• BIST 93.389
  • Altın 194,340
  • Dolar 4,7156
  • Euro 5,4730
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 27 °C

Birlik Başkanı Akın, Sorunları Bakan Çelik’e İletti

Birlik Başkanı Akın, Sorunları Bakan Çelik’e İletti
Hafta sonu Erzurum'da gerçekleşen Doğu Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısına katılan Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri...

Hafta sonu Erzurum'da gerçekleşen Doğu Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısına katılan Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e yaşadıkları önemli sorunları aktardı.

Birlik Başkanı İhsan Akın, toplantı sonrası yaptığı açıklamada 16-17 Nisan'da Erzurum'da gerçekleştirilen toplantıya Malatya'dan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi ile bazı oda ve birlik başkanları ile katıldıklarını söyledi. Toplantı öncesi Malatya standını ziyaret eden Bakan Çelik'e hediyelerin yanı sıra çobanların giydiği kepenek keçe de hediye ettiklerini belirten Akın, bunun yanı sıra çoban kavalı ve hayvan yünü ile yapılmış Malatya yöresine ait namazlık da takdim ettiklerini belirtti. Stantta Çelik ve tüm katılımcılara şeker kayısı ile kayısı döneri de ikram ettiklerini aktaran Akın, daha sonra gerçekleştirilen toplantıda güncel sorunla ele alındı.

Bakan Faruk Çelik'in konuşmalarından sonra söz alarak Malatya adına sorunları gündeme getirdiğini belirten Birlik Başkanı İhsan Akın, yetiştiriciler olarak 4 önemli sorunlarının olduğunu belirtti. Akın, "Mera ile ilgili yapılacak olan kanunun düzenlenmesi gerekiyor. Meraların hayvancılık ile ilgisi olmayan ve amacı dışında kullanan işgalcilerden kurtarılması lazım. Damızlık hayvanların kesilmesinin önüne geçilmesi lazım. Yasak olmasına rağmen kontrollerin eksik ve yetersiz olmasından dolayı geleceğimizin yok olmaması için kontrollerin arttırılması gerekiyor. Damızlık hayvanların kesilmemesi için tüm çalışmaların biran önce yapılması şart. Yüzde 95'i küçükbaş hayvan yetiştiricilerini ilgilendiren mera konusunda komisyonlarında mutlaka yetiştiricileri temsil edilmesi gerekiyor. Yem ve gübre de KDV düştü ancak bu sahaya yansımadı. Bu bağlamda bir çalışma yapılarak bu KDV indiriminin hayvancılıkla ilgili sahaya yansıtılması gerekiyor. TKDK'daki evrak yükümlülüğünün çok fazla olması nedeniyle yaşanılan sıkıntıların çözülmesi için çalışma yapılması lazım. İlgili projelerin yetişmesi ve artması adına evrak yükünün azaltılması gerekli" diye konuştu.

Akın, program sonunda toplantıya katılan diğer katılımcılarında benzeri konuları gündeme getirdiğini belirterek, toplantının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Birlik Başkanı Akın, Sorunları Bakan Çelik’e İletti

Birlik Başkanı Akın, Sorunları Bakan Çelik’e İletti

Birlik Başkanı Akın, Sorunları Bakan Çelik’e İletti

Birlik Başkanı Akın, Sorunları Bakan Çelik’e İletti

Birlik Başkanı Akın, Sorunları Bakan Çelik’e İletti

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim