• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 17 °C

Başkan Uğur Bandırma’yı Uçuracak Anlaşmayı İmzaladı

Başkan Uğur Bandırma’yı Uçuracak Anlaşmayı İmzaladı
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur beraberinde kamu ve özel sektör temsilcileri ile Rotterdam'a çıkarma yaptı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur beraberinde kamu ve özel sektör temsilcileri ile Rotterdam'a çıkarma yaptı. Başkan Uğur, Hollanda'da Büyükşehir Belediyesi olarak projelendirdikleri Bandırma ilçesindeki liman projesi için Port of Rotterdam CEO'su ile karşılıklı iyi niyet anlaşması imzaladı.

Bandırma ilçesinde yapılacak temiz sanayi ve çevreci liman ile önümüzdeki 10 yıl içinde 11 milyar Euro'luk yatırım ile 25 milyar dolar ihracat yapılması hedefleniyor. Başkan Uğur'un Rotterdam'da imzaladığı anlaşma ile Bandırma'nın büyük bir ivme kazanacağı bunun tüm ekonomik olarak Balıkesir'in kalkınmasında önemli bir etken olacağı ifade edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile Port of Rotterdam CEO'su Allard Castelein arasında imzalanan iyi niyet anlaşması imza töreninde, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, PwC'nin Hollanda Turkiye Masasi Baskani Serkan Guner de hazır bulundular. Yapılan anlaşmanın Balıkesir'e hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Rotterdam liman cooRonald Pol ile iyi niyet anlaşması imzaladık. Rotterdam limanın çalışma deneyimlerinden yararlanıp ortak çalışma için anlaşmamızı yaptık, imza altına aldık. Balıkesir'imize ve Bandırma'mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu anlaşma ile hedefimiz Türkiye'nin en modern sanayi bölgesi ve limanını inşa etmek" dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Rotterdam'da bir sanayi ve liman kompleksi işletme modeli olan Landlord sistemini, çevre ve güvenlik kontrol sistemini incelemeye geldiklerini belirtti. Uğur, "Bandırma, jeopolitik ve coğrafi konumu itibari ile kimya ve metal sektörünün ilgi odağı. Burada yapılacak sanayi kümelenmesinin ve liman işletmesinin doğru planlanması, sahillerimizin, toprağımızın ve yaşam alanlarımızın korunması önemli. Port of Rotterdam Hollanda'da ve dünyanın birçok yerinde "Landlord" modelini başarıyla uyguluyor. Bu nedenle Port of Rotterdam ile Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma Belediyeleri olarak bir iyi niyet sözleşmesi imzaladık. Ziyarete katılan tüm kurumlarımız ve sanayicilerimizle müzakere edip eş güdüm ile yatırımı hayata geçireceğiz. Düzenleyici ve denetleyici misyonumuzla Bandırma ilçemizde önümüzdeki 10 yılda 11 milyar Euro yatırım ve yıllık 25 milyar dolar ihracat yapılmasını sağlayacağız. Bu esnada Ocaklar Plajı'nda yüzebilecegiz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte Rotterdam'da bulunan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Rotterdam'da böylesine devasa bir sanayi bölgesinin ve limanların nasıl mükemmel yönetildiğini gözlemlemekten, ayrıca, doğaya saygılı, çevreye duyarlı sanayi ve liman yatırımlarının da mümkün olduğunu hep birlikte gözlemlemekten memnun olduğunu ifade etti. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma'da ülke ekonomisine dinamo olacak, cari açığa olumlu katkı sağlarken istihdam getirecek temiz ve çevreci sanayi için el birliği ile çalışacaklarını, sivil toplum kuruluşlarından özel sektör temsilcilerine, ilgili kamu kurumlarına kadar bu yatırımın ülkenin menfaatleri ve halkın duyarlıkları çerçevesinde hayata geçmesi için omuz omuza yürüyerek Bandırma'yı sanayi ve lojistik merkezi haline getireceklerini belirttiler.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, bu kadar geniş katılımlı bir Delegasyonu Rotterdam'da görmekten mutlu olduğunu, kamu ve özel sektörün bir masa etrafında ortak bir hedefe odaklanarak katma değerli sanayi konusunda iş birliği yapmasını önemsediğini belirtti. Yıldırım, "Bakanlığımız her adımda bu çalışmanın arkasında olacaktır" dedi.

Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkan Yardımcısı Ali İhsan Erdem de, bir süredir kurum olarak bu yatırımı Türkiye'ye kazandırmak için çalıştıklarını söyledi. Erdem, merkezi hükümet, yerel yönetimler ve iş dünyasının birlikte gerçekleştirdiği ziyareti önemsediğini, kurumlar ve Port of Rotterdam arasındaki işbirliğinin doğrudan yabancı yatırımların artışına etki edeceğini, Türkiye'nin ihracat hamlesine katkı sağlayacağını belirtti. Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisi Sadık Arslan ise yıllardır bu projenin konuşulduğunu, 45 kişilik bu geniş katılımlı delegasyonun bugüne kadar bu konuda atılmış en büyük adım olduğunu belirterek memnuniyetini ifade etti. Büyükelçi Sadık Arslan, yatırımın tüm taraflarının bir arada ve uzlaşı içinde sonuca odaklandığını görmekten son derece mutlu olduğunu söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Rotterdam'daki liman inceleme gezisinin son derece faydalı geçtiğini belirtti. Roterdam Belediye Başkanı ile de önemli görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, teknik inceleme gezisi hakkında, "Rotterdam Başkonsolosumuz Sadin Ayyıldız Beyin verdiği yemekte Ulaştırma Bilim Teknoloji Çevre Şehircilik Bakanlığı Yatırım Ajansı Yetkilileri, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Port Of Rotterdam Yetkilileri, yatırımcı iş adamlarımız ve Sanayi Ticaret Odası Başkanlarımız ile beraber olduk. Hedefimiz çevreci Türkiye'nin vizyonu olacak sanayi ve limanı Marmara'nın incisi Bandırma'da gerçekleştirmek. Rotterdam Başkonsolosumuz Sadin Ayyıldız'a bizlere gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür ederim. Başkonsolosumuza şehrimizin sembolleri arasında yer alan saat kulesi motifli hatıra paramızı hediye edip, kendisine çalışmalarında başarılar diledik. Hollanda ziyaretimizde bizi ve beraberimizdeki heyetimizi Port Of Rotterdam Ceo'su Erich Staake karşıladı. Rotterdam Liman Yetkilileri, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Büyükelçimiz Sadık Arslan, Bilim Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım ve diğer yetkililerin katılımıyla toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantı sonunda Port Of Rotterdam Ceo'su Erich Staake'e teşekkür edip, Yağcıbedir halımızı hediye ettik. Bilim Teknoloji, Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yatırım Ajansı Yetkilileri, Büyükelçimiz Sadık Arslan, Başkonsolosumuz Sadin Ayyıldız ve yatırımcı iş adamlarıyla birlikte 45 km uzunluğundaki Rotterdam Limanı'nı gezdik. Çok yararlı bir gezi oldu. Yatırımcılar memnun, yatırım için hepsi acele ediyor. Rotterdam Limanı Türkiye Temsilcisi Serkan Güner ve Büyükelçimiz Sadık Arslan'a güzel organizasyonlarından dolayı buradan tekrar teşekkür ediyorum. Rotterdam Limanı yüzde 70 Belediye, yüzde 30 kamu ortaklığını Başkan Ahmed Aboutaleb liman ve belediye çalışmalarını bize geniş bir şekilde anlattı. Ahmed Aboutaleb ile toplantımız çok yararlı bir görüşme oldu, Balıkesir için çok yararlı geçti. Ahmed Aboutaleb Balıkesir'e davetimizi memnuniyetle kabul etti. Roterdam'ın tecrübelerinden faydalanacağız" dedi.

Rotterdam limanında 3 gün süren teknik inceleme gezisine; Bilim Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkan Yardımcısı Ali İhsan Erdem, Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanı Salih Orakçı, Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Hidayet Uysal, Altyapılar Genel Müdürlüğü'nden Uğur Arslan, Çolakoglu Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Çolakoglu, Akdeniz Yatırım Başkanı Ünal Heris, Kalite Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, Kale Grubu'ndan Ender Sönmez, Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Ferro Döküm Başkanı Kadir Efe, ENSpd Kurucu Ortağı Caner Bingöl, Artı Proje'den Merih Özcan, Solventas Yönetim Kurulu Üyesi Lari Baruh, Akzo Nobel Türkiye Satış Müdürü Şebnem Kaplan Acar, BASF Türkiye Fabrika Direktörü Selçuk Denizligil, Kale Grubu Genel Müdür Yardımcısı Alper Akyar, Organik Kimya Tesis Müdürü Haluk Erceber ve büyük sanayiciler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Hollanda'da Bandırma Limanı için iyi niyet anlaşması imzaladığı Rotterdam Limanı'ndaki inceleme gezisinin ardından hafta sonunda Balıkesir'e döndü.

Başkan Uğur Bandırma’yı Uçuracak Anlaşmayı İmzaladı

Başkan Uğur Bandırma’yı Uçuracak Anlaşmayı İmzaladı

Başkan Uğur Bandırma’yı Uçuracak Anlaşmayı İmzaladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim