• BIST 94.552
  • Altın 193,677
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 27 °C

Aspendos'ta Apollon kalıntısı

Aspendos'ta Apollon kalıntısı
Aspendos Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında, mitolojide "sanatın, şiirin ve güneşin tanrısı" olarak bilinen "Apollon"a ait olduğu tahmin edilen heykel bulundu.

Aspendos Antik Kenti kazılarında, "mitolojide sanatın, şiirin ve güneşin tanrısı" olarak bilinen "Apollon"a ait olduğu tahmin edilen heykel bulundu. 

Aspendos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veli Köse, yaptığı açıklamada, bölgedeki kazılara iki farklı alanda devam edildiğini söyledi. Buradaki iki katlı dükkanların Agora'nın tüm batı kenarı boyunca uzandığını belirten Köse, 6, 7 ve 8'inci dükkanlar olarak adlandırdıkları bölümlerde neredeyse tabana kadar kazı yapıldığını belirtti.

Duvar yapıları oldukça iyi korunmuş dükkanların girişlerinde mozaik kaplamaları ortaya çıkardıklarını dile getiren Köse, dükkanlarda milattan önce 4. yüzyıl ile milattan sonra 3. yüzyıla ait sikkelerin bulunduğunu ifade etti. Köse, bu dükkanların Roma döneminde resmi ofis olarak kullanılmış olabileceğine dikkati çekti.

Aspendos Antik Kenti'ndeki kazının dükkanlar bölümünün yanı sıra Roma bazilikasının (Hristiyanlığın ilk dönemlerinde ibadet için kullanılan yapı) girişinde yürütüldüğünü anlatan Köse, burada yapılan kazılarda yapının tabanına kadar inildiğini kaydetti.

"Aspendos kazılarında bulunan ilk heykel"

Bazilikanın girişinde kalan bölümlerdeki nişlerde bazı tanrı ve tanrıça heykellerine rastladıklarını ifade eden Köse, bu kaidenin yanı sıra başka bir alanda üç parça halinde bir Apollon heykeli bulduklarını bildirdi.

İnsan ölçülerindeki heykelin, Aspendos'ta kazılarda bulunan ilk heykel olma özelliği taşıdığını belirten Köse, "Aspendos daha sonraki dönemlerde yani Bizans ve Selçuklu dönemlerinde de aktif olarak kullanılan bir antik kent olduğu için buranın geçmişiyle ilgili buluntuların ya tamamen götürüldüğü ya da kaybolduğuyla ilgili bir kanı vardı. Ancak bu buluntular, bu düşünceleri çürüttü" diye konuştu.

 Köse, ayakta duran çıplak heykelin, sol ayağının yanında tasvir edilmiş, kısmen korunmuş aletin "Kithara" olma ihtimalinden dolayı bunun Apollon’a ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

"Tiyatronun arkasında büyük bir antik kent bulunuyor"

Aspendos Antik Kenti'nin önemine işaret eden Köse, "Aspendos kazısı denilince insanların kafasında hep bugüne kadar sağlam bir şekilde ayakta kalan tiyatrosu geliyor ancak tiyatronun hemen arkasında büyük bir antik kent bulunuyor. Burası milattan önce 5. yüzyılda sikke basacak kadar zengin bir kentti" ifadelerini kullandı.

Apollon

Apollon, mitoloji kaynaklarında tüm sanatların, müziğin, güneşin, şiirin ve ateşin tanrısı olarak adlandırılıyor. Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollon, Zeus ve Leto’nun da oğlu olarak biliniyor. Yunan mitolojisinin efsanelerinden olan Apollon, birçok resim ve heykelde, elinde altın bir lir ile tasvir ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim