• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 20 °C

Bağış: 370 bin kişiyi yurtdışına gönderdik

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ulusal Ajans programlarından yararlanarak Avrupa'ya gidenlerin sayısının 370 bine ulaştığını, 2013 yılı sonunda 70 bin kişiyi yurt dışına göndermiş olacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülen Hayat boyu Öğrenme Okul Eğitimi (Comenius) ve Yetişkin Eğitimi (Grundtvig) Programları kapsamında 2013 yılı 3. dönem Hizmet İçi Eğitim Faaliyeti başvuruları sonuçlandı.  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuyla ilgili, 2004 yılından bu yana Ulusal Ajans programlarından yararlanarak Avrupa'ya gidenlerin sayısının 370 bine ulaştığını ifade ederek, 2013 sonunda 70 bin kişiyi yurt dışına göndermiş olacaklarının altını çizdi.

Söz konusu faaliyet çerçevesinde öğretmenler, kamu görevlileri, üniversite öğretim görevlileri ve STK temsilcilerinden oluşan 278 kişi, eğitim konusundaki farklı alanlarda Avrupa'daki ülkelerde teorik ve pratik kurslara katılacak ve Avrupa okul eğitimi ve yetişkin eğitimi hakkında bilgi edinme imkanına kavuşacak.

AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2004 yılından beri Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülen hizmet içi eğitim faaliyeti kapsamında bugüne kadar 4400 Türk vatandaşına Avrupa ülkelerinde kısa süreli eğitim ve kurslara katılma imkanı sağlandı. 2013 yılı teklif çağrısı kapsamında 3. dönem Hizmet İçi Eğitim Faaliyeti başvuruları 17 Eylül 2013 tarihinde sona erdi ve her iki program için toplam 616 başvuru alındı. Değerlendirme sonucunda 278 başvuru kabul edilerek yaklaşık 720 bin avro hibe tahsis edildi. Böylece 2013'te Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hizmet içi eğitim faaliyetine sağlanan destek 2,3 milyon avroya ulaştı. İl bazında sonuçlar incelendiğinde, 2013 yılı 3. dönem teklif çağrısı kapsamında İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Antalya'daki kuruluşlarda çalışanların programlara daha fazla ilgi gösterdiği belirlendi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuyla ilgili, yurt dışında Hizmet İçi Eğitim Faaliyetine katılacak Türk vatandaşlarının Türkiye'yi, Türk kültürünü, zenginlikleri ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yapacağı katkıları en iyi şekilde tanıtacaklarına emin olduğunu belirtti. Bağış, 2004 yılından bu yana Ulusal Ajans programlarından yararlanarak Avrupa'ya gidenlerin sayısının 370 bine ulaştığını ifade ederek, 2013 sonunda 70 bin kişiyi yurt dışına göndermiş olacaklarının altını çizdi.

Türkiye Ulusal Ajansı'nın yürüttüğü programlar sayesinde Türkiye ile Avrupa'nın, Avrupa ile Türkiye'nin birbirine daha da yakınlaştığını gördüklerini anlatan Bağış, şunları kaydetti:

"Bu esasen eğitimli, donanımlı ve vizyoner yararlanıcılarımız sayesinde Avrupa'da Türkiye'ye karşı önyargıların da yavaş yavaş kırılması anlamına geliyor. Bu programlara katılan vatandaşlarımız Program süresi boyunca Avrupa'da birikimleri ve donanımları ile Türkiye'yi de temsil ediyor; adeta Türkiye'nin bir elçisi gibi çalışıyorlar. Okul Eğitimi ve Yetişkin Eğitimi Programları altında yürüttüğümüz 'Hizmet İçi Eğitim Desteği' faaliyeti kapsamında vatandaşlarımızın Avrupa ülkelerinde gitmek istedikleri kısa süreli eğitim veya kurslara hibe desteği sağlanıyor. Böylece vatandaşlarımız ceplerinden tek kuruş harcamadan mesleki ve kişisel gelişimleri için Avrupa'da eğitime gidebiliyorlar. Bu vesileyle 2013 yılı içerisinde 'Hizmet İçi Eğitim Desteği' faaliyetinde başarı gösteren tüm katılımcılarımızı kutluyor başarılar diliyorum." 

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim