• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 25 °C

Bektaşiliği İslam dışı göstermek olur mu?

Bektaşiliği İslam dışı göstermek olur mu?
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, "Bektaşiliği İslam'ın dışında göstermek olur mu? Bunlar tamamen ideolojik geçici heveslerden ibaret" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bektaşilikle ilgili olarak, "Kuran-ı Kerim'i mukaddes kitap olarak, rehber olarak kabul eden bir topluluğu İslam'ın dışında göstermek olur mu? Bunlar tamamen ideolojik geçici heveslerden ibaret" dedi.

Görmez, Arnavut Bektaşileri Lideri Baba Mondi'yi kabul etti. 

Dost ve kardeş Arnavutluk'ta yaşayan Müslüman Bektaşilerin öncüsü Baba Mondi'yi kabul etmekten dolayı mutluluk duyduğunu belirten Görmez, tarihe bakıldığında İslam'ın barış, rahmet mesajını Balkan topraklarına ilk götüren Hacı Bektaşi Veli'nin torunları, alperenler ve dervişler olduğunu ifade etti. Görmez, "Asırlarca İslam'ın rahmet ve barış mesajını Balkanlar'da diri tutanlar İslam'ın irfan yorumu diyebileceğimiz Müslüman Bektaşi dervişlerin çok büyük katkısı olmuştur. Yaklaşık 5-6 asır farklı dinlerin, toplulukların, milletlerin Balkanlar'da barış içinde yaşamasında da büyük katkıları olmuştur" dedi.

Görmez, "Tarihteki birlik beraberliğimizin ilk vurulduğu yer Balkanlar olmuştur, bunu dikkate alarak geleceği ve beraberliği yeniden inşa etmeliyiz" diyen Görmez, aradaki farklılıkların zenginlik olduğunu söyledi.

Daha önce basının önünde Balkanlar'daki İslam'ın varlığında ve bu topraklardaki Müslüman varlığında Hacı Bektaş-i Veli'nin katkısı olduğunu dile getirdiğini hatırlatan Görmez, Hacı Bektaş Dergahı'nın sıradan bir müze olarak çıkarılmasının tarihte hangi fonksiyonları icra ediyorsa o hale dönüştürülmesi gerektiğini de söylediğini belirtti.

"Bektaşiliğin bütün tarihine yapılacak en büyük haksızlık"

Dünyadaki bazı güçlerin Arnavutluk'ta Bektaşiliği İslam'ın dışında farklı bir din gibi algılatmak istediklerini bildiklerini ifade eden Görmez, bunu ortadan kaldırmak için mücadele verdiği için Mondi'yi tebrik etti.

Böyle bir iddianın Bektaşiliğin bütün tarihine yapılacak en büyük haksızlık olduğuna dikkati çeken Görmez, "Kelime-i Tevhid'in varlık felsefesini dünyaya bildiren bir İslami anlayışın İslamın dışında gösterilmesi kadar büyük bir yanlışlık olamaz. Hz. Muhammed ve Ehli Beyt'in sevgisini dünyaya ilan eden bir oluşumu İslamın dışında göstermek mümkün olur mu? Kuran-ı Kerim'i mukaddes kitap olarak, rehber olarak kabul eden bir topluluğu İslam'ın dışında göstermek  olur mu? Bunlar tamamen ideolojik geçici heveslerden ibaret. Sizler de Arnavutluk'tan bütün dünyaya bunu ilan ediyorsunuz" dedi.

Yeni nesillerin bu yanlışlıklara kapılmaması için daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Görmez, bu konuda destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Mondi: "Bektaşiler İslam dininin içerisindedir"

Müslümanların nerede olursa olsun birlik ve kardeş olduğunu dile getiren Mondi de tarikatların her zaman İslamın kalbi olduğunu, manevi değerlerini artırmak için bulunduğunu belirtti.

Ayrım ve gruplar halinde olunmayacağını bunun dine zarar vereceğini ifade eden Mondi, "Bazı insanlar (Bektaşilik kendi başına bir dindir) diyor. Biz bunu asla kabul etmiyoruz ve doğru olmadığını söylüyoruz. Bektaşiler İslam dininin içerisindedir" dedi.

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim