• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Bitkisel ilaç, zehriniz olmasın!

Bitkisel ilaç, zehriniz olmasın!
"Reklamla yaratılan sanal gerçeklik, ölümcül sonuçlar yaratabilir"

Konya'da bir üniversite öğrencisinin "Ünlüler de kullanıyor" düşüncesiyle zayıflamak için internet üzerinden satın aldığı çay nedeniyle karaciğer nakli olmasının ardından eczacılar, vatandaşları bitkisel ilaçlara karşı uyardı.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, bitkisel ürünlerde, reklamlarında ünlü kişiler oynatılarak "masummuş" algısı yaratıldığı bildirildi. Vatandaşların, içindeki bilinmeyen, kim tarafından nerede üretildiği belli olmayan, internet üzerinden ve çeşitli mağazalardan kolaylıkla alınabilen bitkisel ürünlere dikkat etmesi istenen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bitkiler yanlış kullanıldığında ölüme yol açabilir. Piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürülen ve sonrasında takip edilmeyen bu ürünlerin ruhsatlandırmasının da acilen Sağlık Bakanlığınca yapılması gerekiyor. Bizler sırf adına 'bitki' denildiği için bu tür ürünlere Tarım Bakanlığı tarafından izin verilmesine karşıyız. Çünkü bu tür bitkisel ürünlerin, Konya örneğinden de anlaşılacağı gibi, hiçbir denetim olmaksızın reklamı yapılıyor ve piyasada satılıyorlar. Oysa ister bitkisel ister kimyasal ürün olsun, bunlar birer ilaçtır. Eczacı ve hekim kontrolü dışına çıkarılarak vatandaşların kullanımına açılan her ürün ise birer sağlık mayınıdır."

İlaç reklamı Toplum Sağlığını Tehdit Ediyor

İlaçta reklamın, yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsur olduğu belirtilen açıklamada, "Reklamla yaratılan sanal gerçeklik, ölümcül sonuçlar yaratabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları, yetkilileri ise bu ilaçların diğerleri gibi Sağlık Bakanlığının izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyarıyoruz" ifadelerine yer verildi. Açıklamada, kendini sorumlu hisseden herkesin daha duyarlı davranması istendi.

Sağlığınızdan Olmayın!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan da yaptığı yazılı açıklamada, doktor tavsiye etmeden, reçete yazmadan ve eczacıya danışılmadan bitkisel de olsa ilaç kullanılmaması gerektiğini bildirdi. Bilinçsiz kullanılan ilaçları "zehir" diye nitelendiren Saydan, şunları kaydetti: "Her ilaç için size en yakın eczacınızla konuşun, nasıl kullanacağınızı, diğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmeyeceğini mutlaka sorun. İlaçların bitkisel olması onları asla masum yapmaz. İlaç rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün değildir. Eczacınıza sormadan, danışmadan bitkisel ilaç kullanmak adeta intihar etmek demektir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine bakıldığında, internetten satılan ilaçların yüzde 50'si sahtedir. Bu yüzden her yıl 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor." Saydan, vatandaşlara "Bitkisel ilaçları bilinçsizce kullanarak sağlığınızdan olmayın" uyarısında bulundu.

İstanbul Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim