• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Borsa Ve Odadan “Fındık” Açıklaması

Borsa Ve Odadan “Fındık” Açıklaması
Ordu'nun Fatsa ilçesinde Fatsa Ticaret Borsası(FATBO) Başkanı Ali Feyzi ve Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, son günlerde büyük düşüşlerin...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde Fatsa Ticaret Borsası(FATBO) Başkanı Ali Feyzi ve Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, son günlerde büyük düşüşlerin yaşandığı fındık fiyatlarına ilişkin Ticaret Borsası konferans salonunda ortaklaşa bir basın toplantısı gerçekleştirdiler.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındıkla ilgili bir takım çalışmalarda bulunduğunun müjdesini veren Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi ve Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, yapılan istişarelerin ardından TMO'nun çok yakın bir tarihte 2015 yılı fındık mahsulü için alım yapacakları ifade ettiklerini belirttiler.

TMO'nun fındıkla ilgili çalışma yapmasının fındık adına sevindirici bir durum olduğunu belirten Fatsa Ticaret Borsası Başkan Ali Feyzi "Bu çalışma devletin bu milleti sahipsiz bırakmayacak anlamını taşıyor. TMO görevlileri ile fındıktaki fiyat, rekolte ve spekülasyon konularında görüş alışverişinde bulunduk. Mevcut fiyat durumundan hükümetin rahatsızlığını dile getirdiler ve çok yakın bir tarihte 2015 yılı mahsulü için alım yapacaklarını söylediler. Nasıl ve ne şekilde alım yapılacağı konusu önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır. Yani TMO deposunun anahtarlarını göstermeye başladı. Bu sevindirici haberi halkımızla paylaşıp, bir an önce de alıma başlanıp fiyatların normale dönmesini arzu ediyoruz" dedi.

Başkanı Feyzi şöyle devam etti: "Fındıkla ilgili bazı hususlara değinmek istiyoruz. Kimse panikle mal satmasın. Unutmayın malın sahibi üreticidir. İhracatçılar rakamlarla elinde fındığı olan üreticiyi panik yaptırıp, mal almak istenmektedir. Üreticinin aklını kimse rakamlarla karıştırmaya çalışmasın. Avrupa'ya daldaki fındık değil, eldeki fındık gidiyor. Öncelikle bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Ağustos ayının sonuna kadar 2015 yılı mahsulü yurt dışına gidecektir. Bu nedenle iç piyasa tükenmiş olacaktır. Dalda ne kadar çok fındık olursa olsun üretici büyük bir sabırla elindeki fındığı pazara indirmemektedir. Üretici bu sabrı göstermeye devam ederse fındık fiyatlarının inmesi söz konusu değildir. Üretici 30 Mart gibi beklentilere kapılmamalıdır. Yani don olmazsa fındığı pazara indireceğim diyen üreticiye panikle malını satmamasını öneriyorum."

"HÜKÜMETİN ATACAĞI SOMUT ADIMLARLA BU ENDİŞELER KALKACAK"

Sezona 12 TL'den başlayan fındık mahsulünün sezon içerisinde 14 TL'ye kadar yükseldikten sonra bugün 8.50 TL'ye kadar düşmesinin kabullenilebilir bir olay olmadığını vurgulayan Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar "Her platformda fındık mahsulü üzerine büyük bir oyun oynandığını ifade ediyoruz. Bu oyuna birilerinin dur demesi gerekiyor. Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi'nin çalışmalarından büyük bir onur duyduk. Hükümetimizin gücünü fındık üreticisinin arkasında olduğunu hissettik. Önümüzdeki günlerde daha somut adımlar atıldığı zaman bundan büyük bir memnuniyet duyacağız. Şu anki fiyat fındığın olması gereken değerinin çok altında ve bundan bütün paydaşlar zarar görüyor. Yeni sezon öncesi dallarda yavaş yavaş fındık doğumları başladı. Geçen yıl çok yüksek bir rekolte yaşadığımızdan dolayı verimde bir takım düşüklükler yaşıyoruz. Fiyatların bu seviyelerde olması üreticilerin bahçeye gitme heveslerini kırıyor. Önümüzdeki sezonun fındık kalitesiyle ilgili bir takım endişelerimiz var. Hükümetin atacağı somut adımlarla bu endişeler kalkacak ve üreticilerimiz bahçelerinin bakımlarını en verimli şekilde yapacaklardır. 2014 yılında yaşanan zirai don olayından sonra 2015 yılında tarım sigortaları çok ciddi rakamlara ulaşmıştı. Bu yıl üreticilerimiz geçen yılın yarısı oranlarında tarım sigortası yaptırdılar. Sigorta başvuruları 5 Mart tarihinde sona erdi. Önümüzdeki yıllarda bu oranların artarak devam etmesi için çalışacağız" şeklinde konuştu.

Borsa Ve Odadan “Fındık” Açıklaması

Borsa Ve Odadan “Fındık” Açıklaması

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim