• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 25 °C

Başkan Kocatepe'den '7 Mart' açıklaması

Başkan Kocatepe'den '7 Mart' açıklaması
Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe 7 Mart Artvin'in Kurtuluş Günü'nde yaşananlara ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe 7 Mart Artvin'in Kurtuluş Günü'nde yaşananlara ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Başkan Kocatepe, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "7 Mart Artvinimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü kutlama törenlerinde binlerce hemşehrimizin tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılda coşku ve heyecanına teşekkür ediyorum. Kutlamalar esnasında yaşanan olumsuzluklarla ilgili üzüntümü, kırgınlığımı dahası geleceğe dair endişelerimi de paylaşmak istiyorum. Bir şehrin düşman işgalinden kurtuluş törenleri o şehrin en büyük organizasyonu, sevinç, coşku ve birlik beraberliklerini dost ve düşmana gösterdikleri en önemli günleridir.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda, Artvin Belediyesi olarak halkımızla beraber ilk günkü coşku ve heyecanı yaşatan bir kutlama programı gerçekleştirdik. Geçen yılın nerede ise iki katı katılım oldu. Yaklaşık beş bin hemşehrimiz, Atatepe'den sekiz pare top atışının ardından, mehteran eşliğinde başta belediye çalışanlarımız, Meclis üyelerimiz, belediye sporcularımız ve iki bin civarında hemşehrimizin katılımı ile konser alanı Halitpaşa kavşağına doğru yürürken, sayıları iki yüz civarında olan bir gurup tarafından önce yol kesilerek, sonrada konser alanında çalışanlarımızın, meclis üyelerimizin eşlerinin tartaklanması, mehteranın ellerindeki müzik aletlerinin ellerinden zorla alma girişimi, fiili saldırı dahil, slogan, sözlü hakarete varan her türlü saldırıya maruz kaldık.

Protestolar, misafir halk oyunlarının gösterileri, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve kutlama mesajı gönderen diğer zevatın anonsunda devam etti. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajı sonrasında bir protestonu platforma çıkarak belediye çalışanımız sunucunun elinden mikrofonu ve telgrafı alarak tahrikte adeta zirve yaptı. Bizim konuşmamız esnasında ise protestolar devam etti. Neyse ki alandaki binler, şehre olan muhabbetleri oyunu sezmeleri ve şehrin Bayramını kaosa çeviren kişilerle irtibat sağlayan iyi niyetli birkaç hemşehrimizin gayreti ile adeta bir facianın eşliğinden dönülmüştür.

Bir gün öncesinde gazetecisinden ilçe başkanına, il yöneticisine, dernek yöneticisine bu kaosu organize edenlerin her türlü çalışmaları tarafımızdan ve devlet yetkilileri tarafından tespit edilmiş, kendileri ile paylaşılmış ve olacaklar konusunda önceden uyarılmıştır. Ama maalesef engel olunamamıştır.

Belediye Başkanı olduğumdan bu güne geçen iki yıllık sürede maden konusundaki tereddütlerimi ve şehrin hassasiyetlerini her platformda samimiyetle dile getirdim. Riskler konusunda raporlar hazırlattım, ilgili bakanlarla, bürokratlarla defalarca çalışmalar toplantılar görüşmeler yaptım yapmaya da devam edeceğim.

Bu samimi çalışmalarımızın da yok sayıldığını böylece görmüş bulunuyorum. Maden konusundaki hassasiyet, tepki adına ne derseniz deyin o ayrı bir şey. Bu konuda samimi hemşehrilerimizin demokratik çerçevede, hukuk dahilindeki her türlü faaliyetlerine kimsenin bir şey dediği de yok. Ama maalesef 7 Mart akşamı yaşananlar maden protestosu bahanesi ile şehri kaosa sürüklemek kabul edilemeyecek bir eylemdi.

Beni esas üzen hiç ilgisi olmadığı halde kurtuluş günümüzün maden protestosu bahanesine kurban edilmesidir.

ÜZÜLEREK İFADE EDİYORUM 7 MART'TA KURTULUŞ GÜNÜMÜZ MADENE, SİYASETE KURBAN EDİLMİŞTİR

Madenle uzaktan yakından bir ilgisi olmayan bir gün ve gündemi maden mitingine çevirmek isteyen anlayış, bunun siyasi bedelini ödemeye devam edecektir.

Çünkü şehrin maden konusundaki sıkıntılarını devletin en üst makamına götüren, on beş kişilik heyetle, beş saat devletin zirvesini buluşturan mahkeme Kararına kadar çalışmaları durdurma kararını Sayın Başbakanımızdan çıkartma konusunda adeta kendini parçalayan bir Belediye Başkanına ve onun mensubu olduğu siyasi partiye, Başbakanı'na, Cumhurbaşkanı'na yapılan saygısızlık ve hakareti aklıselim Artvin halkının vicdanına insafına ve ferasetine bırakıyorum.

Belediye çalışanlarımız bir CHP'li Belediye Meclis üyesince tartaklanmış, hakarete uğramış, Belediye Meclis üyelerimizin saygıdeğer eşleri yine tartaklanmış, şahsımız ve yakın çalışma arkadaşlarımız çeşitli saldırı girişimi ve sözlü sataşmalara maruz kalmıştır. Sosyal medyada ve diğer iletişim araçlarındaki tehdit ve hakaretler ise artık adli bir zaruret oluşturmaktadır.

Bunların hepsinden daha ağır ve üzücü olan ise şehrimizin kamuoyundaki düştüğü kötü durumdur. Daha bir hafta önce Türkiye'nin en güvenli kenti seçilen, üç ay önce dünyada gezip görülmesi gereken yüz yerden birisi seçilen Artvinimiz de yaşanan bu tür protestolar sebebiyle geçen yıllarda aldığımız ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarını bu yıl maalesef alamamaktayız. Hatta şehrimizin gururu üçüncü ligde oynadığı 14 maçı da kazanan belediyemiz basketbol takımımız yaşanan bu protestolar sebebiyle maçlarını deplasmanda oynamak zorunda kalmaktadır. Bir hafta önce Artvin'de oynanmamız gereken Tuncelispor maçını Tunceli'de oynamak zorunda kaldık. Eğer böyle devam ederse takımızı ligden çekmek zorunda kalacağımızı siz kıymetli hemşehrilerimle paylaşmak isterim.

Şehirde esnafımıza önemli katkıda bulunan spor turizmini baltalamayı başardılar. Bu son protestolarda maden sadece bir bahanedir çünkü Artvin'in kurtuluş gününün madenle bir ilgisi yoktur. Bu hepimizin bayramıdır.

Burada hedef belediyemizin iki yıldır başarı ile yürüttüğü onlarca proje ve şahsımızda, fedakar eskisiyle yenisiyle bütünleşen belediye çalışanımızın emeği, alın terinin oluşturduğu toplumsal memnuniyet ve desteği bir kaotik ortamda karalamak ve yok etmektir. Yönetilemeyen, çalıştırılmayan, hizmet üretemeyen bir şehir oluşturarak bir sonraki seçimlerde bu durumdan siyasi çıkar sağlamak amaçlanıyorsa bilsinler buna asla müsaade etmeyeceğiz. Artvin'in belediye hizmetleri konusunda bir gün bile kaybetmeye tahammülü yoktur. Zaten yıllarını boşa geçirmişti. Şimdi hizmet zamanı. Anlaşılıyor ki birileri siyasi hazımsızlık yaşamaktadır.

Yapılan her hizmeti ya madenle irtibatlandırıyorlar veya karalama kampanyası yürütüyorlar. Hastaneden AVM'ye yol yapıyoruz "maden için yapıldı "yalanı atılıyor. Şehrin 50 yıllık su sorunun çözüyoruz "maden için" deniliyor. Kafkasör Turizm yolunu asfaltlıyoruz bir belediye meclis üyesi "maden için yaptınız" diye iftira atıyor ertesi gün o yol bir hendek kazılarak su veriliyor ve yolun yarısı göçertiliyor. Tabi ki bununda bir hukuki sonucu olacaktır.

Bu nasıl bir siyasi kin ve garez. Bu dedikodu siyaseti. Çöpü, Atatepe yolumuzdaki asfaltı, daha onlarca efsane hizmeti de mi madene kurban edeceksiniz? Çoruh parkı, nasıl saklayacaksınız Artvinlinin gözünden?

15 yıl yapılmayan hizmetlerin bahanesi bu mu? Belediye hizmetlerine dev adımlarla devam edecek. Hayır, hiç bir komplo, iftira dedikodu, karalama bizim Artvinimize hizmet aşkımızı söndürmeyecek. Tam tersi her geçen gün artan bir hızla ve hırsla devam edecek.

2016'da her biri onlarca yıldır bırakın yapmayı akıllarından bile geçmeyen 26 projeyi hayata geçirmeyi planladık birçoğuna da başladık hamdolsun.

Şimdiden gelecek on yılların projelerini düşünmeye başladık bile.

Ve sonuçta şahsımıza ve hepimizin yereldeki demokrasi kalemiz Artvin Belediyemiz ve onun fedakar çalışanlarına yapılan saygısızlığı, siyasi şov ve istismarı hangi partiye oy verirse versin insaf sahibi, vicdan sahibi kardeşlerimin, can dostlarının engin ferasetine havale ediyorum.

Hiç kimse siyasi hezimetlerini halkın hizmet kanallarını tıkayarak bizim gibi hizmet erlerinin enerjisini başka konulara harcatarak, moralini bozarak, şevkini kırarak şehrin hassas olduğu konuları siyasi istismar aracı ederek bedel ödetmeye kalkmamalı siyasi ikbal peşinde koşmamalıdır."Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim