• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Binali Yıldırım, İzmirlilere söz verdi

Binali Yıldırım, İzmirlilere söz verdi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İzmirlilere söz vererek, "İzmir’i Akdeniz’in en güzel şehri haline getireceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, TGRT Haber ekranlarına konuk oldu. Yıldırım, sunuculuğunu TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın yaptığı programda yerel seçimlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, İzmir’in çöp sorununa ilişkin, “İzmir’in çöp meselesini çözmemiz gerekiyor. İzmir’de çöpler toplanıyor. Çiğli’nin Harmandalı mevkiinde bir çöp dağına atılıyor. Orada çöp dağlar koku yapıyor. Artı heyelan, patlama ve hastalık tehlikesi var. Bunun için çöp fabrikaları kuracağız. Etrafında sera bahçeleri olan, yeşil alanları olan, orada çöp imha edildiğini hiç fark edemeyeceğiniz bir tesis kuracağız. O alanın hemen bırakılması lazım. Tabii yenisi yapılana kadar mecburen çöp dağı olmaya devam edecek. Bu 1 buçuk, 2 senede yapılabilecek bir tesis” dedi.

İzmir’in altyapı sorununu anlatan Yıldırım, “İzmir’de önce yapılar yapılmış, daha sonra altyapı yapılmaya çalışılmış. Böyle olunca fazla yağmur yağınca yetersiz kalıyor. Önce yağmur giderleri toplanacak bir yere. Oradan ana kolektöre alınıp, arıtılıp derin deniz deşarjıyla aktarılması gerekiyor. İzmir düz bir yer değil. Yani bıraksan, hiç karışmasan sular akıp gidecek. Ama yapılaşmalardaki yanlışlardan, yolların geometrisinden dolayı bu mümkün olmuyor” diye konuştu.

“İZMİR’İN ÖNCE ANAYASASINI OLUŞTURMAMIZ LAZIM”

İzmir’in en büyük sorunlarından birinin plansızlık olduğunu belirten Yıldırım, “Plansız yapılacak her şey hem kaynak israfıdır, hem de yanlışa götürür. İzmir’in önce anayasasını, yani planını oluşturmamız lazım. Orta ve uzun vadeli değişmeyecek, sürekli imar revizyonuyla üzerinde oynanmayacak bir plan yapmak lazım. İmar planlaması ve ulaşım altyapı planlaması lazım. Bunları yapmadan telaşla bir projeye başlarsak işin içinden çıkamayız. Yani altta ne var bilmiyoruz. İzmir’in altında neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz, vahim bir durum söz konusu” şeklinde konuştu.

Yıldırım, belediye başkanı seçilmesi halinde belediyede çalışan kimsenin işinden olmayacağını kaydetti. Belediyeye bağlı şirketlerin zarar ettiğini söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu:

“Belediye başkanı her türlü imkanı kullanıyor. Eşit şartlarda çalışmıyoruz. Reklamını çok geniş yapıyor, belediye alanlarında, açık alanda reklamı var. Hatta bazı işleri belediye çalışanlarına yaptırdığına dair bazı sözler de geliyor. Böyle bir şey yapıyorsa yanlış tabii ama biz öyle dedikodu maiyetinde laflara göre hareket etmeyiz. Ama şunu yaptıklarını biliyorum; ‘Bunlar gelirse sizi işten atacaklar, işinizden olacaksınız’ diye belediye çalışanlarını korkuttuklarını biliyoruz. Bizim belediye çalışanlarını işten çıkaracağımız, şehir içi ulaşımda faydalandıkları 90 dakika ücretsiz aktarma hakkını kaldıracağımız kocaman bir yalan. Hatta bu 90 dakika yetmiyor diye daha da artıracağız. Belediye çalışanları bu tip tehditlere asla inanmasınlar. Gitsinler Ulaştırma Bakanlığı’na baksınlar. 11 sene boyunca hiç kimsenin ekmeğiyle oynamadım. Belediyenin şirketleri zarar ediyor. Belediyenin İzmirliler’e hizmet etmesi için gerekli bütçedeki parasının bir kısmı şirketlerin zararını kapatmaya gidiyor. Bu büyük bir haksızlık. Fakat şirketler çalışanlar yüzünden zarar etmez. Orayı arpalık haline getiren yöneticiler yüzünden zarar eder. Biz o şirketleri zarar etmekten kurtaracağız. At sahibine göre kişner. Biz şirketlerin başına getireceğimiz yöneticilere hedefleri vereceğiz ve o şirketleri zarar etmekten kurtaracağız.”

“İZMİR’İ AKDENİZ’İN EN GÜZEL ŞEHRİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Belediye başkanı seçilmesi durumunda İzmir’in marka bir şehir olacağını belirten Yıldırım, “İzmirli her hemşehrimin bana oy vermek için bir nedeni var. Bir kere biz ve 30 ilçedeki adaylarımızın hepsi hizmet odaklı bir seçim kampanyası yürütüyoruz. Hizmet edeceğiz diyoruz. Proje üreteceğiz, hayatınızı kolaylaştıracağız, İzmir’in yerel ekonomisini kalkındıracağız, tarımsal projeleri daha da çok destekleyeceğiz, turizmi geliştireceğiz, sosyal ve kültürel hayatı geliştireceğiz diyoruz. Bizim bin 414 tane projemiz var. Bu projelerin hepsi ciddi projeler. Bu projeler 1 buçuk yıldır çok geniş katılımlı teknik bir ekip tarafından yapıldı. Bu projelerde insan var, ekonomik kalkınma var, istihdam var, İzmir’i marka şehir yapma var. Medeniyet şehirden geliyor. Medine şehir demek. Eğer bir medeniyet inşa edecekseniz önce bir şehir inşa etmeniz gerekiyor. Şehri de insanlar, orada yaşayanlar inşa ediyor. İzmir, birçok medeniyetin yaşadığı, onların bıraktığı miraslarla ayakta duran bir şehir. Ama artık ayakta duramıyor. Çünkü o miraslar artık ayakta durmakta zorlanıyor İzmir’de. Biz onları tekrar ayakta tutacağız, ihya edeceğiz, İzmir’i Akdeniz’in en güzel şehri haline getireceğiz” dedi.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim