme yetisinin olmadığının belirtisi olabileceği görüşünde.
Koku alma sinirleri, sinir siteminin açık havayla temas eden tek parçası. Bu durum, zehir ve mikropların beyne doğrudan ulaşabilecekleri bir rotaya sahip olduğu anlamına geliyor. Buna bağlı olarak da koku alma duyusunda yaşanan kayıp, ölüme neden olacak bir durumun erken uyarısı olabilir.
Burnumuzun mucizevi bir yönü daha ortaya çıktı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim