• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 17 °C

Bülent Arınç'tan Merkez Bankası açıklaması

Bülent Arınç'tan Merkez Bankası açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası basına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 5.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
Arınç Merkez Bankası'nın bağımsızlığının esas olduğunu vurgulayarak, "Bu ilkeden bugüne kadar şaşmadık, bundan sonra da şaşmaya niyetimiz yok" dedi.
 
İşte Arınç'ın konuşmalasından satırbaşları
 
- Bugün bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bilgi sunumu gerçekleşti Bildiğiniz gibi yılda iki kere yapılıyor. Bu ilkiydi. Yıl sonunda da ikincisi yapılacak.
 
- Sayın Başbakan'ımızın değerlendirmesiyle bu sunum başarılı olarak ifa edildi.
 
- İkinci olarak AB'ye katılım sürecinde her toplantımızda olduğu gibi Sayın Mevlüt Çavuşoğlu bilgi sundu.
 
- Üçüncü olarak da bendeniz Radyo ve Televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanun değişikliği yapılması hakkında kanun tasarısını bakanlığa takdim ettim. Acil olarak yapılması gerken bazı değişikllikler var. Bu da olumlu karşılandı. Yakında TBMM gündemine gelecek. 
 
- Burada tele alışveriş yayınlarında uyulması gereken esasların belirlenmesi, idari yaptırımlar, ve farklı konuşarı içeren 8 maddelik yasa tasarısı Meclis gündemine iletilecek.
 
"Merkez Bankası Başkanı görevinin başındadır. Olumlu bir sunum yapmıştır. Bütün Bakanlar Kurulu üyesi arkadaşlarımız bu değerlendirmlere katılmıştır"
 
MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞI ESASTIR
 

“Faiz konusu merkez bankası’nın görevlerinden sadece birisi. Ak Parti kurulduğundan beri, Ekonomik Kurul’umuzun aldığı ilk karara göre de Merkez Bankamız’ın bağımsızlığı esastır. Bu ilkeye bugüne kadar da sadık kaldık. Merkez Bankası’nın çalışma ilkeleri fiyat politikası ile çelişmemek kaydıyla arasında Hükümet’in büyüme politikalarını desteklemesi yer almaktadır. Türkiye’de büyümenin azalması gibi bir kırılma noktasına asla gitmeyeceğiz. Son yıllarda maliyet enflasyonundaki yükseliş kurdaki ve faizdeki artıştan kaynaklanmaktadır. Bunu bir şekilde engellemek gerekir. Merkez Bankası’nın bu konudaki adımlarına müdahale etmek niyetinde değiliz ama faizlerin düşürülmesi halinde yatırımların artacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası’nın çalışmalarında bir yeknesaklık, bir akort görmek mümkündür. Merkez Bankası Başkanı’mıza teşekkür ediyoruz. Kendileri de çalışmalarını anlattılar.”
 
''ÜMİTLE BEKLİYORUZ''
 

“İlk defa anneler, babalar, aileler çocuklarının aldatılarak dağa çıkarılmasına isyan ettiler ve barışçıl bir eylem yaptılar. Gözleri yaşlı anneler Diyarbakır Belediyesi’nin karşısında durup çocuklarımızı geri getirin dediler. Biz ümitle bekliyoruz ki çocuklarımız ailelerine geri dönebilsinler. Bu konuda aracılık yapması gerekenler de gerekeni yapmasını bekliyoruz. Türkiye bu konuya odaklanmışken maalesef Diyarbakır Belediyesi bu aileleri olduğu yerden kaldırdı, yeter ki bu eylem gündem oluşturmasın diye. Belediye Başkanı’nı kınıyorum. Daha önce Gezi eylemlerine, annelerin yaptıkları eylemlere nasıl da destek vermişlerdi. Gerek BDP’li siyasetiler, gerek çözüm sürecine destek veren herkesin bu çocuklarımızın dağdan indirilerek ailelerine teslim edilmesine destek vermesi gerekir. Bu konuda en büyük sorumluluk da gözleri Kandil’de kulakları İmralı’da olanlara düşer. Bu konuda gelinen aşamada Sayın Başbakanımız ne düşünüyorsa yarın grup toplantısında kamuoyuna ifade edecektir.”
 
"BİLDİRMEZSE SORUMLU AK PARTİ OLACAKTIR"

 
“4 bakanımızla ilgili bir Meclis soruşturması kurulması kararı verildi. 400’den fazla oy verildi. Biz de evet oyu verdik gizli oyda. Komisyon üyelerinin bu ismi geçen bakanlar hakkında olumlu ve ya olumsuz görüş bildirmemesi gerekir. Bu ihsası reydir. Dolayısıyla bunların üye seçilmesi mümkün değil. Diğer partiler evet üyelerini bildirmişler ama bu sayı yeterli değil. AK Parti bu konuda bir tarama yapıyor. Arama motoruna girdiğinizde kimin ne dediğini görüyorsunuz. Bu nedenle henüz bildirilmedi. Vicdanı kanaatleriyle herkes soruşturma açılsın dedi. Zannediyorum AK Parti de komisyona vereceği bu hafta bildirecektir. Bildirmezse o zaman bunun sorumlusu AK Parti Grubu olacaktır.”
 
“Merkez Bankası Başkanı görevinin başındadır. Olumlu bir surum yapmıştır. Bütün bakan arkadaşlarımız da kendilerine katılmıştır. Bir kanunda değişiklik yapılması durumunda değiliz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim