• BIST 110.932
  • Altın 175,054
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 22 °C

Bakan Elvan'dan Karaman'a hızlı tren sözü

Bakan Elvan'dan Karaman'a hızlı tren sözü
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Yılda ortalama 300 milyon dolar ihracat yapan Karaman'ın 1 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamasına, Hızlı Tren Projesi büyük katkı yapacak" dedi.

Bakan Elvan,  yaptığı açıklamada, 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda demiryollarının devlet politikası olmasıyla Türkiye'nin demiryolu alanında yeni bir döneme girdiğinin altını çizdi. Bu tarihten itibaren Yüksek Hızlı Tren (YHT) projelerinin art arda hizmete girmeye başladığını ifade eden Elvan, yıllardır el değmeyen hatların yenilendiğini, milli demiryolu sanayisinin oluşturulması için de önemli adımlar atıldığını söyledi.

Ankara-Eskişehir YHT hattının 2009'da hizmete girmesiyle Türkiye'nin YHT teknolojisi kullanan dünyada 8, Avrupa'da ise 6. ülke konumuna yükseldiğini hatırlatan Elvan, hatların geçtiği bölgelerin ekonomik gelişimine büyük katkısı olduğunu, başta sanayi ve turizm olmak üzere bölgenin ticaretini ve sosyokültürel yapısını canlandırdığını belirtti.

Seyahat süresi 40 dakikaya düşecek

Elvan, 12 Mart'ta temeli atılan Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana hızlı tren hattı tamamlandığında yolcu taşımacılığıyla birlikte yük taşımacılığı yapılacağını da bildirdi. 102 kilometrelik Konya-Karaman etabının saatte 200 kilometre hıza uygun olarak inşa edileceğini ifade eden Elvan, projenin tamamlanmasıyla Konya ile Karaman arasındaki seyahat süresinin 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşeceğinin belirtti.

Bu hat sayesinde yolcuların konforlu seyahat imkanına kavuşacağını vurgulayan Elvan, şunları kaydetti:

"Bölgemiz, Türkiye'nin en önemli tahıl üretim merkezi olmasının yanı sıra çok sayıda sanayi kuruluşunu da bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle yük taşımacılığının da yapılacağı bu hat sanayicilerimize de önemli avantajlar sağlayacak. Projenin Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana kesimi de tamamlandığında Konya ve Karaman'da faaliyet gösteren iş adamlarımız çok daha kısa süre ve ucuz maliyetle Akdeniz'deki limanlara ulaşacak, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına açılma fırsatı yakalayacak.

Karaman geçen yıl 300 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında Karaman'ın 1 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamasına Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana Hızlı Tren Projesi büyük katkı yapacak. Ben hızlı trenin Karaman ve Konya'nın ihracat rakamlarının artmasında doping etkisi yaratacağına inanıyorum. Biz günü kurtaracak değil, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak, milletimizin refahını yükseltecek projelere imza atıyoruz. Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana Hızlı Tren Projesi, hem ekonomimize sağlayacağı katkı bakımından hem de Karaman'ın İç Anadolu'nun Akdeniz'e açılan kapısı olması bakımınan çok önemli."

Lojistik merkez

Elvan, yapımı devam eden Karaman Lojistik Merkezinin de kentin sanayisinin gelişimi için önemli olduğunu ifade etti. Merkezin Karaman'ın Mersin Limanı üzerinden uluslararası pazarlara demiryolu kombine taşıması ile açılmasına imkan sağlayacağını dile getiren Elvan, şöyle devam etti:
"Karaman ve çevresindeki potansiyel yükün demiryoluyla taşınabilmesi, Karaman Organize Sanayi Bölgesi içerisine demiryolu erişimi sağlayacak Karaman OSB Yük Terminali oluşturulma proje hazırlama çalışmalarımız sürüyor. Bu projeyle de Karaman OSB yük terminali içerisine giriş için Karaman-Sudurağı arasına tren teşkili ve manevra için 4 yollu yeni bir ayrılma istasyonu yapacağız. Yeni oluşturulacak istasyondan OSB içerisine 4.200 metre uzunluğunda iltisak hattı çekilecek. OSB içerisinde yükleme-boşaltma, manevra, konteyner stok alanı ve gümrük faaliyetleri için 250 dönüm arazi üzerinde OSB Yük Terminali oluşturulacak.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Karaman da gelişen, büyüyen ülke ekonomisinden hakkına düşen payı olacaktır. Biz hava, kara, deniz ve demiryollarıyla ülkemizi bir baştan bir başa donatarak sanayicilere daha kolay ve ucuz ulaşım imkanı sunacağız. Onların dünya pazarında elini güçlendirerek rekabet gücünü artıracağız. Onlar da daha fazla üretip daha fazla ihracat yaparak ülkemize daha fazla katma değer sağlayacaklar."

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim