• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 13 °C

Balcalı’da “Endoskopik Ultrason” Teknolojisi

Balcalı’da “Endoskopik Ultrason” Teknolojisi
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde bir süredir kullanılmaya başlanan endoskopik ultrason cihazı sayesinde pek çok hastalığın...

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde bir süredir kullanılmaya başlanan endoskopik ultrason cihazı sayesinde pek çok hastalığın tanısı konuluyor, tedavisi sağlanıyor.

Adana'da sadece Balcalı Hastanesi'nde bölgede ise sayılı merkezde bulunan endoskopik ultrason cihazı yemek borusu, mide, onikiparmak barsağı, kalın bağırsağın son kısmı ile pankreas, safra kesesi ve safra yolları, mide kanserleri ve yemek boru kanserleri, kalın barsak çıkışındaki kanserler, makat bölgesindeki fistüller, apseler ve bunlara bağlı bir çok rahatsızlıklar konusunda uzmanlara detaylı fikirler verebiliyor.

Endoskopik ultrason cihazı ve işlevleri konusunda bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Kuran, ultrasonların ses dalgalarının vücut dokularındaki yansımalarını esas alarak görüntü oluşturmak üzere geliştirilmiş cihazlar olduğunu belirtti. Teknolojinin ilerlemesi ile çok küçük ultrasonlar endoskopların ucuna yerleştirilerek, endoskopik ultrasonların geliştirildiğine vurgu yapan Dr. Kuran, endoskopik ultrasonlar geçtiği dokuları, bu dokuların duvar katlarını ve çevre dokuları çok net göstermeye yarayan özellikli endoskop çeşitleri olduğunu belirtti.

Endoskopla geçilen her bölgenin (Yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı, kalın bağırsağın son kısmı) duvar katları, komşu organların yapılarının değerlendirilebildiğini belirten Dr. Sedef Kuran, "Bu sayede sindirim sistemindeki tümörlerin derinliği, ameliyat sınırını geçip geçmediği, yayılımı ve yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı, kalın bağırsağın son kısmının yakınındaki organlar ayrıntılı olarak değerlendirilebilir. Endoskopik ultrason ile pankreas, safra kesesi ve safra yolları diğer tetkiklerden (Bilgisayarlı tomografi ve Magnetik Resonans Görüntüleme -MR) çok daha doğru bir şekilde görüntülenebilir" açıklamasında bulundu.

"BAZI KANSERLERİ EVRELENDİREBİLİYORUZ"

Prof. Dr. Sedef Kuran, endoskopik ultrasonla sadece görüntüleme yapılmadığını aynı zamanda bu dokulardan biyopsiler alınabildiğini ya da bu bölgenin kistlerinin boşaltılabildiğini dile getirdi. Dr. Kuran, bu sayede pankreas, safra kesesi ve safra yolları gibi ulaşılması zor alanlara çok daha rahat ulaşıldığını, teşhis ve tedavi için gerekli işlemler yapılabildiğini, yemek borusu komşuluğundaki göğüs kafesi içindeki dokulardan biyopsiler alınarak, mide kanserleri ve yemek boru kanserleri, kalın barsak çıkışındaki kanserlerin evrelendirilebildiğine ayrıca makat bölgesindeki fistüller ve apselerinde endoskopik ultrasonla değerlendirilebildiğine dikkati çekti.

Endoskopik ultrasonun kullanıldığı alanların diğer görüntüleme yöntemlerinin genelde ayrıntılı yorum yapamadığı zorlandığı alanlar olduğuna değinen Dr.Kuran, "Bu sayede pek çok ulaşılması ve görüntülenmesi zor bölgedeki hastalıkların tanısının konulması ve tedavisinin yapılması sağlanıyor yani endoskopik ultrason ile yemek borusu, mide, pankreas, safra yolları ve kalın barsak kanserlerinin (Özellikle kalın bağırsak son kısmında olan kanserler) yayılımı, çevre lenf düğümlerinin ve kistlerin değerlendirmesi, bu alanlardan biyopsiler alınabilmesi ve kistlerin boşaltılması, gerekirse ilaç verilmesi yapılabiliyor" dedi.

Balcalı’da “Endoskopik Ultrason” Teknolojisi

Balcalı’da “Endoskopik Ultrason” Teknolojisi

Balcalı’da “Endoskopik Ultrason” Teknolojisi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim