• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 24 °C

Bakan Bozkır: Ümidimiz; vizenin Haziran sonunda kalkmasıdır

Bakan Bozkır: Ümidimiz; vizenin Haziran sonunda kalkmasıdır
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne (TÜSİAD) nezaket ziyaretinde bulundu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne (TÜSİAD) nezaket ziyaretinde bulundu. AB ile vizenin kalmasına ilişkin Türkiye'nin üzerine düşen görevi ay sonu itibariyle yerine getireceğini belirten Bozkır, "'Bizim ümidimiz Türkiye üzerine düşen vecibeleri ay sonu itibariyle yerine getirmiş olacaktır. Vizenin de Haziran sonunda kalkmasıdır. Dolayısıyla şuanda başka bir senaryo yoktur. Bu senaryo üzerinde emin adımlarla yürüyoruz.'" dedi.

Bakan Volkan Bozkır, TÜSİAD'a nezaket ziyaretinde bulundu. TÜSİAD'ın Tepebaşı'ndaki binasında gerçekleşen ziyaret basına kapalı olarak gerçekleşti. Bakan Bozkır ziyaretin ardından gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. AB - Türkiye anlaşmasının AB'nin anlaşmayı gerektiğinde askıya alınabileceği iddialarıyla ilgili Bozkır, "'AB'nin kendi içinde nasıl bir karar alacağı AB'nin değerlendireceği bir husustur. Bizi ilgilendiren bölüm AB zirvesinde alınmış bir karar var. Bu 7 Mart ve 29 Kasım zirve bildirileri 18 Mart zirve kararıyla hukuki bir veche kazanmıştır. Orada yazılanlar Türkiye ile AB arasındaki mutabakatın ana unsurlarını teşkil eder. Dolayısıyla AB'nin kendi içinde alacağı kararlar kendi içinde alınmış kararlar olarak addedilir. Bu bir pakettir. Bu paketin birçok unsuru var.'" diye konuştu.

'TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENLERİ HARFİ HARFİNE YERİNE GETİRİYOR'

29 Kasım zirvesiyle beraber Türkiye'nin kendisini AB ailesi içinde daha yakın hissetmeye başladığını belirten Bozkır, "Zirve toplantıları, çeşitli ekonomik enerji platformları, siyasi platformlar ortaya çıkmıştır. Fasıl açılmaya başlanmıştır ve vizenin kalkma tarihi de, 2017 sonundan önce bu yılın sonuna, şimde de hazirana çekilmiştir. 3 milyar Euro Suriyeli kardeşlerimize yardım için AB'nin taahhüde vardır. Ve onun dışında da düzensiz göçün, tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayacak bir mutabakat ortaya çıkmıştır. Ve Türkiye kendi üzerine düşenlerin tamamını harfi harfine yerine getirmektedir. Bu paketin AB'yi ilgilendiren bölümlerinin yerine getirilmesi de, AB'nin üzerine düşen bir sorumluluktur. Şuana kadar ne AB ne Türkiye bu işleyen mekanizmalarda herhangi bir eksik davranış içinde olmamıştır. Bundan da çok memnunuz.'" ifadelerini kullandı.

'EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ'

Yarın Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Merkel ve AB liderlerinin Gaziantep'te önemli bir proje açılışı gerçekleştirileceğini ifade eden Bozkır, "4 Mayıs'ta da komisyon, vizenin kalkma tarihiyle ilgili olarak bir rapor yayınlayacaktır. Bizim ümidimiz Türkiye üzerine düşen vecibeleri ay sonu itibariyle yerine getirmiş olacaktır. Vizenin de Haziran sonunda kalkmasıdır. Dolayısıyla şuanda başka bir senaryo yoktur. Bu senaryo üzerinde emin adımlarla yürüyoruz." şeklinde konuştu.

'TÜSİAD TÜRKİYE'NİN GÜZİDE BİR KURULUŞU'

TÜSİAD'ın Türkiye'nin çok önemli bir kuruluşu olduğunu söyleyen Bozkır, "'TÜSİAD Türkiye'nin çok önemli güzide bir kuruluşudur. Yatırımların ve istihdamın çok büyük bir bölümü TÜSİAD tarafından sağlanır. Sivil Toplum Kuruluşu olarakta çok önem verdiğimiz bir kuruluştur. AB sürecinden başından itibaren bugünlere gelinirken sürekli olarak destek vermiş ve kendi imkanlarını da bu sürecin ilerlemesinde kullanmış önemli bir kuruluşumuzdur.'" diye konuştu.

KOÇ: AB KONUSU TÜSİAD İÇİN ÖNCELİKLİ KONULARDAN BİRİSİ

TÜSİAD Başkanvekili Ali Koç ise şu ifadeleri kullandı: "'TÜSİAD için Avrupa Birliği'ne ülkemizin üyeliği TÜSİAD'ın en önemli öncelikle konularından birisidir. Sadece bizim ülkemizin geleceği açısında değil, bizim ülkemizin geleceği kadar Avrupa'nın geleceği açısında önemli bulduğumuz için çokta öncelik haline getirilmiştir. Bugüne kadar yavaşlamıştı süreç. Son dönemde sürecin hızlanması tekrar güncellenmesi ve olumlu mesajlar verilmesi bizleri fazlasıyla heyecanlandırmış ve motive etmiştir. Hepimize burada sorumluluk düştüğü için TÜSİAD olarak neleri daha fazla yapabiliriz, TÜSİAD'ın AB'de ciddi bir kabulü, saygısı söz konusudur. Ve burada hepimiz aynı gemideysek, biz üzerimize düşen sorumlulukları nasıl yerine getirebiliriz, ne mesajlar vermeliyiz? Bu bağlamda, görüşmelerimiz oldu. Bizler de devletimizin, hükumetimizin son dönemdeki yaklaşımıyla tamamen mutabıkız. Aynı şekilde düşünüyoruz.''

Cihan

Bakan Bozkır: Ümidimiz; vizenin Haziran sonunda kalkmasıdır

Bakan Bozkır: Ümidimiz; vizenin Haziran sonunda kalkmasıdır

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim