• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Başkan Karaaslan, 21 ayını değerlendirdi

Başkan Karaaslan, 21 ayını değerlendirdi
Nevşehir'in kayadan oyma eğlence merkezleri ve butik otelleri ile ünlü Uçhisar beldesi Belediye Başkanı Ali Karaaslan, göreve geldiği günden bu yana geçen...

Nevşehir'in kayadan oyma eğlence merkezleri ve butik otelleri ile ünlü Uçhisar beldesi Belediye Başkanı Ali Karaaslan, göreve geldiği günden bu yana geçen 21 aylık sürede yaptığı ve gelecek yıl yapmayı planladığı hizmetleri anlattı.

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan belediye hizmet binasında düzenlediği toplantıyla Nevşehir'de görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi. Karaaslan, göreve geldiği 2 Nisan 2014 tarihinden bu güne kadar geçen 21 aylık süre içinde hiçbir ayrım yapmadan beldesine hizmet yapmak üzere ekibiyle birlikte var güçleriyle çalıştıklarını belirtti.

Beldelerinde yaşayanların yüzde 80 oranında geçimlerinin turizmle sağladıklarını vurgulayan Karaaslan, bu nedenle yurt içi ve dışı tanıtım faaliyetlerine özel önem verdiklerini anlattı. 2015 yılında çevre ülkelerde yaşanan savaşın olumsuz etkilerinin beldelerinde bulunan turistik işletmelerde yaşandığına dikkat çeken Karaaslan, 2016 yılının iyi geçmesini temenni ettiklerini, yeni pazarlara açılmak için de çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

21 aylık süre içerisinde beldelerine önemli hizmetler yaptıklarını da anlatan Karaaslan, bunlar içerisinde önemli gördüğü bazı proje ve hizmetlerini şu şekilde açıkladı. Karaaslan, şunları kaydetti: "2006 yılında başlatılan Koruma Amaçlı İmar Planı'nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 10 Haziran 2014 tarih ve 6945 sayılı oluru ile onaylanıp yürürlüğe girmesini sağladık. Uçhisar Kalesi'nin 22 Temmuz 2014 tarihinde biten protokolünü Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile tekrar yineledik ve 5 yıl süre ile uzattık. Ayrıca, 16 bin 040 metrekarelik ilave bölüm kazandık. Mülkiyeti belediyemize ait Uçhisar Kaya Oteli'nin 9 yıllık süreyle kiralama ihalesini gerçekleştirdik. Yıllık kirasını 625 bin liradan KDV hariç bir milyon 860 bin liraya çıkararak yaklaşık 3 kat artırmış olduk. Karakum Mevkii'ndeki 5 bin metrelik kanalizasyon hattının yapımını tamamladık. Kasabamız mücavir alanında bulunan yol kaldırım çalışmalarında toplam 36 bin 600 metrekarelik taş ve kaldırım döşemesi yaptık. Nevşehir-Uçhisar-Göreme sıcak asfalt çalışması öncesinde ve sonrasında menfez, körige boru, kaldırım, bağlantı yollarında çalışmaları tamamladık ve devam ediyoruz. Kasabamızın su sıkıntısı yaşamaması için gerekli önlemleri alarak, sondajlama çalışmalarını tamamlayarak 1,5 kilometrelik ilave su hattı çektik. Kasabanın güvenliğini arttırmak amacıyla toplamda 29 adet kamera ilavesi yaparak kamera sistemimizi genişlettik.

Aynı zamanda vatandaşlarımızın Uçhisarımız'ı web sitesinden izleyebilmesi için web sitemizden yayınlıyoruz. Belediyemizin daha hızlı ve kaliteli hizmet vermesi amacıyla araç filomuza yeni araçlar ekledik. 31 Mayıs 2014 tarihinde süresi biten hizmet alımı ihalesini sıfır kar oranı ile yeniledik ve toplam 39 kişinin istihdamını sürdürüyoruz. 1/25000-5000-1000 ölçekli revizyon ve ilave imar planı değişikliği koruma maçlı revizyon ve ilave nazım ve uygulama imar planı yaptırılması işinin ihalesini gerçekleştirdik. İnönü Mevkii'nde mülkiyeti belediyemize ait 500 dönümlük arazimizde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz tarım, hayvancılık, süt ve süt ürünleri işletmesi ile ilgili gerekli yasal izinleri İçişleri Bakanlığı'ndan aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nden alanla ilgili yasal izinler konusunda da son aşamaya geldik.

Aşağı Mahalle Köy Meydanı Projesi'ni Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na onay için sunduk. Belediyemiz tarafından projelendirilen Uçhisar Kadın Kültür ve Eğitim Merkezi'nin Doğuş Holding A. Ş. tarafından desteklenerek tamamlanmasını ve devir teslim törenini gerçekleştirdik. Burayı özellikle kasabamızın bayanlarına teslim ederek sosyal anlamda uzun vadede olumlu sonuçlar getirecek bir projeye de imza attık. Fransız makamlarınca ve İçişleri Bakanlığımızca kardeş şehir olmamıza yönelik onayları alarak, 1-5 Mayıs tarihleri arasında kasabamıza gelen heyetle Uçhisar-Cadaujac kardeş şehir protokolü imzalayıp, Cadaujac ile resmen kardeş şehir olduk. Bu eğitim-öğretim yılı içinde 78 yükseköğrenim öğrencimizin ihtiyaçlarının karşılanması için Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği kanalıyla, hayırseverlerimizin ve belediyemizin katkısıyla burs desteği sağlıyoruz.

Kasabamızın önemli konularından biri olan Çarşı ve Meydan Projesi ile ilgili başlattığımız çalışmalarımızı 2016 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Kültür Merkezi'nde (Sevgi Düğün Salonu) iç mekan düzenlemeleri yapılarak çarşı meydanına ticaret amaçlı kullanılmak üzere alternatif mekanlar oluşturulacaktır. Bu mekanlar içerisinde şu anda faaliyet gösteren esnafımız yer alacaktır."

Başkan Karaaslan, 21 ayını değerlendirdi

Başkan Karaaslan, 21 ayını değerlendirdi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim