• BIST 107.015
  • Altın 172,140
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Bahar Yorgunluğu Deyip Geçmeyin

Bahar Yorgunluğu Deyip Geçmeyin
Havaların ısınmasıyla birlikte yataktan kalkmakta daha çok zorlanıyor, gündelik işleri yaparken daha isteksiz oluyorsanız nedeni bahar yorgunluğu olabilir.

Havaların ısınmasıyla birlikte yataktan kalkmakta daha çok zorlanıyor, gündelik işleri yaparken daha isteksiz oluyorsanız nedeni bahar yorgunluğu olabilir.

Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Dünyam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Zeliha Göktaş, havaların ısınmaya başlamasıyla baş gösteren "Bahar Yorgunluğu"nu rahat atlatma yollarını anlattı.

HORMON DENGESİ YORGUNLUĞU ARTIRABİLİR

Dünyam Hastanesi dahiliye Uzmanı Dr. Zeliha Göktaş, "Uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması, altta yatan başka bir sorunun da geçiştirilmesini engellemiş oluyor. Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon hastalıkları, kalp hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak sıralanıyor.

Bahar aylarında bazı hormonların çalışması nedeniyle yorgunlukta artma olabiliyor. Bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının da temel nedenlerinden biri yine hormonlar. Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. Yazın güneşin fazla görüldüğü dönemlerde ise depresyondan çıkışı kolaylaştıracak, daha neşeli hale getirecek hormonlar salgılanıyor. Ancak kişinin ruhsal yapısı da bu durumdan ne kadar etkileneceğinde belirleyici oluyor" dedi.

HAVADAKİ POZİTİF İYONLAR MUTLU EDİYOR

Dr. Zeliha Göktaş ,bahar aylarında havadaki elektrik yükünün arttığını, pozitif ve negatif yüklü iyonların artmasının da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yarattığını ve vitamin ve besin destek ürünlerinin önem taşıdığını söyledi. Dr. Göktaş, "Burada vitamin ve minerallerin takviye edilmesinin çok büyük yararı var. Mümkün olduğu kadar sadece bahar aylarında değil, kış aylarında da eksik olan vitaminlerin alınması bahar aylarında yorgunluğu fazla hissetmeden o dönemi geçirmemizi sağlayacaktır" diye konuştu.

YORGUNLUKTAN KORUNMA ÖNERİLERİ

Eğer altta başka bir hastalık yoksa yorgunluktan korunmak için alınabilecek bazı önlemler bulunuyor. Yorgunlukla baş edebilmek için öncelikle enerjinin doğru kullanılmasının öğrenilmesi gerektiğini belirten Dr. Zeliha Göktaş:

"Çalışma ve dinlenme periyotlarını iyi ayarlamak, çalışırken vücut mekaniklerini doğru kullanmak, çalışma ortamının iyi havalandırmak alınacak önlemler arasında sayılabilir. Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler ile yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmada önem taşır" dedi.

BAHAR YORGUNLUĞU PSİKİYATRİK SORUNLARLA KARIŞABİLİR

Bahar yorgunluğu isteksizlik, yorgunluk, bitkinlik, yataktan kalktığında tutukluk gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyleyen Dr. Göktaş, bu belirtilerin bazı psikiyatrik sorunları maskeleyebileceğini belirterek, "Yorgunluk uzuyor ve kişinin gündelik işlevlerini bozuyorsa, ya da okul veya işyerindeki performansını engelliyorsa artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerekiyor. Bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da var. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gerekli. Onun için bahar yorgunluğu deyip geçmesini beklemek yerine bu hastalıklar konusunda farkındalığın artması önemli." ifadesinde bulundu.

Uzun süren yorgunluklarda, depresyon, kaygı bozuklukları, demans, eşzamanlı alkol veya madde kullanımı, uyku ve yeme bozuklukları, hatta şizofreninin düşünülmesinde fayda olduğunu vurgulayan Dr. Zeliha Göktaş'a göre, iki haftadan uzun süren yorgunlukta isteksizlik, ilgisizlik, moral bozukluğu, bedensel ağrılar, tükenmişlik ve genel bir kırıklık hali yaşanıyorsa vakit geçirmeden hekime gitmek gerekiyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim