• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 15 °C

Başkan Sel Afyonkarahisar İgm’nin 2016 Yılı Bütçesini Açıkladı

Başkan Sel Afyonkarahisar İgm’nin 2016 Yılı Bütçesini Açıkladı
Afyonkarahisar İl Genel Meclis (İGM) Başkanı Salih Sel 2016 yılı bütçesinin 140 milyon TL olarak belirlendiğini kaydederek, bütçenin yüzde 73'ünün...

Afyonkarahisar İl Genel Meclis (İGM) Başkanı Salih Sel 2016 yılı bütçesinin 140 milyon TL olarak belirlendiğini kaydederek, bütçenin yüzde 73'ünün ise yatırıma ayrıldığını ve bütçeden 24 milyon TL ile en fazla payın ise eğitime aktarılacağını ifade etti.

Başkan Sel, İGM 2016 yılı bütçesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Kentteki bir cafede gerçekleştirilen toplantıda bütçe ve detayları hakkında bilgiler veren Başkan Sel, bütenin hazırlanmasında emeği geçen bütün İGM üyelerine teşekkürlerini sundu. Bütçenin geçmiş yıllarda olduğu gibi yatırım eksenli hazırlandığını ifade eden Başkan Sel, bütçenin yüzde 73'lük kısmı yatırıma ayrılmış şekilde yaklaşık 140 milyon TL olarak hazırlandığını dile getirdi. Bütçenin yüzde 20'si, yaklaşık 24 milyon TL gibi bir rakamın eğitime ayrıldığını aktaran Başkan Sel, "Bunun yaklaşık 10 milyon TL'si okulların bakım ve onarımında kullanılacak. Onun dışında bu sene yani 2016 yılında ilk defa 10 km bir sıcak asfalt yapacağız. Asfalt çalışması ilçelerde yapılacak. Yol yapımında adil davranıyoruz ve ihtiyaca göre hareket ediyoruz. Bu iş içinde 29 milyon TL ayırdık" diye konuştu.

"KAPANAN BELDELERDE EN BÜYÜK SORUN SU VE KANALİZASYON"

Büyükşehir Yasası kapsamında kapatılan beldeler konusuna da değinen Başkan Sel, bu konuda hükümetin çok doğru bir karar aldığını belirtti. Kapanan beldelerde en büyük sorunun su ve kanalizasyon olduğunu hatırlatan Başkan Sel şunları söyledi:

"İl Özel İdaresinin çalışmalarında en büyük sıkıntı kapanan beldeler. Kapanan beldeler su ve kanalizasyon konusunda çok geriler. Geçen sene su ve kanalizasyon çalışması en çok kapanan beldelerde yapıldı. Bu sene bütçe yaparken bize en çok zorlayan konu kapanan beldeler oldu. Zamanla gördük ki bu konuda hükümetimiz çok doğru bir karar almış. Kapanan beldelere 16 milyonluk su ve kanalizasyon hizmeti projelendirilmesi yapıldı. 8 milyon TL si ödendi yani işi bitti geriye kalan kısımda devam ediyor. Kapanan beldelerden yaklaşık 40 milyon TL borç geldi. Halen hacizlerini kaldıramadığımız araçlar var. O konuda şok önemli örneğin bir beldedeki aracın üzerinde 10 tane haciz var. Bununla ilgili arkadaşlarımız çok detaylı çalışmaları yapıyor."

"LÜZUMSUZ PARA KULLANMAMA BİZİM ŞİARIMIZ"

2016 yılı bütçesinin yüzde 73'ünün yatırıma ayrıldığını hatırlatan Başkan Sel, bütçe konusunda paranın en şekilde kullanılması için gayret edildiğini kaydederek, "2015 yılında düğün salonları ve halı saha yapımı çalışması yapmıştık. Bu senede bunun için bir ödenek ayırdık. Geçen sene her ilçeye bir halı saha yapımı için toplamda 2 milyon TL ayırmıştık, bu sene ise nüfus oranında dağıtacağız. Son 2 yıldır özellikle ilçelere Köylere Hizmet Götürme Birliklerine çok iyi paralar gönderiyoruz. Gönderdiğimiz paralarla bazı ilçelere 3'er tane düğün salonu yapıldı.

Bu sene yaptığımız bütçenin yüzde 73'ü yatırıma ayrıldı. Paramızı en iyi şekilde kullanmaya gayret ediyoruz. Lüzumsuz para kullanmama bizim şiarımız. Yatırımda muhalefet ya da iktidara oy verenler olarak düşünmüyor adil davranıyoruz" diye konuştu.

Başkan Sel, ayrıca İGM üyelerinin İl Özel İdaresi ile uyumlu bir çalışma sergilediğini de belirterek, "Ben bütün İGM üyelerimize ve özel idare çalışanlarımıza teşekkür ediyorum bu uyumlu çalışmadan dolayı" dedi.

Başkan Sel Afyonkarahisar İgm’nin 2016 Yılı Bütçesini Açıkladı

Başkan Sel Afyonkarahisar İgm’nin 2016 Yılı Bütçesini Açıkladı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim