• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 23 °C

Borsa’dan ’Tarımda Yaşlı Nüfus Tehlikesi’ Vurgusu

Borsa’dan ’Tarımda Yaşlı Nüfus Tehlikesi’ Vurgusu
İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, tarımda çalışan nüfusun yaşlandığına ve genç nüfusun tarıma yönelmediğine dikkat çekerek, "Gençlerimizin...

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, tarımda çalışan nüfusun yaşlandığına ve genç nüfusun tarıma yönelmediğine dikkat çekerek, "Gençlerimizin çoğu kentlerde ancak asgari ücrete vasıfsız işler bulabilmektedir. Hâlbuki bu gençlerin genlerinde dahi tarım var. İş işten geçmeden bu değerlerimizi hızla geri kazanmamız şart" dedi. Kestelli, gençler için "Tarım Gençlerle Yükseliyor" projesini başlatacaklarını açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı, Barış Kocagöz başkanlığında gerçekleştirildi. Meclisin açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, ülke ekonomisine ilişkin gelişmelere değinerek, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararının banka kredilerine yansıması ve faiz indiriminin devam etmesi gerektiğini ifade etti. Yeni pamuk ekim sezonu hakkında da konuşan Kocagöz, "Bu aylar tarım sektörünün hareketlendiği, birçok üründe üretim sürecinin başladığı aylar. Ülkemizde pamuk ekim dönemi başladı. Bu yıl pamuk üretiminde bir artış beklentisi içerisindeyiz. Aslında bu artış son yıllarda özlemle beklediğimiz bir durum" dedi.

"DIŞ PAZARI KAYBETMEMEK YENİ PAZARLARDAN DAHA ÖNEMLİ"

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise, dünyadaki tarımsal rekabete değinerek, dış ticarette pazarı kaybetmenin kolay iken kazanmanın bir o kadar zor olduğunu belirtti. Tarımı "üretimin dalgalı olduğu üstü açık bir fabrika'ya benzeten Kestelli, "Ürün arzını sürdürülebilir kılabilmek için ülkenin refah içinde istikrarlı bir ekonomiye sahip olması gerekir. Yurtiçi tüketimin sınırlı olması sebebiyle özellikle stoklanamayan ve raf ömrü kısa olan yaş meyve-sebzelerin ihracat ürünü haline gelmesi için uzun yıllara ve güvenceye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla uzun vadede kazanılmış olan dış pazarı kaybetmemek, kısa vadede yeni pazar kazanmaktan daha önemlidir. Özellikle çevre ülkelerden kaynaklanan istikrarsızlığın olduğu bu ortamda verilen devlet destekleri bir nebze de olsa üreticilerimize ve girişimcilerimize nefes aldırmaktadır" ifadelerini kullandı.

"GENÇLER İŞ İŞTEN GEÇMEDEN TARIMI KAZANMALI"

Tarımda çalışan nüfusun yaşlandığına değinen ve genç nüfusun tarıma yönelmemesinden dolayı serzenişte bulunan Kestelli, köydeki arazilerin bırakılıp kentlere göç edildiğine dikkat çekti. Kestelli, "Görünen o ki bu gençlerimizin çoğu büyüdükleri kırsaldaki sınırlı eğitim imkanlarının da etkisiyle kentlerde ancak asgari ücrete vasıfsız işler bulabilmektedir. Hâlbuki bu gençlerin genlerinde dahi tarım var, hayvancılık var, üretim var. İş işten geçmeden bu değerlerimizi hızla geri kazanmamız şart" dedi.

ÖĞRENCİLERE YENİ PROJE YARIŞMASI

Gençlerin teşvik edilmesi ve bakanlığın proje ile ilgili gençlerin başvuruda bulunması noktasında çağrıda bulunan Kestelli, "Tarım Bakanlığımız gençlerimizi yeniden tarıma yönlendirmek için önemli bir adım atarak "genç çiftçi hibe desteği" programını başlatmıştı. Başvuruların 12 Mayıs'a kadar devam edeceği ve 30 bin TL'ye varan maddi desteklerin yer aldığı hibe programına uygun koşullara sahip tüm gençlerimizin başvurmasını dilerim. Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve geçtiğimiz hafta yönetim kurulu olarak onayladığımız ve yakın zamanda kamuya duyurusunun yapılacağı "Tarım Gençlerle Yükseliyor" isimli projemiz ile lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurabileceği bir proje yarışması başlatıyoruz. Bu proje ile dereceye girecek öğrencilerimize maddi destek sağlanacak olup, ayrıca başvurular arasından uygulama projeleri de çıkarmayı hedefliyoruz. Başvurular arasında borsamıza, bölgemize ve hatta ülkemize büyük katkılar sağlayabilecek yeni ve inovatif projeler çıkacağına inanıyorum" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim