• BIST 110.474
  • Altın 174,265
  • Dolar 4,0823
  • Euro 4,9822
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 22 °C

Bir araya geldiler

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın TRT ekranlarından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sitem dolu sözlerinin ardından ikili arasındaki ilk karşılaşma dün Atatürk’ü anma törenlerinde gerçekleşti.

10 Kasım Atatürk’ün 75’inci ölüm yıldönümü nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlık etti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, yüksek yargı temsilcileri, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı saygı duruşunda bulunuldu.

Tokalaştılar

Aslanlı Yol’dan arka arkaya yürüyen ancak birbirleriyle temas etmeyen ikili arasındaki soğukluk Milli Kütüphane’deki toplantıda da sürdü. İkili ilk kez bu programda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı espriden sonra temas etti. Gül, görüntü almaya çalışan basın mensuplarını göstererek, Arınç ve Erdoğan’a “Bu fotoğraflar hep sizleri kaydetmek için” dedi. Erdoğan ve Arınç, espriye tepki vermedi ancak törenin sonunda soğuk biçimde ilk kez tokalaştı."

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75’inci yıldönümünde törenlerle anıldı. Atatürk için Anıtkabir’de düzenlenen ilk törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ay yıldızlı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk’ün 75 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te ‘ti’ sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi. Atatürk için 2’nci tören Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda düzenlendi. Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, laikliği vurgulayarak özetle şunları söyledi:

Dünya hayran

“Olağanüstü şartların yaşandığı bir dönemde, kararlılığı, engin bilgisi, dehası, üstün kişiliği ve cesaretiyle millete önderlik yapan Büyük Atatürk, Türk ve dünya tarihine damgasını vurmuş, insanlığın takdirini kazanmış bir lider oldu. İnsanlık; Atatürk’ü, gerçekleştirdikleri, meydana getirdiği eseri, eylemleri, uygulamaları ve fikirleriyle birlikte değerlendirmekte ve hayranlık duymaktadır. Türk milletinin onurlu ve şerefli bir millet olarak yaşaması Atatürk’ün hayatı boyunca en önemli hedefi oldu.

O dönemde Batı dünyasında sistemler hızla diktatörlüklere kayarken, Türkiye’nin Atatürk’ün öncülüğünde ve vizyonunda demokrasiye uzanan süreci başlatması şüphesiz büyük anlamlar taşımaktadır. Egemenliğin halka teslim edilmesi, millet iradesinin üstün kılınması, demokrasinin ülkenin önüne bir ideal olarak konulması başlı başına tarihi adımlardır. Ayrıca henüz daha o yıllarda demokratik, laik bir yönetim yapısının benimsenmesinin önemi de bugün çevremizde yaşananlar dikkate alındığında daha iyi anlaşılacaktır.”

Eşitlik idealiydi

Başbakan Erdoğan da törende özetle şunları söyledi: “Gazi Mustafa Kemal en büyük eseri olarak baktığı Cumhuriyet’in, döneminin diğer tabela cumhuriyetlerinden farklı olması, milleti yani cumhuru özellikle bütünüyle kucaklaması fikrini son nefesine kadar muhafaza etmiştir. Gerek Kurtuluş Savaşı’na gerek Cumhuriyet’e giden yolda Mustafa Kemal milletinin tüm renklerini, tüm farklılıklarını, milleti millet yapan tüm dini, etnik ve mezhebi unsurları bir araya getirmeyi başarmış, tüm mücadeleyi onlarla birlikte yürütmüştür. Cumhuriyetimizin böyle bir renklilik üzerine kurulması Cumhuriyetimizin herkese eşit mesafede durması, herkesi eşit olarak kucaklaması, Gazi Mustafa Kemal’in en önemli ideallerinden biriydi.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim