• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Başkan Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin Yaptırdığı 2. Cemevi’nin Temelini Attı

Başkan Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin Yaptırdığı 2. Cemevi’nin Temelini Attı
Tuzla Belediyesi, Konaşlı Cemevi'nin ardından Al-i Aba İlim Eğitim Araştırma Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Cemevi'nin yapımına da başladı.

Tuzla Belediyesi, Konaşlı Cemevi'nin ardından Al-i Aba İlim Eğitim Araştırma Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Cemevi'nin yapımına da başladı. Temele ilk harcı atan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, "Birliği ve beraberliği tesis ederken bize düşen görevleri de yapıyoruz" dedi.

Tuzla Belediyesi, Tuzla Hz. İmam Ali Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Konaşlı Cemevi'nin yapımını sürdürürken bir cemevinin daha yapımına başladı. Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan Al-i Aba İlim Eğitim Araştırma Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Cemevi'nin temeli, dualarla atıldı. Temel atma törenine Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Müftüsü Aşır Durgun, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları Serhan Kural ve Mehmet Çelikel, Tuzla Belediyesi Meclis Üyeleri, Al-i Aba İlim Eğitim Araştırma Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Mehmet Özdurmaz, Alevi dedeleri ve kanaat önderleri ile vatandaşlar katıldı.

Al-i Aba İlim Eğitim Araştırma Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Mehmet Özdurmaz, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'ya "Bu projenin oluşumunda çok değerli katkıları olan Tuzla Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı'ya teşekkür ederim" ifadesiyle teşekkür etti. Özdurmaz, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Mabetler bir amaç için kurulurlar. Mabetlerin bir sorumluluğu, bir görevi vardır. Çünkü mabetler toplum üstü ve siyaset üstü bir görev üstlenirler. Mabetler adaleti, özgürlükleri, birlik ve beraberliği tesis etmek, vahdeti ortaya koymak için kurulurlar. Burada çok önemli bir kurum tesis edeceğiz. Bu önemli kurumda çok önemli adımlar olacak. Burada sadece bir cenaze evi, zikir evi olmayacak, kamil insanlar yetiştireceğiz. Bu kurumların kuruluş amaçları kamil insanlar çıkarmaktır. Ancak o zaman biz Allah'ın muradını karşılamış olacağız. Kuran'ın, İslam'ın, Allah'ın bizden beklentilerini gerçekleştirmiş olacağız."

"BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİ TESİS EDERKEN BİZE DÜŞEN GÖREVLERİ YAPIYORUZ"

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi. Yerel yönetimler anlayışında birlik ve beraberliği tesis eden hizmetlere önem verdiklerini ve bunu hizmet ve uygulamaları ile yansıttıklarını belirten Başkan Yazıcı, "Adaletten, kardeşlikten, özgürlükten, birlikten, beraberlikten, birbirimizi sevmekten yanayız. Tuzla'da yerel yönetim anlayışımızda da zaten bunlara çok önem vermeye çalışıyoruz. Birliği ve beraberliği tesis ederken bize düşen görevleri yapıyoruz" dedi.

Çocuklar ve gençlerin gelişen teknoloji ile evde ve odasında dahi olumsuz etkiler altında bulunduğunu vurgulayan Başkan Yazıcı, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Çocuklarımız ve gençlerimiz, gelişen ve değişen dünyada teknoloji ile beraber sürekli bombardıman ve tehlike altında bulunuyor. İnsanlarımızın kendi gelenek ve göreneklerini, inançlarını yaşatacağı mekânların mutlaka artması ve bulunması gerektiğine inanıyorum. Dünyada kol gezen artık her türlü düşünce, fikir ve idealizm, çocuklarımızı odalarında bile bulmaya çalışıyorlar, buluyorlar ve bizler de bunun farkında olmuyoruz. Yeni nesillerimizin kendi değerlerimizden, inanç değerlerimizden kopuk olmaması için bu tür mekânlara ve öteki dünyadaki bizim inancımızın temeli o mutluluğa erecek olan mutmain olacak kalpler için bu dünyada da o güzelliği yaşayabilmesi lazım. İşte bu mekan ibadetlerin yapıldığı, çocuklarımızın yetişeceği, kadınlarımızın güzel çalışmalar yapacağı ve toplumumuza dalga dalga yayılacak olan birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, sevginin yaşanacağı bir külliye olacak. İnsanın bir maddi bir de manevi yönü vardır. Manevi açlığın sonucu manevi alemde çok büyük sorunlar yapabilir. Toplumumuzda maddi yönde yapılan bütün çalışmaların ötesinde manevi mimarlarının olacağı ibadethaneler ve orada yapılacak hizmetler, bu toplumun 2 önemli yanından bir tanesidir. Biz elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz."

Tuzla Müfüsü Aşır Durgun'un selamlama konuşmasının ardından dualar okunarak kurban kesildi ve temele ilk harç konuldu. 950 m2 zemin oturumlu Cemevi'nin bodrum katında cenaze işleri alanı, zemin katında yemekhane, 1. katında konferans salonu ve derslikler, 2. katında ise Cemevi yer alacak.

Başkan Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin Yaptırdığı 2. Cemevi’nin Temelini Attı

Başkan Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin Yaptırdığı 2. Cemevi’nin Temelini Attı

Başkan Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin Yaptırdığı 2. Cemevi’nin Temelini Attı

Başkan Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nin Yaptırdığı 2. Cemevi’nin Temelini Attı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim