• BIST 117.216
  • Altın 165,618
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 9 °C

Bahçeli'nin açıklamaları akıllara cemaatin Türkçe okullarını getirdi

Bahçeli'nin açıklamaları akıllara cemaatin Türkçe okullarını getirdi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türkçe ile ilgili açıklamaları Cemaatin Türkçe okullarını akıllara getirdi.

Devlet Bahçeli’nin twitter üzerinden yaptığı bu açıklama cemaatin dünyanın dört bir tarafında bulunan Türk okullarını ve Türkçe Olimpiyatlarını akıllara getirdi. Bahçeli açıklamasında “Türkçe’nin gelişmesinde, zenginleşmesinde ve kıt'alara ulaşmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Kim ki Türkçe diyorsa, Dünya’ya Türkçe nazar ediyorsa, Türkçe’yi çağların ruhuna kazıma amacı güdüyorsa Allah onlardan razı olsun.” İfadelerini kullandı.

MHP lideri Bahçeli Twitter hesabı üzerinden 26 Eylül 1932'de toplanan 1'inci Dil Kurultayı'nın yıldönümünü ve Türk Dil Bayramı nedeniyle takipçileriyle paylaşımlarda bulundu. Takipçilerinin ve Türk milletinin Türk Dil Bayramını kutlayan Bahçeli, dilin; millet, vatan, medeniyettir, kültür, görülen düşlerin ve kutlu hedeflerin ana dinamiği olduğunu kaydetti.

260920141008509651958_3.jpg

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkçe'nin gönülleri ihya ettiğini belirterek, "Bundan rahatsız olanlar şimdilerde okul yakıyor, okul yıkıyor; 'ana dilde eğitim' diyerek için için Türkçe'ye düşmanlık yapıyor. Dil üzerinden estirilen fırtınanın maksadı eğitim ve öğretim konusundaki bir ihtiyacın sonucu değildir. Amaç; basbayağı milli emaneti, milli varlığı bölmek, parçalamak, küçücük yavrularımızın ümit ve heyecanlarını istismar etmektir" dedi.

Türkçe'nin Türk milletinin dili ve gelecek ülküsü olduğunun altını çizen Bahçeli, Türkçe'nin herkesin iftiharı, tarih ve kültür nehrinin bereketli yatağı olduğunu kaydetti. Türkçe'nin herkesin duası olduğunu belirten Bahçeli, "Anlamasını bilenlere Türkçe Türk asırlarının tercümanı, Türklük şuurunun sözcüsü; sahiplenmesini bilenlere milli kimlik senedidir. Dilimiz susarsa tarihi yürüyüşümüz durur, dilimiz zayıflarsa iddialarımız söner, dilimiz kurur ve mahzunlaşırsa milletimiz kaybeder" dedi.

-"AMAÇ, BASBAYAĞI MİLLİ EMANETİ, MİLLİ VARLIĞI BÖLMEKTİR"-

Türkçe'nin yaşamış, yaşayan ve yaşama azminde olan canlı bir varlık olduğunu kaydeden Bahçeli, "Bunun şeref payesi de bizzat Türk milletindedir. Merhum Ömer Seyfettin, güzel söylemiş: Millet bir lisan konuşan, bir din, bir terbiye, bir eğitimle birbirine bağlı insanların mevcududur. Ve eklemiş: Siyasi hudutlar bir milleti asla ayıramaz. Onun için Türkçe konuşan herkes Türk milletinin ve Türklüğün doğal parçasıdır. Türkçe gönülleri ihya eder, vicdanları konuşturur, kalple beyin arasındaki duvarları indirir, önümüze yeni çığırlar açar. Bundan rahatsız olanlar şimdilerde okul yakıyor, okul yıkıyor; ana dilde eğitim diyerek için için Türkçe'ye düşmanlık yapıyor. Dil üzerinden estirilen fırtınanın maksadı eğitim ve öğretim konusundaki bir ihtiyacın sonucu değildir. Amaç; basbayağı milli emaneti, milli varlığı bölmek, parçalamak, küçücük yavrularımızın ümit ve heyecanlarını istismar etmektir" değerlendirmesinde bulundu.

Yüzyıllar önce Araplara Türkçe'yi öğretmek için Divanü Lügati't-Türk'ü kaleme alan büyük düşünür Kaşgarlı Mahmut'un "Kedi yavrusu miyavlayarak doğar" sözünü hatırlatan Bahçeli, "Her değerimize düşman kesilenler kendi nesillerinin aklını çelmekle, kendilerine benzetmekle uğraşıyor. Yazıktır, günahtır ve buna da güçleri yetmeyecektir. Okul yakanın ne bu dünyada ne de ilahi makamda aklanması söz konusu olmayacaktır. Türkçe'nin gelişmesinde, zenginleşmesinde ve kıt'alara ulaşmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Türkçe sevdalısı aziz ecdadımızı hürmet ve hayranlıkla anıyor; hepsine Rabbim'den rahmet diliyorum. Kim ki Türkçe diyorsa, Dünya'ya Türkçe nazar ediyorsa, Türkçe'yi çağların ruhuna kazıma amacı güdüyorsa Allah onlardan razı olsun" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim