• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

BTSO'dan Ur-Ge projelerine 31,5 milyon liralık kaynak

BTSO'dan Ur-Ge projelerine 31,5 milyon liralık kaynak
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye'deki oda ve borsalar arasında en fazla Ur-Ge Projesi yürüten oda oldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye'deki oda ve borsalar arasında en fazla Ur-Ge Projesi yürüten oda oldu. BTSO, 7 Ur-Ge Projesi ile üyelerine eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde kullanabilecekleri 31,5 milyon dolarlık kaynak sağladı.

BTSO, üyelerini uluslararası alanda da söz sahibi yapmak adına Ekonomi Bakanlığı destekli Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Ur-Ge) projeleri yürütüyor. Bursa iş dünyası, BTSO'nun hazırladığı her Ur-Ge projesi için ayrı olmak üzere eğitim, danışmanlık ve tanıtım giderleri için 4,5 milyon dolarlık desteklerden yararlanıyor. Uzay, savunma ve havacılık, raylı sistemler, bebe-çocuk konfeksiyonu, makine ve kimya sektörlerinde Ur-Ge projelerini başarıyla yürüten BTSO'nun, gıda ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar için geliştirdiği projeler de Ekonomi Bakanlığı tarafından başarılı bulunarak onaylandı. Böylece BTSO, 7 Ur-Ge projesi ile Türkiye'deki oda ve borsalar arasında en fazla Ur-Ge projesi yürüten oda konumuna yükseldi.

BTSO'nun yürüttüğü Ur-Ge projelerinden uzay, savunma ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren 27 firma, raylı sistemlerde 31, bebe-çocuk konfeksiyonu sektöründe 34, makine sektöründe 31, kimya sektöründe ise 19 firma faydalanıyor. Yeni Ur-Ge projeleri kapsamında ise gıda sektöründen 22, tekstil sektöründen ise 33 firma söz konusu desteklerden yararlanma hakkına sahip oldu. Böylece BTSO, üyelerine merkezi bütçeden 31,5 milyon dolarlık kaynaktan yararlanma imkanı sağlamış oldu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda Bursa iş dünyasına rekabet gücü kazandırdıklarını söyledi. Burkay, hazırladıkları Ur-Ge projeleriyle üyelerine ihracatın yolunu açtıklarını, ihracatçı firmaların da bulundukları pazarlardaki konumlarını güçlendirdiklerini ifade etti. Ur-Ge kapsamındaki firmaların ufkunu açan etkinliklere imza attıklarını belirten İbrahim Burkay, "Bu kapsamda Uzay, Savunma ve Havacılık sektöründe Ur-Ge projesinden yararlanan firmalarımız, NASA, Airbus ve Boeing gibi dünya devi firmalarla bir araya geldi. Söz konusu firmalarımız geçtiğimiz ay da havacılık sektörünün önemli buluşmalarının gerçekleştirdiği Brezilya'da dünyaca ünlü firmalarla ikili iş görüşmelerinde bulundu. Bebe-çocuk konfeksiyonu sektöründe Ur-Ge desteklerinden faydalanan firmalarımız ise Ekim ayında ABD'de önemli temaslar gerçekleştirdi. Bursa'da 5 yıllık bir aranın ardından düzenlediğimiz Junioshow da Ur-Ge çalışmalarımızın sonucunda ortaya çıktı. Fuar kapsamında aralarında Rusya, Ukrayna, Almanya ve Gana gibi 30'u aşkın ülkeden 140 kişilik alım heyetini ağırladık." diye sözlerini tamamladı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Bursa iş dünyası için 3 Ur-Ge projesini daha hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Sırada kompozit malzemeler konusunda gerçekleştireceğimiz Ur-Ge çalışmalarımız var. Hedefimiz olan 10 Ur-Ge projesi ile toplamda 45 milyon dolarlık bir kaynağı üyelerimizin hizmetine sunmuş olacağız." ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim