• BIST 101.892
  • Altın 189,041
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 24 °C

Atık Yağı Getir Hediyeyi Kap

Atık Yağı Getir Hediyeyi Kap
Atık yağların toplanarak geri dönüşüme kazandırılması alışkanlığını yaygınlaştırmak için okullarda eğitim çalışmalarını sürdüren Konak...

Atık yağların toplanarak geri dönüşüme kazandırılması alışkanlığını yaygınlaştırmak için okullarda eğitim çalışmalarını sürdüren Konak Belediyesi, başlatacağı kampanya ile özel bidonlar yerleştireceği sınıflarda en çok atık yağ getiren öğrenciye yılsonunda ödül verecek.

Konak Belediyesi biryandan çevreye ciddi boyutlarda zarar veren atıkların geri dönüşümü için çalışmalar yürütürken biryandan da okullarda geri dönüşümün önemini anlatan eğitici seminerler düzenleyerek çocukları bilgilendiriyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nce yürütülen eğitici çalışmalar kapsamında okullarda çevreye verdiği zararları ve geri dönüşümü konusunda dersler veriliyor. Okullarda verilen seminerlerden sonuncusu Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu öğrencilerine yönelik yapıldı. Minik öğrencilerle buluşan Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Arslanbuğa, uluslararası bir yarışma programına "Atık Yağ" konusunda hazırlanan miniklere atık yağların geri dönüşümü konusunda ders verdi.

YARIŞMA YAPILACAK

Yarışmaya hazırlanan 4. sınıf öğrencileri önce kendilerine izletilen kısa filmi dikkatlice izledi. Ardından Müdür Arslanbuğa çeşitli görseller eşliğinde minik öğrencilere atık yağların doğayı nasıl kirlettiğini anlattı. Bitkisel atık yağların lavaboya dökülmemesi gerektiğini, suya karışan 1 litre yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini belirten Arslanbuğa, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisanslı firmaların sadece atık yağ toplama izni var. Para ile atık yağ toplayanlara yağları vermeyin. Konak Belediyesi'nin atık yağ toplama merkezlerine yağlarınızı bırakın ya da büyük miktarda biriken yağlarınızı gelip biz alalım. Geri dönüşüm yoluyla atık yağlar biodizel olarak tekrar kullanıma kazandırılıyor. Kızartmalarda kullanılan yağlar toplanarak hem çevreye zarar vermesi önlenmiş oluyor hem de ekonomiye katkı sağlanıyor. Okullarda da atık yağ toplama alışkanlığını yaygınlaştırmak için özel bidonlar yerleştireceğiz. En çok atık yağ getiren" öğrenciye yılsonunda hediye vereceğiz" diye konuştu.

ALTI YILDA 534 TON ATIK YAĞ TOPLANTI

Konak Belediyesi atık yağların toplanması amacıyla belediye hizmet binalarına atık yağ toplama kapları yerleştirdi. Ayrıca semt merkezleri, muhtarlıklar, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Alsancak, Güzelyalı, Halkapınar ve Hatay Zabıta Karakollarına da atık yağ toplama bidonları konuldu. 2009 yılında başlatılan kampanya büyük bir hızla yaygınlaşıyor. 32 ton ile başlayan kampanyada 2014 yılında 132,9 tona ulaşıldı. Altı yılda toplam 534 ton atık yağ toplandı.

Geri dönüşüm firmasına aracılık yapan Konak Belediyesi vatandaşların atık yağları teslim edebilmeleri için her türlü kolaylığı da sağlıyor. Yüksek miktarlarda atık yağ biriktiren vatandaşlar 4825300/1680-81 nolu telefonu aradığında ekipler yağı evden de alabiliyor.

Konak Belediyesi çevreye zarar veren; pil, elektronik, kağıt ve pet şişe atıklarına karşı da duyarlılığı artırmak için çalışmalar yapıyor.

Atık Yağı Getir Hediyeyi Kap

Atık Yağı Getir Hediyeyi Kap

Atık Yağı Getir Hediyeyi Kap

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim