• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 22 °C

Boğaziçi'nden patriğe fahri doktora

Boğaziçi Üniversitesi, Fener Rum Patriği Bartholomeos'a gelecek hafta fahri doktora unvanı verecek.

TÜRKİYE'de ilk kez bir üniversite bir patriğe 'fahri doktora' verecek. Ancak bu ilkden önce üniversitenin tören için bastırdığı davetiyeler konuşulacak gibi görünüyor. Davetiyelerde patrik için 'ekümenik patrik" ünvanı kullanıldı.

Patrik Bartholomeos, Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü'nün önerisi ile 'dünyada ekolojik denge ve biyolojik çeşitliliğin korunması, endüstriyel kirlilik, temiz içme suyu kaynaklarının geniş kitlelere temini ve küresel iklim değişikliği gibi çeşitli çevre konularında öncülük yaptığı girişimler, geniş kitlelere yönelik olarak düzenlediği faaliyetler ile küresel ölçekte etkili olan farklılık yaratan mesajları' dolayısıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktoraya layık görüldü.

EKÜMENİK PATRİK

Radikal gazetesinin haberine göre, Patrik Bartholomeos'a fahri doktora unvanının takdim edileceği törenle ilgili davetiyede Bartholomeos için 'Ekümenik Patrik' unvanı kullanılması ise dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun imzasını taşıyan davetiyede "Ekümenik Patrik Bartholomeos için düzenlenen fahri doktora unvanı takdim törenine katılımızı saygılarımla rica ederim" ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE TANIMIYOR

Ancak Türkiye, resmi devlet politikası ile Lozan Barış Anlaşması'nı işaret ederek patriğin 6. yüzyıldan gelen 'ekümenik' sıfatını tanımıyor. Nedeni ise bu unvanın patrikhaneyi bir azınlık kilisesi olmaktan çıkarıp evrenselleştirmesi.Ankara resmen ekümenik sıfatını tanımasa da Patrik Bartholomeos, 'Ekümenik Patrik' unvanıyla bütün dünyada bulunan 300 milyon Ortodoks Hıristiyanın ruhani lideri olarak tanınıyor. Tartışma son olarak 2008 yılında Başbakan Erdoğan 'ın Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme gelmişti. Erdoğan, "Patrikhane konusunda şu ana kadar gösterdiğimiz ilgi, alaka ortadadır. Aslında ekümeniklik konusu Hıristiyan-Ortodoks dünyasının kendi iç sorunudur. Bizler şu anda bu konuyla ilgili bir çalışma yapıyoruz" demişti.

BİRİNCİ TAHTIN SAHİBİ

Patrik Bartholomeos, 'ekümenik' unvanı ile İstanbul -Yeni Roma Başepiskoposu olarak Ortodoks Kiliseleri arasında birinci tahta sahip oluyor, Ortodoks ruhani liderlerinin yaptığı toplantılara başkanlık ediyor. Bu liderler arasında İskenderiye, Antakya ve Kudüs, Moskova, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan ve Gürcistan patrikhaneleri de, Kıbrıs, Yunanistan, Polonya, Arnavutluk, Çek, Slovakya, Finlanda ve Estonya gibi bağımsız Ortodoks kiliseleri de bulunuyor. Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya'da çok sayıdaki başepiskoposlar ve mitropolitler de bu toplantılara katılıyor. Patrik, bağımsız kiliselerin arasındaki ilişkileri de koordine ediyor.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim