• BIST 107.401
  • Altın 173,970
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 25 °C

Balyoz'da tüm sanıklara tahliye

Balyoz'da tüm sanıklara tahliye
Balyoz Davasında karar çıktı. Albay Dursun Çiçek ve tüm sanıklar için tahliye kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi, Balyoz Davası sanıklarının yaptığı 230 başvuruyu birleştirerek sanıkların, dijital veriler ve sanık dinlenilmesiyle ilgili konularda haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermişti.

Anayasa Mahkemesi'nin internet sitesinde yayınladığı kısa kararda, "İhlalin ortadan kalkması için yeniden yargılama olmalı.Dijital delillere ilişkin şikayetler giderilmeli" denildi.

 

SAVCI TAHLİYE İSTEDİ

İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından Balyoz davasında ceza alan hükümlüler hakkında, yargılanmanın yenilenmesi ve infazların durdurulması yönünde mütalaa verdi.

MAHKEME'DEN İLK TAHLİYE KARARI

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz kararının ulaştığı İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye ve yeniden yargılama taleplerini değerlendirmek üzere toplandı. Balyoz hükümlüsü Albay Dursun çiçek'in avukatı ve kızı İrem Çiçek, Twitter hesabından 'Balyoz davasında tahliye kararı verildi' diye yazdı.

Alınan bilgilere göre, Mahkeme heyeti kararını yazmaya başladı ve kısa süre içinde açıklanacak. 230 kişiden, başvuran başvurmayan herkes için karar çıkacak. Hanefi Avcı’ya ilişkin kararın da bunların içinde çıkması bekleniyor.

AİLELER TAHLİYE BEKLİYOR

Habertürk TV'de AYM'nin verdiği kararı değerlendiren Emekli Org. Çetin Doğan’ın Nilgün Doğan, “Karara sevindik. Geç gelmiş karar. Yaklaşık 8 ay önce başvuruldu. Bizden sonra olan başvurular öne alındı ve bir sürü tahliyeler oldu. Nedense Balyoz Davası tutsakları için karar geç alındı. Bu davaların hukuki davalar olmadığına inanıyoruz. Orada ne uğruna, niçin tutuldular hala daha aklımız ermiyor. Benim eşim gibi, silah arkadaşlarının bir çoğu bu işi burada bırakmayacak." dedi

"HAK İHLALİ MEVCUT YENİDEN YARGILANMA OLMALI"

Kararda, "Anayasa'nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine, İhlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapmak üzere kararın bir örneğinin ilgili Mahkemeye gönderilmesine, Dökümü yapılan yargılama giderlerinin başvuruculara ödenmesine, 18/6/2014 tarihinde oy birliğiyle karar verildi." ifadeleri kullanıldı.

İşte Anayasa Mahkemesi'nin resmi sitesinde yer alan kısa karar:

BAŞVURUNUN KONUSU

1. Başvurucular, 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 147. maddesinde düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Men suçuna teşebbüsten İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen yargılama ve yargılama sonunda verilen mahkûmiyet kararı nedeniyle Anayasa’nın 36. maddesinde koruma altına alınan adil yargılanma hakkı ile Anayasa’nın 19. maddesinde koruma altına alınan özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğini ileri sürmüşlerdir.

HÜKÜM

Açıklanan gerekçelerle;
A. Başvurucuların,
1. Özgürlük ve güvenlik hakkına ilişkin şikâyetlerinin “ zaman bakımından yetkisizlik” nedeniyle KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNA,
2. Adil yargılanma hakkı kapsamındaki şikâyetlerinin;
i. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın tanık olarak dinlenmesi taleplerinin reddi nedeniyle tanık dinletme hakkına ilişkin şikâyetlerinin,
ii. Dijital delillerin değerlendirilmesine ilişkin şikâyetlerinin giderilmediğine dair
iddialarının,


KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,

B. Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının İHLAL EDİLDİĞİNE,
C. İhlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapmak üzere kararın bir örneğinin ilgili Mahkemeye GÖNDERİLMESİNE,
D. Dökümü yapılan yargılama giderlerinin BAŞVURUCULARA ÖDENMESİNE,

18/6/2014 tarihinde OY BİRLİĞİYLE karar verildi.

Başkan Haşim KILIÇ

Başkanvekili Serruh KALELİ

Başkanvekili Alparslan ALTAN

Üye Serdar ÖZGÜLDÜR

Üye Osman Alifeyyaz PAKSÜT

Üye Zehra Ayla PERKTAŞ

Üye Recep KÖMÜRCÜ

Üye Burhan ÜSTÜN

Üye Engin YILDIRIM

Üye Nuri NECİPOĞLU

Üye Hicabi DURSUN

Üye Celal Mümtaz AKINCI

Üye Erdal TERCAN

Üye Muammer TOPAL

Üye Zühtü ARSLAN

Üye M. Emin KUZ

Üye Hasan Tahsin GÖKCAN

KARAR MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

Anayasa Mahkemesinin, Balyoz Davası'nda 230 başvurucu hakkında verdiği ihlal kararıyla ilgili "kısa kararı" mahkemeye gönderildi.

Yüksek Mahkemenin kısa kararı ilgili mahkemeye gönderdiği, mahkemeden de kısa kararın kendilerine ulaştığına ilişkin geri bildirim yapıldığı öğrenildi.

Heyet, tahliye ve yeniden yargılama taleplerini görüşüyor.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim