• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 13 °C

Atatürk'ün yatı Zarrab'a verilmiş

Atatürk'ün yatı Zarrab'a verilmiş
17 Aralık Operasyonu'nun şüphelilerinden Reza Zarrab TOBB’un Kültür Bakanlığı’na hediye ettiği Savarona’yı satın aldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yatı olarak bilinen Savarona'nın, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun bir numaralı ismi Reza Zarrab tarafından işletildiği iddia edildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 16 milyon TL’ye devralınan Savarona, müze yapılması şartıyla Kültür Bakanlığı’na devredildi. Ancak Savarona, Reza Zarrab’a ait Royal Denizcilik şirketi tarafından haftalık 350 bin Euro’ya zenginlere kiralanıyor.
 
SATIN ALIP BAĞIŞLADI
 
TOBB’un geçtiğimiz ağustosta yapılan genel kurulunda Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, “milli değerlere sahip çıkmalıyız” gerekçesini göstererek Savarona’nın satın alınıp Bakanlığa hediye edilmesini önerdi.
 
Yönetim Kurulu bu konuda TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz’u görevlendirdi. Kopuz, Savarona yatını 49 yıllığına kiralayan ve işlettiği 25 yılın ardından “yüksek maliyeti” gerekçe göstererek satmak isteyen Kahraman Sadıkoğlu ile buluştu. Sadıkoğlu, yatı 16 milyon liraya TOBB’a sattı. TOBB da aldığı yatı geçtiğimiz ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devretti. Bakanlık yatı müze olarak kullanmaya karar verdi.
 
TOBB: HABERİMİZ YOK
 
Sözcü gazetesinden Bora Erdin'in haberine göre, Savarona’nın alımı ile ilgili girişimlerde bulunan Ali Kopuz, Savarona’yı alıp Kültür Bakanlığı’na teslim ettiklerini kiraya verilmesinden haberdar olmadıklarını ifade etti.
 
Kopuz, “Medyada yer alan haberlerden sonra TOBB olarak rahatsız olduk. Savarona’yı tekrar Kültür Bakanlığı’na verdik. Bakanlık da Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılacağı bilgisini verdi. Yeniden kiraya verildiğinden haberim yok” diye konuştu.
 
Savarona İtalya’nın Sicilya’daki Licata Limanı’nın 10 kilometre açığında 3 gündür bekliyor.
 
ATATÜRK GEMİDE SADECE 6 HAFTA ZAMAN GEÇİRDİ
 
Savarona, 1938 yılında Türk hükümeti tarafından satın alınarak sağlığı gün geçtikçe kötüleşen Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edildi. Atatürk, ölümünden önce gemide sadece altı hafta zaman geçirdi.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜK YATIYDI
 
MV Sa­va­ro­na, 28 Mart 1931’de de­ni­ze in­di­ğin­de dün­ya­nın en bü­yük ya­tı olan, gü­nü­müz­de de en bü­yük­ler ara­sın­da bu­lu­nan Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti­’nin Er­tuğ­rul Ya­tı­’n­dan son­ra­ki Cum­hur­baş­kan­lı­ğı ya­tı. Ge­mi, Blohm&Voss ta­ra­fın­dan Ham­bur­g’­da in­şa edil­di ve top­lam ma­li­ye­ti 4 mil­yon do­lar­dı. 2014 yı­lı eş­de­ğe­ri yak­la­şık 60 mil­yon do­lar ya­ni 127 mil­yon 800 bin li­ra..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim