• BIST 102.258
  • Altın 190,182
  • Dolar 4,5880
  • Euro 5,3948
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 29 °C

Başbakan Davutoğlu: Sırbistan'la Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulacak

Başbakan Davutoğlu: Sırbistan'la Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulacak
Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verdiklerini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nun kapanış yemeğine katıldı.

Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan’dan sonra ikinci resmi ziyareti Belgrad’a yaptıklarını, bunun da Sırbistan’a verdikleri önemi gösterdiğini ifade etti.

"Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulacak"

Türkiye ile Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verdiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, "Bu, Türkiye'nin yakın komşularıyla geliştirdiği bir mekanizma olarak, iki başbakanın eş başkanlığında 9-10 civarında bakanın katıldığı ortak hükümetler arası toplantı yapılması demek. Bugün aldığımız kararla önemli tüm bakanlıklarımızın katılacağı böyle bir mekanizmayı başlatıyoruz" açıklamasında bulundu.

"Yatırımcılara yardımcı olunacak"

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye ile Sırbistan arasında özellikle bu dönemde birbirini tanımlayan ekonomik yapılar söz konusu. Çok sağlam zeminde ilerleyen siyasi irade söz konusu" ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:

"Sayın Vuciç ile size çok açık taahhüdümüz var; siz kendi aranızda anlaşın, arkanızda iki başbakanı birden bulacaksınız. Hiçbir probleminiz, bürokrasiye takılmayacak. Hiçbir engelle karşılaşmayacaksınız. Eğer Sırbistan’a Türk yatırımcılar bir yatırım için gelmek isterse Sayın Vuciç yardımcı olacak. Eğer Sırp yatırımcılar, ticaret adamları Türkiye’ye gelmek isterlerse işte ben buradayım."

"Her sene bakanlar bir araya gelecek"

Davutoğlu, "Her sene mutlaka ya Ankara’da ya Belgrad’da ya da başka iki şehirde ama her sene iki hükümetin en önemli bakanları bir araya gelip iki başbakanın eş başkanlığında toplanacak" şeklinde konuştu.

"İş adamlarından beklentimiz ön yargıların tümünü kırmaları"

Başbakan Davutoğlu, "Birileri Türkleri Sırplara, Sırpları Türklere karşı kışkırtmaya kalkışmış olabilir. Ön yargılar oluşmuş olabilir ama iş adamlarından beklentimiz bu ön yargıların tümünü kırarak Türkiye ile Sırbistan arasındaki dostluğu Balkan barışının omurgası kılmak. Siyasiler olarak biz bu konuda kararlıyız. Türkiye Sırbistan'a böyle bakıyor. Sizlerden de isteğimiz siyasi iradenin oluşturduğu bu birlikteliği ekonomik hayata yansıtmanız" dedi.

"Üçlü mekanizmayı sürdürmekte kararlıyız"

"Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek arasındaki üçlü mekanizmayı bundan sonra da en iyi şekilde sürdürmek kararlılığındayız" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Çünkü eğer bu üç ülke birlikteyse Balkanlar'da etnik ve mezhep temeli çatışma çıkarmak imkansızdır. Bir aradaysak Balkanlar'da etnik ve mezhep temelli barışı da çok kültürlü Balkan barışını da gerçekleştiririz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim