• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

Bakan Ala'dan Engin Dinç yorumu: İhmal edilen tarafını görseydik orda olmazdı

Bakan Ala'dan Engin Dinç yorumu: İhmal edilen tarafını görseydik orda olmazdı
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Hrant Dink cinayeti davasının sanığı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç'i neden görevden almadığına...

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Hrant Dink cinayeti davasının sanığı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç'i neden görevden almadığına cevap verdi. Engin Dinç'in hadise olmadan 8 ay önce istihbarat şube müdürlüğü görevinden ayrıldığını belirten Ala, "Doğru, sanık. Orada maddi hata olduğu söyleniyor. Şu ana kadar yaptığımız değerlendirmede, meselenin ihmal edilen tarafını görseydik orda olmazdı. Şimdi notumuzu aldık, ciddi değerlendirme yapacağız. Farklı kanaat olsaydı orda olmazdı." dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün bütçe, kesinhesap ve Sayıştay raporları görüşüldü ve kabul edildi.

Bütçe görüşmelerine İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç de katıldı. Hrant Dink cinayeti sanığı da olan ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç, komisyonun tartışma konusu oldu. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Hrant Dink cinayeti davasının sanığı Dinç'in neden hala görevden alınmadığını İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sordu.

Hrant Dink cinayetinin berrak olarak ortaya çıkmasını istediği konu olduğunu vurgulayan Bakan Ala, konuya ilişkin 4 mülkiye müfettişini "yeterli ve dikkatli soruşturma yapmadığı" için görevden aldığını söyledi. Bir mülkiye müfettişinin görevden alınıp kaymakamlığa veya başka bir göreve verilmesinin çok ağır bir yaptırım olduğuna dikkat çeken Ala, Engin Dinç'in istihbarat şube müdürlüğü görevinden hadise olmadan 8 ay önce tayininin çıktığını belirtti.

Ala, şöyle devam etti: "Doğru, sanık. Orada maddi hata olduğu söyleniyor. Şuana kadar yaptığımız değerlendirmede, meselenin ihmal edilen tarafta görseydik orda olmazdı. Şimdi notumuzu aldık, değerlendirme yapacağız; ciddi değerlendirme yapacağız. Bizde değerlendiriyoruz. Farklı kanaat olsaydı, orda olmazdı. Bizim değerlendirmemizde ihmal ettiği bir husus bulunmamaktadır. Ondan önce ayrılmıştır. Yeni dava açılmış, değerlendiriyoruz. Daha fazlasını söylemem mümkün değil."

Bakan Ala konuşurken; HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da sürekli Engin Dinç'in görevden alınması gerektiğini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim