• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 16 °C

Avrasya Tüneli’nde Davutoğlu'nun gülümseten diyaloglar

Avrasya Tüneli’nde Davutoğlu'nun gülümseten diyaloglar
Avrasya Tüneli’nde incelemeler yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, proje hakkında bilgi verdi. Davutoğlu'nun Koreli firma yetkilileri ile kurduğu diyaloglar da güldürdü.

Avrasya Tüneli’nde incelemeler yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, proje hakkında bilgi verdi. Ağustos 2017'de açılması planlanan tünelin açılış tarihinin 2016 yılının sonuna çekildiğini belirten Davutoğlu, basın mensuplarına açıklama yaptıktan sonra yapım işlerini üstlenen Koreli ortak firmanın yetkilileri ile de 'Türkçe' pazarlığı yaptı. İngilizce olarak geçen konuşmada ''You should learn Turkish'' (Türkçe öğrenmelisiniz) dediği yetkiliden ''Öğreniyorum'' cevabını alan Davutoğlu, ''Proje tamamlandığında sizi test edeceğim'' dedi. İkili arasında geçen bu diyalog da katılımcıları gülümsetti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Avrasya Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulundu.    DAVUTOĞLU TÜNELDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, öğle saatlerinde Kemerburgaz'daki evinden çıkarak Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne  geçti. Davutoğlu yaklaşık 1 saat burada kaldıktan sonra Üsküdar'daki Avrasya Tüneli Projesi şantiyesine geçti.

Başbakan Davutoğlu, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile kazı çalışmalarının devam ettiği Avrasya Tüneli'ne girdi.

Yaklaşık 1 saat tünelde incelemelerde bulunan Başbakan Davutoğlu'na Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.(ATAŞ) CEO'su Seok Jae Seo ve ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

''ARABAYLA GİTTİK, YÜRÜYEREK DÖNDÜK''Tüneli inceledikten sonra açıklamalarda bulunan Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

2 katlı olarak dünyaya örnek olacak bir proje hayata geçiriliyor. Nüfusu artan İstanbul’da trafik yoğunluğu ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak çevre sorunlarını aşmak böyle projelerle mümkün olabiliyor.

Dönüşte özellikle yürümeyi arzu ettim. İnsanlık tarihinde kimseye nasip olmamış bir yürüyüş bu. Biz araçla gittik, yürüyerek döndük. En derin yeri 106 metre. 3400 metresi su altında..

Muhteşem bir proje. Mühendislik açısından da dünyada ilk. Bu derinlikte, bu basınçta bir geçiş olağanüstü bir mühendislik başarısı.
Bununla gurur duyuyoruz. Tümü 4 yılı biraz geçen bir sürede tamamlanacak.

Ağustos 2017 diye planlanmıştı bağlantı yollarının tamamlanması. 2016 Aralık’a çektik süreyi.

Tünelin deprem dayanıklılığı… Bize verilen teknik bilgilerden 2400 yıllık istatiksel verilere dayanarak depremle ilgili tedbirler alınmış. Tünelle birlikte hareket eden kolonların ve tertibatların alınmış olması sevindirici.

İnsanımızın güveni konforu kadar önemlidir.

İçerde iş güvenliği bakımından da bazı gözlemlerde bulunma imkanımız oldu. İşçi kardeşlerimizle de konuştuk. Bu konuda alınan tedbirlerden de teşekkür ediyorum.

Heyecan verici bir gün yaşıyoruz.

İstanbullular bu hizmeti hak ediyor. Doğası ve çevre güvenliği bakımından da önemli katkı yapacak bu proje tarihe de geçecektir.
Bir gün önce bu tünelden birlikte geçeceğiz. Daha sonra da bütün İstanbullularla birlikte yepyeni bir ulaşım aksına sahip olacağız
Bundan sonra sık sık gelerek misafiriniz olacağım
106 metre derinliğe ulaştığında haber edin. En derin yeri olan 106 metrede işçilerimizle kahve içeriz

TÜRKÇE KONUŞMA PAZARLIĞI

Basın mensuplarına bu bilgiyi verdikten sonra projenin yapımını üstlenen ortaklardan Koreli yönetici ile el sıkışan Davutoğlu, bu sırada 'Türkçe konuşma' pazarlığı yaptı.

Seok Jae Seo'ya İngilizce olarak ''Türkçe öğrenmelisiniz'' diyen Davutoğlu, yine İngilizce olarak ''Öğreniyorum'' yantını aldı.

Tamamen İngilizce olarak devame den konuşmada Davutoğlu, ''Proje tamamlandığında sizinle Türkçe konuşuruz. Sizi test edeceğim'' dedi, bu diyalog yanındakikleri de gülümsetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim