• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 14 °C

"Beyaz Toros diyerek kimseyi tehdit etmedim"

"Beyaz Toros diyerek kimseyi tehdit etmedim"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van mitinginde sarf ettiği 'AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak' sözüyle kimseyi tehdit etmediğini söyledi.

Dün söylediği Beyaz Toros çıkışıyla çok konuşulan Davutoğlu, bugün o sözlerine açıklık getirdi. Davutoğlu, "Dün Van’da hitap ederken bugün Ankara’da hitap ederken, 13 yıl içinde demokratik hukuk devletini güçlendirmiş bir partinin genel başkanı olarak hitap ediyorum. Hiç kimseyi tehdit etmedim. Çünkü o tehdit hepimize dönük olarak… Ama şunu söyledim. Birileri savaş baronları, terör baronları ve bu terör baronlarının varlığından destek alan 90’lı yıllardaki 'Beyaz Toros' sembolü ile anılan çevreler aslında birbirini neredeyse destekleyen çevreler. Birinin varlığı diğerine zemin teşkil ediyor. Her iki varlığı da ülkede tesirsiz hale getiren AK Parti iktidarıdır" diye konuştu.

Ankara'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, tartışmalara sebep olan "Beyaz Toros" açıklaması soruldu. Başbakan, şu açıklamayı yaptı: "Demeye çalıştığım husus şu; faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. Beyaz Torosların ya da terörün egemenliğini ve belli nüfuz alanları oluşturmasına AK Parti son verdi. Dün Van’da hitap ederken bugün Ankara’da hitap ederken, 13 yıl içinde demokratik hukuk devletini güçlendirmiş bir partinin genel başkanı olarak hitap ediyorum. Hiç kimseyi tehdit etmedim. Çünkü o tehdit hepimize dönük olarak… Ama şunu söyledim: Birileri savaş baronları, terör baronları ve bu terör baronlarının varlığından destek alan 90’lı yıllardaki 'Beyaz Toros' sembolü ile anılan çevreler aslında birbirini neredeyse destekleyen çevreler. Birinin varlığı diğerine zemin teşkil ediyor. Her iki varlığı da ülkede tesirsiz hale getiren AK Parti iktidarıdır. Şimdi dahi düşününüz; 7 Haziran’dan bu yana isyan çağrıları, silahlı ayaklanma çağrıları yapan terör örgütü aslında kendi karşıtını da ortaya çıkaracak provokasyonlarda bulunuyor. Bütün bunların üstünde Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik hukuk devleti içinde her türlü kendi özgürlük ve güvenlik dengesini koruyacak mekanizmaları vardır bu tedbiri alır. Yoksa o Beyaz Toros ile sembolize edilen her şeyin Türkiye’de sonuna gelinmiştir, bir daha da o günlere geri dönülmeyecek. Benim kastettiğim bu. Geri dönülmeyecek çünkü Ak Parti’nin savunageldiği özgürlük ve demokrasi ilkeleri bu ülkede daima hayat bulacak."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim