• BIST 110.932
  • Altın 174,742
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 20 °C

Arz fazlası yüzünden elde kalan patates, üreticisini üzdü

Arz fazlası yüzünden elde kalan patates, üreticisini üzdü
Bu sene Niğde'den Gümüşhane'ye, Gümüşhane'den Kars'a kadar çok geniş alanda ekimi yapılan patatesin aşırı arz sebebiyle toptan kilo fiyatı 25 kuruşa...

Bu sene Niğde'den Gümüşhane'ye, Gümüşhane'den Kars'a kadar çok geniş alanda ekimi yapılan patatesin aşırı arz sebebiyle toptan kilo fiyatı 25 kuruşa kadar düştü. Bu durumdan mutsuz olan patates üreticisi, ürününü depolarda bekletiyor, çürümeye başlayanları ise hayvanlara yem yapıyor.

Niğde'de kilo maliyeti 70-80 kuruşu bulan patatesin satış fiyatı 25 kuruşa kadar düştü. 2015 yılında 800 ton patates üretimi olan Niğde'de çiftçiler, maliyeti kurtarmadığı için patatesleri depolarda bekletiyor. Çürümeye yüz tutması üzerine bazı üreticiler, patatesleri hayvan yemi olarak değerlendiriyor.

Patates üretimi yapan Cengiz Sevinç, "Altunhisar'da çiftçilik yapıyorum. Bu sene patates verimimiz iyi fakat toptan alım ücreti çok düşük. Şu anda depomda 300 tona yakın ürünüm var. Eğer fiyatlar maliyetinin üzerine çıkarsa satmayı düşünüyorum. Çiftçinin harcadığı mazot, gübre, tohum gibi maliyetler belli. Patatese verilen toptan ücret maliyetini bile kurtarmıyor. Patatesi alacak tüccar bile korkuyor. 400 tona yakın tarlamdan patates aldım. Bu patateslerin 100 tonu kadarını sattım, 300 ton kadarını depomda bekletiyorum. Şu anda patatesler para etmiyor. Tüccar kilo başına 25 kuruş veriyor. 2,5 TL'ye tohum aldım patatesin, kilosuna 25 kuruş veriyorlar. Maliyetini kurtarmıyor, maliyetini kurtarması için kilosunun 60-70 kuruştan satılması gerekli. Patateslerimiz depolarda kaldı." dedi.

Hava şartlarının sıcak gitmesi ve uygun depo bulunmadığından patateslerin çürümeye başladığını anlatan Sevinç, "Depolarda çürümesin diye, Adana'ya hayvanlar yesin diye patateslerimizi yem olarak gönderiyoruz. Perişan durumdayız. Devletimizden yardım bekliyoruz. Çocuklarımıza ekmek götüremiyoruz. İcralar kapıda. Yetkililerden yardım bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Üretici Ahmet Bilgin de "Çiftçi mağdur durumda. Patates para etmiyor, 25 kuruş fiyat veriyorlar. Sofraya gelene kadar fiyat uçuyor. Çiftçi zahmetini çekiyor meyvesini başkaları yiyor. Borçlarımızı ödeyemiyoruz. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz." dedi.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, fiyat düşüklüğünü aşırı arza bağladı. Kenar, şunları söyledi: "Bugün Gümüşhane'ye, Kars'a dek birçok bölgede patates ekimi yapılmaya başlandı. Ekim alanlarındaki artış yüzde 100'lerle ifade ediliyor. Andığımız bölgelerde de tıpkı Niğde'nin patatesinde olduğu gibi hasat eylül ve ekim aylarında gerçekleşiyor. Arzın bu denli yüksek oluşu nedeniyle Niğde patatesinin fiyatı da üreticinin beklentisinin çok çok altında kaldı. Düşük fiyat maliyetini kurtarmadığı için üreticiler patateslerini depolara kaldırdı. Fiyatlar maliyet fiyatının üzerine çıktığı zaman satmaya başlayacaklardır."

Arz fazlası yüzünden elde kalan patates, üreticisini üzdü

Arz fazlası yüzünden elde kalan patates, üreticisini üzdü

Arz fazlası yüzünden elde kalan patates, üreticisini üzdü

Arz fazlası yüzünden elde kalan patates, üreticisini üzdü

Arz fazlası yüzünden elde kalan patates, üreticisini üzdü

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim