• BIST 118.069
  • Altın 167,492
  • Dolar 3,9168
  • Euro 4,8244
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 22 °C

'Asgari ücretli için verilen devlet desteği yeterli değildir'

'Asgari ücretli için verilen devlet desteği yeterli değildir'
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Salih Zeki Murzioğlu, asgari ücretteki artış nedeni ile devlet hazineden her bir asgari ücretli çalışan için işverene...

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Salih Zeki Murzioğlu, asgari ücretteki artış nedeni ile devlet hazineden her bir asgari ücretli çalışan için işverene 110 TL destek verdiğini belirterek, "Asgari ücretli için verilen devlet desteği yeterli değildir." dedi. Murzioğlu, asgari ücret artışındaki devlet desteğinin artırılması yönünde TOBB nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığını söyledi.

Samsun genelindeki oda ve borsa başkanları düzenlenen müşterek toplantıda bir araya gelerek, Samsun ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)'nda yapılan toplantıda, asgari ücrete yapılan zam, Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu, Oda ve Borsalar olarak teknik inceleme ve fuarların düzenlenmesi gibi birçok konu başlığı ele alındı. Gündeme ilişkin görüş alışverişinin bulunulduğu toplantının ardından konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Murzioğlu, şunları kaydetti: "Bilindiği gibi asgari ücret 2016 yılı için net bin 300 TL olarak belirlendi. Asgari ücretin işverene maliyeti ise iki bin TL'nin üzerinde. Yeni asgari ücretteki bu artış nedeni ile devlet hazineden her bir asgari ücretli çalışan için işverene 110 TL destek vermeye karar verdi. Her ne kadar devlet destek veriyor olsa da verilen bu devlet desteği yeterli değildir. Oda ve borsa başkanları olarak, asgari ücret artışındaki devlet desteğinin artırılması yönünde TOBB nezdinde gerekli girişimlerin yapılmasına karar verdik."

Diğer görüştükleri konulara da değinen Başkan Murzioğlu, şu ifadeleri kullandı: "Toplantımızda ayrıca, 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu ile ilgili yasa önümüzdeki Mayıs ayından sonra başlayacak. Yasa gereği belirlenen mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalıştıramayacak ve çalıştıranlara da çalışan başına 527 TL para cezası uygulanacak. Belge alınması yönündeki süre çok azdır. Biz de verilen sürenin uzatılması için girişimlerde bulunma noktasında karar aldık. Öte yandan toplantıda, KOSGEB vasıtasıyla esnafa verilen desteğin TSO'lara kayıtlı firmalara da verilmesi yönünde TOBB nezdinden bir çalışma yapacağız. Bunun yanında, Oda ve Borsalarımızın katılımıyla yurt içi ve yurtdışına teknik inceleme ve fuar düzenlenmesi yönünde de çalışmalar yapacağız. Samsun'da Oda ve Borsa Başkanlarımız arasında çok güzel bir ahenk söz konusu. Birlikte hareket etmenin bilinciyle hareket ediyoruz. Bizler Samsun'u bir bütün olarak görüyoruz. Şu anda hasıl olan ortak akılla hareket etmemizin yarınlara daha umutla bakmamıza vesile olacağına inanıyoruz. Kentimizin refah seviyesinin yükselmesi, ekonomik olarak daha iyi yerlere gelmesi için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da elimizi taşın altına koymaya hazırız."

Oda ve Borsalar Müşterek Toplantısı'na Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz, Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi, Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Havza TSO Başkanı Erkan Acar, Vezirköprü TSO Başkanı Abdulkadir Fişekçi katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim