• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 18 °C

'Ortadoğu'daki tansiyon tarafların görüşmesiyle giderilebilir'

'Ortadoğu'daki tansiyon tarafların görüşmesiyle giderilebilir'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, "Ortadoğu'nun taşeronlaşmasını engellemek" amacıyla Ankara'da öncelikli olarak İran, Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan ve Afganistan'ın yer alacağı bir konferans düzenlenmesini önerdi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarın akşam Strazburg'a gideceğini, 8 Kasım'da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ile görüşüceğini, akabinde de AKPM Genel Kurulu'na hitap edeceğini aktardı. 

Yılmaz, Kılıçdaroğlu'nun oradaki Türkler ile bir araya geleceğini, ertesi gün de yurda döneceğini kaydetti.

Filistin'e bir ziyaret gerçekleştirdiğini anımsatan Yılmaz, Filistin konusuna bütünlükçü bakış açısıyla yaklaştıklarını, İsrail'in güvenlikli sınırlar içerisinde yaşamasını, aynı zamanda da Filistin'in uluslararası tanınmış bir devlet olarak ortaya çıkmasını desteklerini aktardı.

Ziyaretinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a gönderdiği destek mektubunu da ilettiğini aktaran Yılmaz, mektupta da iki devletli çözüme desteğin vurgulandığını aktardı.

"Bölgenin taşeronlaşmasını engellemek için Ortadoğu ülkeleriyle görüşülmeli"
Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen'de mezhep eksenli ve etnik temelde çatışmaların devam ettiğini aktaran Yılmaz, "bölgenin taşeronlaştığını, bu durumun da yabancıların müdahalesine yol açtığını" söyledi.

"Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanmak isteniyorsa, Şam yönetimi ile muhaliflerin Ankara'da barıştırılması teklifi"inde bulunduklarını ancak bu önerilerine kulak asılmadığını savunan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Şimdi, yeni ve daha kapsamlı bir öneride bulunuyoruz. Bölgede, etnik ve mezhep çatışmasını giderebilmek, tansiyonu düşürebilmek, bölgenin taşeronlaşmasını engellemek, dışarıdan askeri müdahalelerin oluşmasına engel olmak amacıyla Ankara'da Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan ve Afganistan'ın öncelikli yer alacağı ve bölgedeki diğer ülkelerin de katılım sağlayacağı bir konferans yapılmasını öneriyoruz. Burada, bölgenin etnik ve mezhepsel fay hatları üzerinde oluşan sorunlarının ele alınması ve sorunların çözümü konusunda fikirlerin ortaya serilmesi ve bölgenin daha fazla yıpranıp, ufalanması önlenmesi amaçlanmalıdır. Bölgedeki radikalleşme, kökten dinci akımlar, bölgenin teröre açık hale gelmesi ve mezhep eksenli çatışmalar, etnik temelli hedefler, burada değerlendirilebilir ve bölgedeki bu tansiyon ancak bu tarafların görüşmesiyle giderilebilir. Bunun için düzenli bir mekanizma da kurulabilir." 

Suudi Arabistan'daki gelişmeler
Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmeler ve gözaltı kararlarına ilişkin soru üzerine de Yılmaz, "Bizde nasıl hükümetin kendi belediyelerine dönük bir operasyonu devam ettiyse, Suudi Arabistan sarayında da kendi prenseslerine, prenslerine dönük bir operasyon yapılıyor. Bunun hedefi, 32 yaşındaki genç prensin, iktidara yürüyüşünü engelleyebileceğini düşündükleri ne kadar taş varsa temizlemek istiyorlar. Bu bir noktada, veliaht prensin babasından sonra iktidara rahat geçebilmesi için önündeki engellerin temizlenmesi, tasfiye edilmesi, bertaraf edilmesi operasyonudur." açıklamasını yaptı.

Yılmaz, operasyonlarla Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın "Ilımlı İslam'a geçileceği" yönündeki açıklamalarını ve prensin güçlenmesinden rahatsız olan çevrelerin tasfiyesinin amaçlandığını dile getirdi.

Suudi Arabistan'daki bu gelişmelerin petrol piyasaları ve yatırımcıları ciddi manada etkileyeceğine işaret eden Yılmaz, "Bizim yaklaşımımız Suudi Arabistan'ın daha seküler bir yapıya kaymasıdır." ifadesini kullandı. Yılmaz, böyle olduğu takdirde inanç ve etnik temelli çatışmaların azalacağını söyledi.

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim