• BIST 110.932
  • Altın 174,232
  • Dolar 4,0890
  • Euro 4,9907
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 19 °C

Beyaz gömlekler dile geldi, kadına şiddeti anlattı

Beyaz gömlekler dile geldi, kadına şiddeti anlattı
Kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla hazırlanan farklı ülkelerden 70 kadının destek verdiği "Korku ve Çaresizliğin Yadsınması" isimli sergi, Bursa...

Kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla hazırlanan farklı ülkelerden 70 kadının destek verdiği "Korku ve Çaresizliğin Yadsınması" isimli sergi, Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesi'nde beğeniye sunuldu.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm işbirliğinde hazırlanan "Korku ve Çaresizliğin Yadsınması" isimli sergi, izlenime açıldı. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ve Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz'a ait projede, kadınlar hemcinslerine yardım etmek, yanlarında olduklarını göstermek amacıyla giydikleri beyaz gömleklerini bağışladı. İzmir, İstanbul, Antalya, Hatay, Kaunas, Klaipedia, Vilnius ve Essen'den projeye her yaştan 70 kadın destek verdi. Toplanan yaklaşık 200 beyaz gömlek kesilerek farklı hikayelerin anlatıldığı yeni gömlekler oluşturuldu. 21 gömlekten oluşan sergideki 6 metre uzunluğunda olan en büyük gömlek, projeye destek veren tüm kadınlara teşekkür etmek amacıyla hazırlandı. Diğer 20 gömleğin her biri ise ayrı bir hikayeyi anlatıyor. Gömleklerin üzerine çocuk yaşta evlendirilenler, annesinden koparılan genç kızlar, onların yakarışları, türküleri, Türkiye, Litvanya ve dünyada kadınların uğradığı şiddet hakkında istatistiki veriler yer alıyor.

Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, her gün basında kadına şiddetle ilgili haberler okuduklarını, yüzyıllardır şiddetin eksilmeden sürdüğünü hatırlattı. Adanır, çalışma arkadaşı Jovita Sakalauskaite Kurnaz'ın memleketi Litvanya'da da benzer olayların sıkça yaşandığını, duruma tepki göstermek amacıyla sergiyi hazırladıklarını ifade etti. Koruyucu özelliği olan gömlekten yola çıktıklarını, çevrelerindeki kadınların da desteğini aldıklarını belirten Adanır, birçok şehirden kadınların gömleklerini bağışladığını, çalışmada kadınları korumayı sembolize ettiklerini aktardı. Adanır, herkesi ve özellikle erkekleri sergiyi gezmeye davet etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ise Merinos Tekstil Sanayi Müzesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nin hazırladığı sergide, kadınların yaşadığı meselelerin farklı bakış açısıyla ele alındığını dile getirdi.

Sergi, 8 Nisan 2016 tarihine kadar açık kalacak.Cihan

Beyaz gömlekler dile geldi, kadına şiddeti anlattı

Beyaz gömlekler dile geldi, kadına şiddeti anlattı

Beyaz gömlekler dile geldi, kadına şiddeti anlattı

Beyaz gömlekler dile geldi, kadına şiddeti anlattı

Beyaz gömlekler dile geldi, kadına şiddeti anlattı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim