• BIST 110.932
  • Altın 175,106
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Balcalı’da Dünya Standartlarında Başarı

Balcalı’da Dünya Standartlarında Başarı
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde Girişimsel Radyoloji yöntemiyle tümör tedavisinde multidisipliner yaklaşımla bir yılda 200...

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde Girişimsel Radyoloji yöntemiyle tümör tedavisinde multidisipliner yaklaşımla bir yılda 200 civarında hastanın tedavi edildiği bildirildi.

Balcalı Hastanesi, ilk olarak 1989 yılında girişimsel radyoloji yöntemiyle karaciğerdeki tümörlerin tedavisine başladı. O yıllardan bu yıllara geçen süre zarfında tıptaki teknolojinin de ilerlemesiyle geliştirilen yöntemler sayesinde hastanın karaciğerindeki tümör, ilgili bölümlerin aldığı ortak konsey kararı ile uygun hastalar, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bile tedavi edilebiliyor.

KONSEY KARARIYLA AMELİYATSIZ TÜMÖR TEDAVİSİ

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Tuğsan Ballı, ellerinde bulunan imkanlar sayesinde, uygun hastalardaki karaciğer tümörlerini Girişimsel Radyoloji yöntemiyle Genel Cerrahi, Onkoloji, Gastroentoroji ve Nükleer Tıp Bölümleri ile ortak oluşturdukları konsey toplantısında çıkan karar sonrasında cerrahi müdahaleye gerek duymadan tedavi edebildiklerini söyledi.

Doç. Dr. Ballı, girişimsel radyolojide tümörleri yakarak veya anjiyografik kemoterapi yöntemiyle ya da anjiyografig radyoterapi yöntemiyle tedavi yaptıklarını dile getirirken, bu yöntem için hastanın çok ileri evrede olmaması, hastanın performansının yani günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesinin önemli olduğunu, tıbbi kriterlere uyması gerektiğini ifade etti.

Bir buçuk yaşından 85 yaşına kadar olan hastaları tedavi edebildiklerini vurgulayan Doç. Dr. Ballı, uyguladıkları yöntemlerin çoğunda bölgede tek olduklarını, dünyada ve Avrupa'da bu konuda yapılan uygulamalara sayı olarak bir yılda ulaştıklarına vurgu yaptı. Doç. Dr. Ballı, ayrıca tedavi sürecinin SGK gibi devlet kurumları tarafından da karşılandığının altını çizdi.

BALCALI BÖLGENİN EN ÖNEMLİ REFERANS HASTANESİ

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Aksungur ise girişimsel radyoloji olarak yılların tecrübesi ve kapsamlı cihaz ağıyla çok önemli bir referans hastanesi olduklarının altını çizerek, bu yöntemde başarılı olmanın en önemli şartının doğru hastada doğru tedavinin uygulanması olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aksungur, girişimsel radyolojik yöntemlerle karaciğer tümörlerinin uygun hastalarda tedavisinin mümkün olduğunu, uygulama ile yaptıkları bir başka önemli olgunun ise cerrahiye uygun olmayan hastayı tedavi ederek cerrahiye uygun hale getirmek olduğunu belirterek, "Yani hasta ameliyat olamayacak durumda ise biz bu hastayı tedavi ediyoruz ve onu ameliyata uygun hale getiriyoruz" dedi.

Prof. Dr. Erol Aksungur, bu uygulama sayesinde hastanın çok kısa zamanda ameliyatsız bir yöntemle sağlığına kavuşabildiğini ancak bu durumun en önemli şartının hastanın ilgili bölümlerle oluşturulan konsey kararından sonra yönteme uygunluğunun olması gerektiğine vurgu yaptı.

Balcalı’da Dünya Standartlarında Başarı

Balcalı’da Dünya Standartlarında Başarı

Balcalı’da Dünya Standartlarında Başarı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim