• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 17 °C

Baluken: Zorlu günler bekliyor hem MHP’yi, hem AKP’yi

Baluken: Zorlu günler bekliyor hem MHP’yi, hem AKP’yi
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, terörle ilişki meselesi konusunda hem AKP, hem de MHP'nin kendi konumlarına bakmaları gerektiğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, terörle ilişki meselesi konusunda hem AKP, hem de MHP'nin kendi konumlarına bakmaları gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan terör örgütleri listesinin yakında kamuoyuna açıklanacağını belirten Baluken, "Liste açıklandığı zaman bu konuda kendileri çok rahat olamayacak. Bizimle ilgili söyledikleri kendi subjektif görüşleridir. Ama terörü desteklemek, terör örgütleriyle ilişki konusunda AKP ve MHP'nin karşılaşacağı durum bizim subjektif düşüncelerimiz değil uluslararası tartışmalarla şekillenmiş olan evrensel listeler olacaktır. Kendilerini gerçekten zorlu günler bekliyor hem MHP'yi hem AKP'yi." ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "DTK sonuç bildirgesinin açıklanmasından sonra hükümetin bölge belediyelerinin yetkilerini elinden alacağı basına yansıdı. İtfaiyelerin merkeze bağlanacak olmasını, valilerin yetkilerinin güçlendirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Baluken, şu cevabı verdi: "Dün okunan sonuç bildirgesinin tarihi bir bildirge olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin Kürt sorunu başta olmak üzere bütün temel meselelerinin çözümü ile ilgili son derece nitelikli tartışmalardan sonra ortaya çıkan demokratik manifesto olduğuna inanıyoruz. Daha önce Dolmabahçe mutabakatında Öcalan tarafından hazırlanmış ve taraflarca kabul edilmiş olan mutabakat metni reddedilmiş ve masa devrilmişti. Şimdi Kürt siyasi hareketi bütün bileşenleri ile demokratik toplum kongresi çatısı altında yürüttüğü tartışmalardan sonra çözüm için müzakere için herkesin üzerinde tartışabileceği yeni bir çözüm metni kamuoyuna sunmuş durumda. Bu metne karşı önyargılı yaklaşımlar, itibarsızlaştırmaya, kriminalize etmeye çalışan yaklaşımlar yerine metnin içeriğinin tamamının tartışılmaya ihtilacı var. Bu metinde yer alan düzenlemeler hayat geçerse sadece Kürt halkı açısından değil bütün Türkiye halkları açısından ulusal anlamda büyük bir demokrasi hamlesinin gelişeceğine inanıyoruz. Öz yönetim iradesi ile ilgili halkın desteğini artık burada bizim tekrar ifade etmemize gerek yok. Öz yönetim iradesini ortaya koyan HDP'nin bugüne kadar uğradığı bütün saldırılara rağmen bütün katliam konseptlerine rağmen dünya siyaset tarihinde görülmemiş şekilde seçim sonuçları ortaya çıkarması zaten öz yönetim talebine olan halk desteğini ortaya koyuyor."

DTK'NIN BU METNİNİN BİR MİLAT OLABİLECEĞİNE DAİR UMUT TAŞIYORUZ

Dolmabahçe mutabakatını heba edenlerin o fırsatı ayağı ile tepenlerin DTK'nın bu sonuç bildirgesine karşıda aynı yanlış içine girmemesi gerektiğini düşündüklerini anlatan Baluken, şöyle devam etti: "Bu sorunlardan kaynaklı olarak her gün onlarca gencimiz yaşamını yitiriyor. Polis asker sivil gerilla ayrım yapmadan ifade ediyoruz. DTK sonuç bildirgesinde ortaya çıkan metin bütün bu ölümleri önleyebilecek yaşanan bütün sorun alanlarının sorumluluğunu siyasi kanallara aktarabilecek son derece değerli son derece tarihi bir metindir. Başta hükümet ve diğer siyasi partiler olmak üzere bu metnin içeriğini doğru tartışması ve doğru ele alması önemlidir. AKP hükümeti de bu metinde belirtilen hususlara yabancı falan değil. 2,5 yıllık süre içerisinde AKP ile görüştüğümüz konu başlıkları burada dile getirildi. Hatta AKP bu konuda dosyalar hazırladıklarını yerinden yönetim yerel yönetimlere yetki genişlemesi yetki devri ile ilgili bürokratlara çalışmalar hazırlamaları için talimatlar verdiğini defalarca bize ifade etti. Oradaki metni incelerseniz yetkiyi yerele aktaran sivil toplum alanını genişleten demokratik siyasi çözümü önceleyen bu yönü ile de şuanda da çok yangısal bir şekilde karşılaştığımız bütün sorunları çözme perspektifine sahip son derece değerli bir formülasyon olduğunu görürsünüz. Umarız ki doğru değerlendirilir. AKP'nin geçmişte kendisinin de hazırlıklarını yaptığı yetkilerin yerele devri, yerel yönetimlerin yetki genişlemesi yerine var olan yetkilerin kısılması yoluna gidilmesi durumunda biz bu yangının büyüyeceğinden endişe ediyoruz. Bu süreci rahatlatacak şey bu yangını söndürecek şey antidemokratik yeni düzenlemeler değil tam tersine yeni demokratik hamlelerdir. Hükümetin de bütün kamuoyunun da bu yönüyle değerlendirmesi gerekiyor. Bırakın belediyelerin elindeki bazı yetkilerin alınmasını Ankara'daki birçok yetkiyi yerel yönetimlere devretmenin zamanı çoktan gelmiştir geçiyordur. Bu konuda kaybedecek tek bir saniyemiz olduğuna inanmıyoruz. Bu yönüyle DTK'nın bu metninin bir milat olabileceğine dair de umut taşıyoruz. Umarız ki hükümet devlet tüm kamuoyu tüm sivil toplum alanı bu konuda sağlıklı tartışmalar yürütür. Bu konuda rasyonel bir akılla tekrar savaş ve kaos ortamından çözüm ve müzakere ortamına doğru bir hamlenin zeminini hazırlar."

Başka bir gazetecinin, "Partinizin kapatılmasına yönelikte bazı tartışmalar var. Oktay Vural savcıları göreve çağırdı bu Diyarbakır'daki açıklamaların ardından. Neler söylersiniz?" sorusu üzerine Baluken şöyle konuştu: "Ucuz tehditlerdir hiçbir zaman bizim itibar etmeyeceğimiz tehditler. Geçmişte defalarca diğer hükümetler tarafından denendi. En son Mart 94 tarihinde DEP'li milletvekillerinin meclisten alınarak cezaevlerine götürülmesiyle şekillenen bir darbe süreci bütün hafızalara kazındı. Şimdi o süreçleri işletenler partileri kapatanlar milletvekillerini yaka paça cezaevlerine gönderenlerin siyasi akıbetlerine bir bakın birde bu demokrasi özgürlük mücadelesinin geleneği olarak bugün siyasi çalışmalarını yürüten HDP'nin gelmiş olduğu toplumsallaşma düzeyine bakın sorunun cevabını orada görürsünüz. Parti kapatmak milletvekilleri meclisten atmak asla bu sorunun çözümünü sağlamaz. Geçmişte defalarca uygulandı. Geçmişte uygulayanları tarihin çöp sepetine buna maruz kalanları da daha güçlü bir şekilde parlamentoya taşıdı. O nedenle bu beyhude ve boş tartışmalardan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor."

Terörle ilişki meselesi konusunda hem AKP hem de MHP'nini kendi konumlarına bakmaları gerektiğini anlatan Baluken, "Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan yakında da kamuoyuna açıklanacak terör örgütleri listesi açıklandığı zaman bu konuda kendileri çok rahat olamayacak. Bizimle ilgili söyledikleri kendi sübjektif görüşleridir. Ama terörü desteklemek terör örgütleriyle ilişki konusunda AKP ve MHP'nin karşılaşacağı durum bizim sübjektif düşüncelerimiz değil uluslararası tartışmalarla şekillenmiş olan evrensel listeler olacaktır. Kendilerini gerçekten zorlu günler bekliyor hem MHP'yi hem AKP'yi." ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim