• BIST 110.932
  • Altın 174,426
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Terörün hedefi amacı hak ve özgürlük değil

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Terörün hedefi amacı hak ve özgürlük değil
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Terörün hedefinin, amacı hak ve özgürlükleri değildir. Çünkü böyle bir talep olsaydı bugün...

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Terörün hedefinin, amacı hak ve özgürlükleri değildir. Çünkü böyle bir talep olsaydı bugün terörün, şiddetin, terörün tamamen ortadan kalkması lazımdı. Dünyanın hiçbir demokrasisi, hiçbir medeni ülkesi, hiç bir gelişmiş demokrasisi şiddete, teröre izin vermez. Paris'te bir terör olayı oldu hala orada olağanüstü hal ilan edildi. Ve hala devam ediyor. Tek bir eylem oldu ama hal devam ediyor. Türkiye olarak asla 90'lı yıllara dönmeyeceğiz. Terörle mücadelede ne kadar kararlıysak terörle mücadelenin hukuki zemininde hukuk devleti içerisinde bir o kadar da kararlıyız." dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir dizi etkinliğe katılmak üzere Batman'a geldi. Şimşek, Batman Üniversitesi konferans salonunda İŞKUR tarafından düzenlenen "2015 yılı İstihdam Projeleri Belge ve Ödül Töreni'ne katıldı. Törende konuşan Şimşek, Batman'ın bölgede Antep'in başardığını başarabileceğini ifade ederek, Batman'ın güzel bir yer olduğunu kaydetti.

"ÖZELLİKLE SON 12-13 YILDA DEMOKRATİKLEŞME HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN ARTIŞI ANLAMINDA APAYRI YAKIN DÖNEM BAŞARISI VAR"

Bölgeye özellikle büyük teşvikler yaptıklarını ifade eden Şimşek, "Bu teşvikler dizayn edilirken Batman'ı da biz pozitif ayrımcılığa tabi tuttuk. Biz dedik ki bu bölgeye kim 100 liralık yatırım yaparsa 116 liralık destek alacak. Bunun için her şey var o zaman bölgede eksik ne var, huzur eksik. Türkiye'nin yakın coğrafyada çok farklı özellikleri oluştu son dönemde. Biliyorsunuz bu coğrafyaya benzer yerleri var ama Türkiye'nin çok önemli bir demokrasi deneyimi var. Türkiye'nin hakikaten bu yakın coğrafyadan farklılaşan özellikle son 12-13 yılda demokratikleşme hak ve özgürlüklerin artışı anlamında apayrı yakın dönem başarısı var. Biz balkanlardan, Ortadoğu'dan doğudan farklı olarak memleketin etnik ve mezhep farklılıklarını birer zenginlik olarak gördük. Ve bu farklılıklarımızla birlikte yaşama zemini için daha çok demokrasi daha çok hak ve özgürlük ve daha toleranslı bir toplum oluşturma noktasında muazzam reformlar yaptık. Amacımız bu yakın coğrafyanın düştüğü tuzaklara düşmemektir." dedi.

"TERÖR OLAYLARI BAŞLAMADAN ÖNCE BATMAN'DA 5-6 MİLYON METREKARELİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN ÇALIŞMA İÇİNDEYDİK"

Etnik veya mezhep farklılıkların bir çatışma unsuru olmaktan çıkarılması için bir çok adım attıklarını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: "Gerçekten de biliyorsunuz başta Batman olmak üzere doğuda güneydoğuda yeni iklim bu huzur ortamı ile birlikte muazzam bir yatırım hamlesi başlattık. Organize sanayi bölgesi 1991 yıllarının başında kurulmuştu. Bir tek un fabrikası varmış. Şimdi organize hiç yer var mı? Yok. 430 bin metrekare genişlettik. Bu son terör olayları başlamadan önce biz Batman'da 5-6 milyon metrekarelik bir organize sanayi bölgesi için çalışmalar içindeydik. Bugün bölgede bir huzursuzluk var. Bazı ilçelerimizde terör eylemleri var. Bunun getirdiği huzursuzluk var. Bunun bir tek sebebi var o da bölücü terör örgütüdür. Çünkü biz hükümet olarak, ülke olarak, kardeşlik hukukunun gereği olarak, ne yapılması gerekiyorsa, üzerimize ne düşüyorsa demokratik hakları artırmak için, demokratik standartları ilerletmek için, ülkenin topyekün kalkınması için üzerimize ne düşüyorsa yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Sorunlarımızı inkar etmeden, hiç kimsenin kimliğini reddetmeden, hatta farklılıkları etnik veya mezhep farklılıkları birer zenginlik olarak görüp, ülkemizi ileriye taşımak için ne gerekiyorsa yaptık, yapıyoruz."

"ŞİDDET VE TERÖR HİÇBİR ZAMAN HAK ARAYIŞININ YOLU OLAMAZ"

Başbakan Yardımcısı Şimşek, terör örgütü PKK'nın hak ve özgürlük için mücadele etmediğini ifade ederek, "Peki eğer mesele hak özgürlük, hukuksa ve bu kadar ilerleme sağlanmışken o zaman şiddetin meşrutiyeti nerede? Hiç bu günkü şiddet sarmalının hiçbir meşru zemini yoktur. Hiçbir haklı talebe dayanmıyor. Neden? Biz ülke olarak her şeyi yaptık, mükemmeliz demiyoruz. Ama demokratik rejimlerde, medeni ülkelerde şiddet ve terör hiçbir zaman hak arayışının yolu olamaz. Varsa sorunlarınız ki olabilir bunları diyalog zemininde siyaset zemininde konuşarak meşru zeminde hak arayışı içerisine girerek birlikte bu sorunları çözerek bu ülkeyi memleketi ileriye taşıyabiliriz." diye konuştu.

"TERÖRÜN HEDEFİ AMACI HAK VE ÖZGÜRLÜK DEĞİLDİR"

Terörün hedefinin amacı hak ve özgürlükleri değildir diyen Şimşek, "Çünkü böyle bir talep olsaydı bugün terörün şiddetin terörün tamamen ortadan kalkması lazımdı. Dünyanın hiçbir demokrasisi, hiçbir medeni ülkesi, hiç bir gelişmiş demokrasisi, şiddete, teröre izin vermez. Paris'te bir terör olayı oldu hala orada olağanüstü hal ilan edildi. Ve hala devam ediyor. Tek bir eylem oldu ama hal devam ediyor. Türkiye olarak asla 90'lı yıllara dönmeyeceğiz. Terörle mücadelede ne kadar kararlıysak terörle mücadelenin hukuki zemininde hukuk devleti içerisinde bir o kadar da kararlıyız." dedi.

"ENİNDE SONUNDA TERÖR KAYBEDECEKTİR"

Terörün eninde sonunda kaybedeceğini belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Ben Batmanlı hemşehrilerimizle gurur duyuyorum. Bu hendek siyasetine, terörüne izin vermedik. Batman'ın huzura, daha çok kardeşliğe, üretime ihtiyacı var. Şu genç kardeşlerim daha iyi eğitime, daha çok iş ve aşa ihtiyacı var. Şiddetin, terörün ihya ettiği hiçbir toplum yoktur. Şiddet terör sadece yıkım sadece gözyaşı, sadece acı verir. Bizim olup bitenlerden ders çıkarmamız lazım. Daha öncede söyledim. Bugün bir Avrupa Birliği var. Avrupa birliği 28 ülkeden oluşuyor Şengen denilen bölgede bir çok bölge barındıran sınır yok ve tek para birimi var ve Avrupa Parlamentosu var. Peki 28 ülke Allah bilir 100'lerce etnik grup inanç mezhep var. Avrupa bu noktaya nasıl geldi. Yüzyıl savaşları oldu. 1.-2. Dünya Savaşları oldu. Birbirlerinden 100 milyonlarca insanı öldürdüler. En sonda gelinen nokta ne oldu. Aslında bizim Çözüm Süreci ile varmak istediğimiz nokta. Yani daha çok demokrasi, daha çok kardeşlik bağlarımızın gelişmesi ve daha çok toplumsal refahı daha çok arttığı ve kapsayıcı büyüme ile iş aş ekseninde ekonomik kalkınma. Peki bu şiddete teröre ne gerek var. Bazı ilçelerde veya mahallelerde barikatlar kazıp oraya dünyanın cephanesini getirmenin şiddete teröre başvurmanın ne gereği var. Bir Kürt kardeşiniz olarak Amerika'da yaşadım. İspanyol kökenli Meksika kökenli vatandaşı var. Onların siyasi kimlik, etnik anlamda, ekonomik anlamda haklarıyla Türkiye'de bugün Kürt kardeşlerim arasında ben hiçbir fark göremiyorum. Bugün benzer şekilde Irak'da, Suriye rejimi 2010 yılına kadar oradaki Kürt kardeşlerimize bugüne kadar kimlik dahi verilmiyordu. Nüfus cüzdanı yoktu. Vatandaş yerine dahi koymuyordu. Bizim çabalarımızla Esad rejimi o zaman kimlik vermeye başladı."

"BUGÜN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ESAD REJİMİ ARASINDAKİ BAĞLANTI MANİDAR DEĞİL Mİ?"

Terör örgütü ile Esad rejimi arasındaki bağlantının manidar olmadığını kaydeden Şimşek, "Türkiye dışarıda içeride sanki Kürtlere karşıymış gibi algılamaya çalışıyorlar. Kürtler ve Türkler bin yıldır kardeşler, kimse onları ayıramaz. Bizim ülke olarak etnik anlamda Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz olabilir mi? Böyle bir şey olsa bugün Irak Kürdistan bölgesine en güçlü desteği biz verir miydik? IŞİD terör örgütü ile Peşmergelerin mücadelesine eğitim anlamında, mali anlamda en büyük desteği biz verdik. Sorun terör sorunudur. Tek bir sorun varsa o da terör sorunudur. Bizim demokratikleşme, hak ve özgürlükler ve anayasal anlamda eksikliklerimiz olabilir ama bunların çözüm yeri Meclistir. Şiddet ve terör değildir." diye konuştu.

"TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA BİZ KARARLIYIZ. BUNUN SEÇİMLE, BAŞKANLIK SİSTEMİYLE ALAKASI YOK"

Terörle mücadelenin seçim yada Başkanlık Sistemi ile alakalı olmadığını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti: "Batman'ın ve bölgenin büyük bir potansiyeli var. Nüfusun yüzde 60'ından fazlası genç sayılır. 29 yaş altıdır. Bu gençlerimizin iyi eğitime, küresel ölçekte mücadele için aş iş ihtiyacı var bunun için de huzura ihtiyacımı var. Bu terörle mücadele konusunda biz kararlıyız. Bunun seçimle başkanlık sistemiyle alakası yok. Çünkü terörün olduğu yerde hak ve özgürlükler kullanılamıyor. Terörün olduğu yerlerde eğitim, girişimcilik sekteye uğradı. Demokrasisinin yaşayabilmesi için terörle mücadele edilmesi lazım. Terör ve demokrasi birlikte yaşamaz. Onun için terörle mücadele konusunda son derece kararlıyız ve sonuna kadar devam edecek. Ama Türkiye'nin özgürlük ve demokratikleşme noktasında da reformlar yapmaya devam edeceğiz."

"MECLİSTE ÜÇ YASA ÇALIŞMAMIZ VAR"

Mecliste üç yasa çalışması olduğunu aktaran Şimşek, konuşmasını şöyle tamamladı: "Ayrımcılıklarla mücadele, yine terörle mücadelede hukuk içerisinde bu mücadelenin yapılması ve masum vatandaşlarımızın sorun yaşamaması ve kolluk gençlerinin gözetimine ilişkin yasal çalışma var. Avrupa Birliği ile aynıdır. Çünkü biz sorunlara sadece güvenlik penceresinden bakmıyoruz. Biz güvenlik ve özgürlük dengesi tabi ki koruyacak şekilde bakıyoruz. Ama kamu düzeninin olmadığı bir yerde kamu düzeninin olmadığı yerde, huzurun olmadığı bir yerde, demokrasi yaşatılabilir mi? Evet bölgenin huzuru için, kardeşliğimiz için ve demokrasinin yaşatılıp büyütülmesi için demokratik standartlara daha ileri taşınabilmesi için terörle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceğiz. Ama yakında bu şehirdeki operasyonlar biter. Operasyonlar sonucu sıkıntıya giren ilçelerimizin rehabilitasyonu yeniden inşası, bu terörden etkilenen kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için hükümet olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Batman'da göreceli bir huzur var ama sorunların olduğu ilçelerde de yakında bu olacak. Bu sıkıntıların bulunduğu ilçeler de bu sıkıntılar sona erecek. Sonra bu bölgenin ihtiyaç duyduğu yatırımları yapacağız. Yine bu bölgeye pozitif ayrımcılık devam edecek. İş aş için makro anlamda ne gerekiyorsa yapacağız. Batmanlı kardeşlerimden de bugüne kadar olduğu gibi huzurlarına, barışa, kardeşliğe sahip çıksınlar. Çünkü terörden ve bu hendek siyasetinden bir şey çıkmaz. Sadece yıkım var. Ekranlarda görüyorsunuz kime ne faydası var. Hangi amaca hizmet ediliyor. Şiddet için hiçbir sebep yok, varsa bir eksiklik o da inşallah giderilecektir. Eskiden olan red ve inkar artık yok. Yanlıştı o siyaset ama bugünkü terör siyaseti de yanlıştır. Eski hatalara düşmeyeceğiz. Ülke olarak. Yakın coğrafyanın düştüğü hatalar düşmeyeceğiz. Ülke olarak düşmeyeceğiz. Başkalarının, dış bölgelerin bu bölgede operasyon yapmalarına izin vermeyeceğiz. Suriye, Irak, Libya'nın hali ortada, Yemen'in hali ortada bunlardan ders çıkarmalıyız."

Yapılan konuşmaların ardından Şimşek, 2015 yılı İstihdam Projeleri Belge ve Ödül Töreni kapsamında katılımcılara ödül verdi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Terörün hedefi amacı hak ve özgürlük değil

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Terörün hedefi amacı hak ve özgürlük değil

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Terörün hedefi amacı hak ve özgürlük değil

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim