• BIST 112.122
  • Altın 174,419
  • Dolar 4,0349
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 24 °C

Batman’da 2 Bin 600 Kişi İşsiz Kalma Riskiyle Karşı Karşıya

Batman’da 2 Bin 600 Kişi İşsiz Kalma Riskiyle Karşı Karşıya
Bölgede yaşanan olaylar nedeniyle iş yapamaz hale gelen iş adamları iş yerini kapatmak zorunda kalırken, 2 bin 600 kişi ise işsiz kalma riskiyle karşı...

Bölgede yaşanan olaylar nedeniyle iş yapamaz hale gelen iş adamları iş yerini kapatmak zorunda kalırken, 2 bin 600 kişi ise işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Batman Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) işletmeci olan iş adamları ve sanayiciler sorunlarını içeren bir rapor hazırlayarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderdi. 45 sanayici ve iş adamının imzasının bulunduğu raporda, bölgede yaşanan olayların sanayici ve iş adamlarına etkisi anlatıldı. Birçok fabrikanın kapandığı ve çok kişinin işsiz kaldığına dikkat çeken iş adamları olayların devam etmesi halinde OSB'de çalışan 2 bin 600 kişinin işsiz kalacağına vurgu yaptı. OSB'de fabrikası bulunan işadamı Nihat İpekyüz, Batman OSB'de tüm sanayicilerin bir araya gelerek bölgede yaşanan sorunları özet halinde Başbakan'a vermek üzere rapor şeklinde hazırladıklarını söyledi. OSB'de ciddi sıkıntıların olduğuna dikkat çeken İpekyüz, çözüm bulunamaması halinde 2 bin 600 çalışanın işsiz kalacağını ve bunun da bölgede önemli bir sorun haline geleceğini belirtti.

"BÖLGEDEKİ SANAYİLERİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR"

Şuanda ihracat yapamadıklarını, depoların ürün dolu olduğunu ifade eden İpekyüz, "Habur Sınır Kapısı açıldı, ancak hala yeterli seviyede değil. Araç bulamıyoruz. İş yerlerimize sigorta yapamıyoruz. Bankalar kredi vermiyor. Bunun gibi birçok sorun ile karşı karşıyayız. Bölgedeki sanayilerin desteklenmesi gerekiyor. Çünkü biz yeni bir sanayiyiz. Bu yatırımlar çözüm süreci ile beraber arttı. Bu sanayilerin çoğu yeni yeni üretime geçti. Bunlar desteklenmezse daha başlamadan yaptıkları hamle son bulacak. Bu bölgedeki sanayicilerin desteklenmesi gerekiyor" dedi.

"İNSANLARIN BÖLGEYE BAKIŞI DEĞİŞTİ"

Yaşanan olaylar nedeniyle insanların bu bölgeye bakışlarının değiştiğine dikkat çeken İpekyüz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün bu sorunlar hepimizin bildiği olaylardan ve durumdan kaynaklanıyor. Şuan insanların bu bölgeye bakışları değişti. Biz mal alırken ve mal satarken sıkıntı yaşıyoruz. Bundan dolayı bu sorunlar yaşanıyor. Çözüm sürecinde bölgeye huzur gelmişti. İnsanlar yatırım yapmaya başlamıştı. İnsanlar ileriye yönelik yatırımlar yapmaya başlamıştı. Birçok yabancı bölgede yatırım yapmak istiyordu. Ama şuan gelemiyorlar. İş yerlerine sigorta yapamıyorlar. Mevcut yatırımcılar da ya gidecek ya da iş yerlerini kapatacak. Tüm iş adamları bu sorunları yaşıyor. Yatırımlar bölgeseldir. Daha çok Irak ve yakın illere mal satan fabrikalar mevcut. Yakın illerin çoğunda sokağa çıkma yasakları var. Bankalar kapalı olduğu için biz çeklerimizi tahsil edemiyoruz. Yani sanayici şuan çok zor durumda. Başbakan'a verilmek üzere hazırladığımız rapora 45 sanayici imza attık. Zaten geri kalan fabrikalarda kapalı. 86 yatırımcı olmasına rağmen açık fabrika sayısı 10-15'i geçmez. Çünkü üretim var ama ihracat yok. Depolarımız dolu. Biz de bir süre üretim yapacağız ve daha sonra bekleyeceğiz. Ürünleri satmadığımız da yatırım yapmanın bir anlamı olmaz".

Batman’da 2 Bin 600 Kişi İşsiz Kalma Riskiyle Karşı Karşıya

Batman’da 2 Bin 600 Kişi İşsiz Kalma Riskiyle Karşı Karşıya

Batman’da 2 Bin 600 Kişi İşsiz Kalma Riskiyle Karşı Karşıya

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim