• BIST 94.006
  • Altın 194,293
  • Dolar 4,7446
  • Euro 5,4880
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

Bağımlılık Tedavisinde Koma Yöntemiyle Etkin Çözüm

Bağımlılık Tedavisinde Koma Yöntemiyle Etkin Çözüm
Alkol ve uyuşturucu bağımlılarının tedavi edildiği sıra dışı bir metot olan koma yöntemiyle 23 yılda 16 binden fazla bağımlının tedavi edilerek...

Alkol ve uyuşturucu bağımlılarının tedavi edildiği sıra dışı bir metot olan koma yöntemiyle 23 yılda 16 binden fazla bağımlının tedavi edilerek binlerce aileye umut oldu.

Kırgızistan'daki Nazaraliev Sağlık Merkezi'nde 3 farklı aşamada uygulanan yöntemin birinci aşamasında bağımlıların alışkanlık isteklerinin bastırılması ve ihtiyaçlılık sendromundan kolaylıkla kurtulmaları için hastanın organizması temizlenerek psikofarmokolojik ve merkezi kolinolitik blokaj metodu uygulanıyor. Merkezi kolinolitik blokaj sırasında bağımlılara düşük dozda atropin verilerek birkaç saatliğine komaya sokuluyor. Yoğun bakım ünitesinde yapılan bu işlemde uzmanların gözetiminde bağımlılara koma halindeyken psikoterapi uygulanıyor.

Kliniğin Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Natalie Subbotina hastaların tedaviyi kabul ederek kliniğe gelmelerinin tedavinin başarısına etkisine büyük olduğunu belirterek, "Hastalarımız kardeşi, eşi, babası, annesi veya yakın bir arkadaşı gibi muhakkak bir yakınıyla beraber kliniğimize gelmeli" dedi. Subbotina, 25 yıldır uygulanan bu yöntemin insan üzerinde hiçbir olumsuz zihinsel etki bırakmadığını veya vücut metabolizmasına olumsuz bir etkisi yapmadığını belirtti.

Birinci aşamada ek olarak hastanın normal metabolik sürecine ulaşmasına yardımcı olmak için, nerotik belirtilerinden kurtulması ve genel fiziksel sağlığının güçlendirilmesine yardımcı olan plasmaferez ve hiperbarik oksijen, transkronial elektrostimülasyon, akupunktur, medikal masaj, elle terapi, bağışıklığı yatıştırıcı terapi, medikal beyaz çamur ve sauna tedavisi gibi prosedürler uygulanıyor.

Tedavinin ikinci aşamasında hastanın kendine güvenini ve yeteneklerini yeniden keşfetmesi ve ruh sağlığını güçlendirerek psikolojik durumunu sürdürmesi için bilinç bütünlüğü elde etmesini sağlama amaçlı psikoterapik sentez olarak adlandırılan "MindCrafting" tedavisine geçiliyor. Issık Gölü kıyısında bir çeşit rehabilitasyon kampına katılan hastalar temiz hava, doğal güzellikler ve organik gıdalarla baş başa kalıyorlar. Klinikte doktorlar buna ek olarak grup ve bireysel psikoterapilere rehberlik ediyorlar.

Üçüncü ve son aşamaya geçmeden önce medikal komisyon kararı ile stress-enerji psikoterapi ve HAC uygulamasına hastalar yönlendiriliyorlar. Sadece nöroloji departmanındaki hastalar HAC'a yönlendiriliyorlar. Tedavi sonucunun kalıcılığını ve sürdürülebilirliğini sağlamak olan bu aşamada hastaların, negatif olumsuz anıları ve tecrübeleri yerine kendilerini olumlu ve verimli bir hayata bırakması amaçlanıyor.

Bağımlılık Tedavisinde Koma Yöntemiyle Etkin Çözüm

Bağımlılık Tedavisinde Koma Yöntemiyle Etkin Çözüm

Bağımlılık Tedavisinde Koma Yöntemiyle Etkin Çözüm

Bağımlılık Tedavisinde Koma Yöntemiyle Etkin Çözüm

Bağımlılık Tedavisinde Koma Yöntemiyle Etkin Çözüm

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim