• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Baro, çıkar karşılığı aracılık yapanları izlemeye aldı

Baro, çıkar karşılığı aracılık yapanları izlemeye aldı
Sakarya'nın birçok yerinde yapılan kamulaştırma uygulamaları nedeniyle köylere ve mahallelere giderek çıkar karşılığı aracılık yapan kişiler ile...

Sakarya'nın birçok yerinde yapılan kamulaştırma uygulamaları nedeniyle köylere ve mahallelere giderek çıkar karşılığı aracılık yapan kişiler ile ilgili gelen bir ihbar üzerine Sakarya Barosu harekete geçti. Bu kişilerin toplantılarını basıp, kayıt altına baro, ayrıca suç suç duyurusunda bulunuyor.

Baro başkanı avukat Zafer Kazan ve üyeler son olarak Karaman Mahallesi 17 Ağustos Camii altındaki kahvehanede kamulaştırma uygulamaları ile ilgili İstanbul Barosuna kayıtlı bir avukat adına çıkar karşılığı aracılık yaptığı iddia edilen kişiyi takip için kahvehaneye gitti. Vatandaşların vekaletlerini almaya yönelik toplantıya katılan başkan Kazan ve yönetim kurulu üyeleri toplantıda konuşulanları kayıt altına aldı.

Kazan, gelen kişinin toplantıda İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukat adına aracılık yaptığını ve aynı zamanda mahkemelerde bilirkişilik de yaptığını ifade etti. Aynı kişinin kamulaştırma ve bundan doğan tazminat davalarının birçok aşamasının bulunduğunu, kendilerinin bu konuda tecrübeli olduklarını dile getirdiklerini belirterek, "Davayı kesin kazanacaklarını ve kazanmaları durumunda yüzde 30 payla çalıştıklarını bunun haricinde hiçbir masraf talep etmediklerini söylediler. Bunu yapabilmeleri için de çok sayıda kişinin vekalet vermesinin gerektiğini anlattı. Ayrıca o aracı şahıs, "muhtar herkesi bir araya toplasın" taleplerde de bulundu." bilgisini verdi.

"KİMLİK BİLGİLERİ ALINDI TUTANAK TUTULDU"

Aynı zamanda mahkemelerde bilirkişilik yaptığını söyleyen kişinin kimlik bilgileri alınarak tutanak tutulduğunu ve adına iş takibinde bulunduğu avukatın kimliğinin tespit edildiğini ifade eden Baro Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sakarya Barosu, İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat ve iş takipçisi hakkında suç duyurusunda bulundu. 35-40 kişinin katıldığı bu kahvehane toplantısının ise kimler tarafından organize edildiği de baronun ve Savcılığın araştıracağı konular arasında görülüyor."

"ÇANTACILARI, ARACILARI, FIRSATÇILARI BAROMUZA İHBAR EDİN"

Halkı mağdur eden kahvehane gibi umuma açık yerlerde toplantı yapan avukatlar ve aracı kişiler hakkında yasal süreci başlatacaklarını belirten Sakarya Baro Başkanı Kazan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Her türlü ihbarı değerlendireceğiz, vatandaşlarımız kendilerini mağdur etmesinler. Çeşitli illerden Sakarya'ya gelen köy köy, kahve kahve gezen çıkar karşılığı aracılık yapan fırsatçı kişilere itibar etmesinler ve lütfen baromuza ihbar etsinler."

"ÇANTACI AVUKAT OLMAZ"

Kazan, Sakarya Barosu'nda 500'den fazla avukat olduğunu vurgulayarak, vatandaşların baroya kayıtlı avukatların ofislerinde sağlıklı bir şekilde bilgi almalarının her zaman mümkün olduğunu belirtti. Özellikle dışarıdan gelen ve kendini avukat olarak tanıtan veya yasaya aykırı tekliflerle görüşme talebinde bulunan kişilerin kendilerine ihbar edilmesini isteyen Zafer Kazan, "Yoksa yarın üzülürler, çantacı avukat olmaz, meslek etiğine ve ahlakına aykırı bu söz konusu durum hassasiyetle takip edilecektir. Çıkar karşılığı aracılık yapanlar suç işliyorlar, tespit yapılanlar hakkında derhal suç duyurusunda bulunacağız ve her ihbarı değerlendireceğiz." diye konuştu.

Baro, çıkar karşılığı aracılık yapanları izlemeye aldı

Baro, çıkar karşılığı aracılık yapanları izlemeye aldı

Baro, çıkar karşılığı aracılık yapanları izlemeye aldı

Baro, çıkar karşılığı aracılık yapanları izlemeye aldı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim