• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

Ateş, Çocuk Tiyatrosunun Öneminden Bahsetti

Ateş, Çocuk Tiyatrosunun Öneminden Bahsetti
Karınca Kararınca Kültür ve Sanat Merkezi Kurucu ve Drama Eğitmeni Doğan Ateş, tiyatronun çocuklar için çok önemli olduğunu belirtti.

Karınca Kararınca Kültür ve Sanat Merkezi Kurucu ve Drama Eğitmeni Doğan Ateş, tiyatronun çocuklar için çok önemli olduğunu belirtti.

Çocuk tiyatrosunun önemi hakkında yazılı bir açıklama yapan Karınca Kararınca Kültür ve Sanat Merkezi Kurucu ve Drama Eğitmeni Doğan Ateş, eğitici ve eğlenceli tiyatro oyunlarının çocuklar açısından çok yararlı olduğunu kaydetti. Ateş, "Çocuklar toplumun vazgeçilmez bir üyesidir. Hepimiz çocukluk dönemini yaşamışızdır. Çocuklar, gelecekteki mirasçılarımızdır. Kuşkusuz onların gelişimindeki en önemli faktör aile ve bulundukları toplumun, çevrenin özellikleridir. Çocuk doğduğu andan itibaren bir araştırma içine girer, gördüğü pek çok şeyi kavramaya çalışır. Toplum içinde kendini yavaş yavaş göstermeye başlar. Sanat büyükten küçüğe tüm bireylerin yapısında var olan bir özelliktir. Çocuklarda bu özelliğin daha rahat bir şekilde ortaya konulduğu görülür. Çünkü onlar bir şeyler oluşturma kendinden katma çabası içindedir. Beğenilme ya da kötü bulunma kaygısı gözetmeden kendi hayal gücünü ortaya koyar, ona göre yapılan her şey güzeldir. Resim, müzik, tiyatro gibi sanatsal faaliyetlerle çocuk kendisini daha iyi geliştirebilir. Yaparak ve yaşayarak öğrenme daha etkindir" ifadelerine yer verdi.

Çocuk tiyatrosunun bazı özellikler taşıması gerektiğine vurgu yapan Ateş, tiyatronun eğlendirici, ruhsal, eğitsel, estetik işlevler barındırması gerektiğini aktardı. Ateş, "Bu işlevler çocuğa pek çok şey kazandırır. Çocukların içlerinde var olan yaşam, içtenlik duygularını ve imece kavramının gelişmesini sağlar. Çocuk tiyatrosu çocuğun düşünme, düşleme, duygulanma yeteneklerini geliştirir. Çocuğun kişiliğinin olgunlaşmasını sağlar. Çocuğun çevresiyle uyum sağlamasına yardım eder. Çocuk tiyatrosu özdeşleyim ve estetik haz yoluyla çocuklara yeni davranışlar, kuralar, değerler kazandırır. Çocuk tiyatrosu çocuğa yakın çevresini, evreni ve evrendeki yerini algılamakta önemli ipuçları verir ve bu konuda çocuğa yardımcı olur. Çocukta karar verme yetkisini geliştirir, olayları çok yönlü değerlendirmesini yanı objektif olmasını öğretir. Çocuğa güzel sanatların diğer dalarını tanıtır ve sevdirir. Çocuk oyunları diğer oyunlardan farklı olmalıdır. Çevreye onların gözüyle bakılmalı ve oyunda onların anlayacağı kavramlar kullanılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim