• BIST 94.204
  • Altın 194,538
  • Dolar 4,7513
  • Euro 5,4930
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

Başbakan Davutoğlu kabineyi açıkladı

Başbakan Davutoğlu kabineyi açıkladı
Türkiye’yi seçime götürecek 63. hükümet Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığa atadığı Ahmet Davutoğlu’nun sunduğu kabine listesini onaylamasıyla kuruldu.

Anayasa uyarınca TBMM’de güven oylaması yapılmayacak seçim hükümetine parlamento dışından atanan bakanlar Meclis’te milletvekili yemini ederek göreve başlayacak. Seçim hükümeti 1 Kasım'da tekrarlanacak seçimlerden sonra, yeni hükümet kuruluncaya kadar görev yapacak. 

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın Beştepe’ye taşınmasının ardından Çankaya Köşkü’ne tahsis edilen Başbakanlık’ta Bakanlar Kurulu listesini açıkladı.

Bakanlık teklifini kabul ederek MHP'de kriz yaratan Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcılığı'na getirildi. HDP'li Ali Haydar Konca AB Bakanlığı, Müslüm Doğan da Kalkınma Bakanlığı'na atandı. Levent Tüzel bakanlık teklifini reddetmesi nedeniyle kabinede iki koltukla temsil edilen HDP, tahsis edilen bakanlıklar nedeniyle MGK toplantılarına giremeyecek.

CHP ve MHP'nin ret tavrı nedeniyle seçim hükümetinde HDP'yle başbaşa görüntü vermek istemeyen AKP, Tuğrul Türkeş'in ardından aynı doğrultuda ikinci adımını, MHP'den ayrılarak kurulan Büyük Birlik Partisi'nin eski Genel Başkanı Yalçın Topçu'yu dışarıdan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirerek attı.

Seçim hükümetinin sürprizlerinden biri, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın sınıf arkadaşı olan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Selami Altınok'un bağımsızlar kontenjanından İçişleri Bakanlığı'na getirilmesi oldu. 

Seçim hükümetindeki diğer sürpriz de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na getirilen İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Ayşen Gürcan oldu. Gürcan, seçim hükümetinde, cumhuriyet tarihinde kabineye giren ilk başörtülü bakan olarak görev yapacak.

"Alevi kökenli değil, Aleviyim" diyen HDP İzmir Milletvekili  Müslüm Doğan AB Bakanlığı'na getirildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Çevre Bakanı İdris Güllüce oldu. 62. hükümetteki bu görevlerini seçim hükümetinde de korudular. 62. hükümette Kalkınma Bakanı olan Cevdet Yılmaz, 63. hükümette Başbakan Yardımcısı oldu. Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş'un Başbakan Yardımcılığı görevleri yeni hükümette de korununca, Türkeş'in de eklenmesiyle Başbakan Yardımcısı sayısı dörde yükseldi. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, bağımsızlar kontenjanından Dışişleri Bakanlığı'na atandı. Bu atama, Dışişleri koltuğunun hükümete girmeyi reddeden CHP veya MHP için düşünüldüğü yorumlarına neden oldu. Bakanlıklardaki devir teslim törenlerinin cumartesi gününden itibaren başlayacağı bildirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Çankaya Köşkü'nde "Hayırlı uğurlu olsun, Allah utandırmasın" sözleriyle açıkladığı, Türkiye'yi seçime götürecek 63. hükümet şöyle: 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu

BAŞBAKAN YARDIMCISI Yalçın Akdoğan

BAŞBAKAN YARDIMCISI Numan Kurtulmuş

BAŞBAKAN YARDIMCISI Cevdet Yılmaz

BAŞBAKAN YARDIMCISI Tuğrul Türkeş

ADALET BAKANI Kenan İpek

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI Ayşen Gürcan

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI Ali Haydar Konca

BİLİM SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANI Fikri Işık

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI Ahmet Erdem

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İdris Güllüce

DIŞİŞLERİ BAKANI Feridun Sinirlioğlu

EKONOMİ BAKANI Nihat Zeybekci

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI Ali Rıza Alaboyun

GENÇLİK ve SPOR BAKANI Akif Çağatay kılıç

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI Kudbettin Arzu

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI Cenap Aşçı

İÇİŞLERİ BAKANI Selami Altınok

KALKINMA BAKANI Müslüm Doğan

KÜLTÜR ve TURIZM BAKANI Yalçın Topçu       

MALİYE BAKANI Mehmet Şimşek

MİLLİ EĞİTİM BAKANI Nabi Avcı

MİLLİ SAVUNMA BAKANI Vecdi Gönül

ORMAN ve SU İŞLERİ BAKANI Veysel Eroğlu

SAĞLIK BAKANI Mehmet Müezzinoğlu

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI Feridun Bilgin

CHP'liler reddetmişti

Davutoğlu’ndan CHP İstanbul  Milletvekili Erdoğan Toprak, Ankara Milletvekili  Gülsün Bilgehan Toker, İstanbul  Milletvekili İlhan Kesici, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ankara Milletvekili  Tekin Bingöl'e teklif gitmişti. CHP’li 5 ismin tamamı bakanlık teklifini reddetmiş, Deniz Baykal Ahmet Davutoğlu’na hitaben 3 sayfalık bir mektup yazmıştı.

MHP'de Türkeş sürprizi

MHP’nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş Ahmet Davutoğlu’ndan gelen bakanlık teklifini parti kararına rağmen kabul etmişti. Kulislerde Tuğrul Türkeş’in yurtdışı Türkler ve akraba topluluklardan da sorumlu Başbakan Yardımcılığı’na getirileceği konuşuluyor. MHP’den teklif giden Meral Akşener ve Ahmet Kenan Tanrıkulu ise bakanlık teklifini reddetmişti. Tanrıkulu teklife tepkisini göstermek için MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini de bırakmıştı.

HDP'den 2 kabul, 1 ret

HDP’de teklif götürülen üç isimden Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul ettiklerini Başbakanlığa bildirdi. HDP’nin bileşenlerinden EMEP’in kurucu Genel Başkanı Levent Tüzel, geçici seçim hükümetinde yer almayacağını söylemişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim